Reklama

Geopolityka

Stoltenberg: NATO silne pomimo pandemii

Fot. NATO
Fot. NATO

Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg przedstawił doroczne sprawozdanie z działalności Sojuszu. Z powodu koronawirusa tym razem zrobił to za pośrednictwem internetu na wideokonferencji. Pandemia zdominowała też poruszaną tematykę.

- Moje kondolencje dla wszystkich, którzy kogoś stracili – rozpoczął swoją doroczną konferencję Jens Stoltenberg. Następnie złożył hołd wszystkim żołnierzom i pracownikom Sojuszu Północnoatlantyckiego, którzy obecnie wypełniają swoje obowiązki w różnych rejonach świata.

Jak poinformował NATO podjęło szereg działań w celu zapewnienia, że ​​żołnierze w państwach członkowskich nie zostaną zarażeni i będą w stanie zabezpieczać zdolności obronne sojuszu.

 „Chociaż wielu żołnierzy w wielu krajach jest zarażonych bądź poddanych kwarantannie, to nie naruszyło to zdolności operacyjnej NATO” – zapewnił Stoltenberg.

Będziemy nadal monitorować wirusa i podejmować wszelkie niezbędne kroki, (…) To poważny kryzys, ale już wcześniej przezwyciężyliśmy poważne kryzysy

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz Generalny podkreślił, że zdolności NATO w żaden sposób nie zostały podważone przez pandemię i nadal jest zdeterminowane aby chronić „ponad miliard swoich obywateli”. „Nasze siły pozostają w gotowości i nasze prace są kontynuowane, wliczając w to nasze wielonarodowe grupy bojowe na wschodzie sojuszu, misje NATO Air Policing, nasze działania morskie i misje od Afganistanu po Kosowo” - powiedział.

Stoltenberg podkreślił, ze NATO od lat pracowało nad zwiększeniem odporności sojuszu wliczając w to także kwestie zdrowotne. Przedstawił też wyniki badań opinii społecznej, najbardziej kompleksowych w historii sojuszu. Zgodnie z nimi 81 proc. obywateli państw sojuszniczych wierzy, że współpraca między Ameryką Północną a Europą jest ważna dla ich bezpieczeństwa. Oznacza to, że poparcie dla NATO pozostaje silne.

Reklama

Komentarze (3)

 1. chateaux

  Lepiej niech te dane o 81% poparcia dla NATO nie trafią do redakcji Sputnika i RT, bo ogłoszą że 81% chce rozwiązania NATO. I powołają się na informacje z NATO.

  1. Plush

   Jakie badania? Gdzie i kiedy? Propaganda silni! Brawo wy!

 2. wolfskin

  Panie Stoltenberg kiedy poda się Pan do dymisji? We Włoszech trumien brakuje dla zmarłych na koronowirusa w innych państwach nie jest lepiej, do szczytu pandemii droga jeszcze daleka, niedługo nie będzie miał Pan do kogo już mówić... Europa zrzeszona w ramach UE i NATO całkowicie przegrała wojnę z koronowirusem ! Grupa harcerzy podobnie jak koronowirus w dowolnym momencie opanuje każdy kraj NATO i na nic zdały się efy-35 zza oceanu. Po jakiego czorta tyle pieniędzy na zbrojenia... Wystarczy w szkolnym laboratorium podrzucić komuś jakąś bakterio-wirusa i cała Europa sama się wykończy.

 3. Natowiec

  Jak on sie boi Może poda sie do dymisji Bo gdzie jest NATO BCP?

Reklama