Reklama

Geopolityka

Stoltenberg: Londyn pozostanie silnym i zaangażowanym członkiem NATO

Fot. NATO
Fot. NATO

Jen Stoltenberg oświadczył, że podjęta przez Brytyjczyków decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej nie wpłynie na pozycję Wielkiej Brytanii w NATO.

"Pozycja Zjednoczonego Królestwa w NATO nie ulegnie zmianie. Kraj ten pozostanie silnym i zaangażowanym sojusznikiem w NATO i będzie nadal odgrywał wiodącą rolę w naszym sojuszu" - podkreślił Stoltenberg.

Agencja Reutera przypomina, że NATO pogłębia relacje z Unią Europejską i przed referendum apelowało do Brytyjczyków o pozostanie we Wspólnocie. Stoltenberg zapowiedział w piątek, że Sojusz będzie nadal dążył do ściślejszej współpracy z UE. 

Referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, zakończone zwycięstwem zwolenników opuszczenia UE odczytywane jest przez niektórych ekspertów, jako początek rozłamu architektury bezpieczeństwa, opartej na organizacjach międzynarodowych, w tym UE i NATO. Taki scenariusz byłby bardzo niebezpieczny dla Polski.

Czytaj też: Brexit początkiem końca NATO i UE? Konsekwencje dla bezpieczeństwa 

Według ostatecznych rezultatów referendum 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem W. Brytanii w UE.

(JP)/PAP

Reklama

Komentarze (2)

  1. MIRUS

    Oczywiście marzeniem Kremla jest aby wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE oznaczało osłabienie NATO. Jednak raczej tak się nie stanie - NATO to przede wszystkim USA a te mają silny związek z UK i sojusz nie powinien ucierpieć.

  2. Nemo

    A to już panie Stoltenberg są tylko pobożne życzenia.

Reklama