Reklama
  • Wiadomości

Spotkanie Nawrocki-Trump: więcej U.S. Army w Polsce?

Dziś odbywa się spotkanie prezydenta Karola Nawrockiego z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu. Omawiane będą m.in. kwestie bezpieczeństwa, współpracy energetycznej i regionalnej w naszej części Europy.

Karol Nawrocki Donald Trump USA Polska
Prezydent Nawrocki przywitany w Białym Domu przez prezydenta Trumpa.
Autor. Mikołaj Bujak/KPRP

Podczas przywitania obu prezydentów nad ich głowami przeleciały amerykańskie myśliwce F-16. Jak podaje Fox News, miało to być uczczenie pamięci polskiego pilota F-16 majora Macieja Krakowiana, który zginął w katastrofie lotniczej podczas próby przed pokazami lotniczymi w Radomiu. Kolejne cztery F-35 przeleciały nad Białym Domem w celu uhonorowania relacji polsko-amerykańskich.

Podczas rozmowy prezydent Trump wyraził zadowolenie ze spotkania z prezydentem Nawrockim i pogratulował mu zwycięstwa w wyborach. Prezydent USA dodał też, że myśli, iż amerykańscy żołnierze pozostaną w Polsce. Nadmienił, że nie wyklucza zwiększenia amerykańskiego garnizonu w naszym kraju. Potwierdził również gwarancje bezpieczeństwa dla Polski w przypadku potencjalnego zagrożenia.

Zobacz też

Na pytanie, czy amerykańscy żołnierze zostaną w Polsce, Trump odpowiedział: „Myślę, że tak. Czy wiesz może o czymś, czego ja nie wiem? Jeśli już, to możemy umieścić tam więcej żołnierzy, jeśli (Polacy tego) chcą. Oni od dawna chcieli większej obecności wojskowej”.

Nawrocki podziękował Trumpowi za wsparcie podczas kampanii wyborczej. Wyraził również wdzięczność wobec prezydenta USA za gest na cześć polskiego pilota F-16. Podkreślił mocne więzi polsko-amerykańskie oraz wspólne wartości obu narodów.

Reklama
WIDEO: "Żelazna Brama 2025" | Intensywne ćwiczenia na poligonie w Orzyszu
Reklama
Reklama