Reklama

Geopolityka

Spotkanie ministrów obrony Polski i Kanady

Foto: chor. Artur Zakrzewski /DKS MON
Foto: chor. Artur Zakrzewski /DKS MON

Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemioniak spotkał się z ministrem obrony Kanady Jasonem Kenney’em, przebywającym w Polsce w składzie delegacji premiera Stephena Harpera.

W trakcie rozmowy ministrowie rozmawiali na temat ćwiczeń, w których biorą udział wspólnie żołnierze kanadyjscy i polscy. Minister Siemioniak podziękował swojemu kanadyjskiemu partnerowi za wkład w organizację i uczestnictwo w rozmaitych przedsięwzięciach szkoleniowych, zdecydowanie podkreślając, że jest to wyraźny dowód poważnego traktowania przez Kanadę spraw sojuszników. W podobnym tonie wypowiedział się na temat zwiększonej obecności wojsk kanadyjskich w Korpusie Północ-Wschód, co jest realizacją postanowień podjętych podczas szczytu Sojuszu w Newport.

Kolejnym tematem spotkania było omówienie obecnej sytuacji związanej z bezpieczeństwem europejskim w kontekście sytuacji na Ukrainie oraz w państwach Afryki Północnej.

Obaj ministrowie rozmawiali również o przygotowaniach do przyszłorocznego szczytu NATO, który odbędzie się w Warszawie, jak również o rozszerzeniu i zintensyfikowaniu współpracy bilateralnej, szczególnie w dziedzinie szkolenia sił powietrznych oraz żołnierzy wojsk specjalnych.

Podczas spotkania podpisano list intencyjny w sprawie wzmocnienia współpracy tego rodzaju. Zgodnie z jego zapisami, Kanada i Polska zobowiązują się do dalszej współpracy na rzecz wzmacniania swoich sił zbrojnych i do prowadzenia działań prowadzących do utrwalania i budowania międzynarodowego pokoju.

Reklama

Komentarze

    Reklama