Reklama

Geopolityka

Skarb dla wywiadu USA? Włochy zarekwirowały chińskie drony

Chiński BSP Wing Loong II, coraz popularniejszy na światowych rynkach, fot. Mztourist - praca własna, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Chiński BSP Wing Loong II, coraz popularniejszy na światowych rynkach, fot. Mztourist - praca własna, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Włoskie służby zatrzymały transportowane do Libii dwa chińskie drony wojskowe Wing Loong II wysłane z południowochińskiego portu Yantian, a przesyłane jako części do turbin wiatrowych.

Zdemontowane drony zostały odkryte w sześciu kontenerach w porcie Gioia Tauro w Kalabrii. Aby nie rzucały się w oczy celnikom, leżały przemieszane z łopatami turbin wiatrowych - podał dziennik „The Libya Observer”.

Reklama

O nielegalnym ładunku włoskie władze zostały uprzedzone w połowie czerwca przez amerykański wywiad. Włosi dokonali konfiskaty, powołując się na międzynarodowe embargo nałożone na broń dostarczaną Libii.

Drony miały dotrzeć do libijskiego portu Bengazi, kontrolowanego przez generała Chalifa Haftara, przywódcę opozycyjnego wobec uznanego przez Zachód rządu w Trypolisie.

Czytaj też

Przed kilkoma tygodniami włoskie służby, na wniosek władz USA, przejęły w jednym ze swych portów statek przewożący rosyjską broń, wartą miliony dolarów, która również miała trafić do Bengazi.

Dron Chengdu GJ-2, znany również jako Wing Loong II, to bezzałogowy statek powietrzny (UAV) zdolny do zdalnie sterowanego lub autonomicznego lotu, opracowany przez Chengdu Aircraft Industry Group w Chińskiej Republice Ludowej.

Reklama

Zaprojektowany do wykorzystania jako platforma do obserwacji, rozpoznania powietrznego i uderzeń precyzyjnych, Chengdu zaprezentował koncepcję Wing Loong II na targach Aviation Expo China w Pekinie we wrześniu 2015 r. Wing Loong II może wykonywać zadania na znacznych odległościach od bazy dzięki łączu satelitarnemu, dającemu możliwość kierowania bezzałogowcem na dużych dystansach.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (7)

 1. user_1050711

  Polskie media informują o Libii nie dość, że wyłącznie jednostronnie, to także skrajnie wąskotematycznie. Od początku konfliktu, czy ktoś widział po polsku wywiady z generałem Bachtiarem ? Gdyż ja słyszałem, jak gość płynnym greckim, absolwent greckich szkół wojskowych, wyjaśniał, że po prostu broni swego ludu. .W Libii są wzajemnie wrogie grupy plemion, nieraz śmiertelnie wrogie i to w rodzaju "kamień na kamieniu...". Zachód od razu część z nich, innej nakazujac bezwzględne podporządkowanie się. Rosyjskie oferty "pomocy" długo nie były przyjmowane, jednak Zachód uważał, że wszystko morze narzucać. Także obecnie oni płacą za kupowaną broń, a nie "dostają" jej. W tle oczywiście dochody z ropy i gazu, a czynniki najbardziej aktywny w rozpętaniu wojny była to TURCJA, zawierająca z rządem w Trypolisie gwałcącą wszelkie prawa morza umowę o szelfy, pomijającą w ogóle prawa Grecji. Grecja oczywiście zaraz poparła Bachtiara. Dopiero potem weszła Rosja.

 2. sprawiedliwy

  Co do Amerkanskiego wywaidu puki co zostal uwoniny Asange. Oczywiscie jak zwkle walczaja kazdego kto walczy o Wolnsc.

  1. Wania

   Wydaje mi się, że USA akurat wspiera Ukrainę, która walczy o zachowanie wolności. Więc określenie "walczaja kazdego kto walczy o Wolnsc." nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

  2. sprawiedliwy

   A pamietasz obalenie demokraycznie wybranego prezdenta Ukrainy w 2014? Ze byl demokraycznie wybrany potwrdzilo OBWE i UE, w tym Polscy obserwatrrzy.. Ukraina walczy o wolnosc w takim sensie jak Kuba w czasie kryzysu za Keneddego. Przpomne ze maja 62 lata sankcje juz. Musiabym dac caly wyklad by obalic falszwa narracje - ale narazie daje do myslenia tylko. pozrdwiam

  3. Rusmongol

   @sprawiedliwy. W kraju rzarxi suweren nie prezydent (no inaczej jest w totalitaryzmach jak Korea płn, Chiny czy Rosja) suweren Ukrainy w 2014 roku stwierdził że Janukowycz zdradził społeczeństwo nie podpisując stowarzyszenia z UE za którą operowało większość społeczeństwa. A dlaczego to zrobił i dlaczego stracił mandat na rządzenie? Wystarczy zobaczyć jego ładna daczę pod Moskwą w której mieszka obecnie i że jego pracodawca Putin go tam wziąl z Ukrainy po wykonaniu jego rozkazów. Janukowycz nie podejmował decyzji zgodnych z interesem UA tylko Rosji. A tak de fakto to Putin wspiera tyłu watażków którzy obalają , lub obalili rządy legalne że szkoda słów. Ale każdy obiektywny i trzeźwo myślący o tym wie.... Putin hoduje sobie takich Janukowycz ów czy lykaszenkow, Assadowil którzy wykonują jego polecenia, jeśli nie może zapanować nad kimś to wtedy sponsoruje jakiegoś watazke jak haftar i obala demokratyczny rząd.

 3. Rusmongol

  Czyli Chiny jak i Rosja widocznie wspierają każdego watazke który chce obalać legalne władze. Przypomnę też że haftar obalał kadafiego. Widać widzi na dozgonnym tronie jedynie siebie jak Putin czy xi czy kim.

  1. Dudley

   Wesprą każdego kto uderza w zachodnie interesy. Nic nowego ani dziwnego Amerykanie takie działania mają opanowane do perfekcji, a Chińczycy czy Rosjanie to są za cieńcy, by nawet terminować u Jankesów.

  2. sprawiedliwy

   Jestes strasznym Ignorantem - W Libii sa 2 strony LNA i GNA (generala HAfrata) . Pierwsze jest wspierane przez Turcje i Katar w duzej mierze polega na silach Al Kaidy i brygad Al Sura (Fanatykow) - to rzad uznawany przez Zachod. Z Koleii HAfrat - wspierany przez Rosjie Egipt ZEA i AS - zrszeszka glownie swieckich libijczkow. Generanie ja czasmi jak czytam Twoje opinie czy o Mongolii czy Huti - to sie zastwiam skad pomysl by sie wypwadac jak sie wsztsko w glowie miesza.

 4. sprawiedliwy

  Mozliwe ze Zjednoczne Emiraty za nie zaplacily. Bo juz wczesiej oni kupili dokadnie ten sprzet z Chin i przekazuja do Libii

 5. Franek Dolas

  Czy jeszcze ktoś ma jakieś wątpliwości co do polulityki prowadzonej przez Chiny?

  1. Dudley

   Ktoś rozsądny miał jakiekolwiek i kiedykolwiek wątpliwości co do polityki wielkich mocarstw, bo nie tylko Chin?

 6. Franek Dolas

  cd. rozwalanie porządku światowego w realizacji własnych chińskich imperialnych celów nie wspominając o bezprawnym działaniu. Wg niektórych nasz potencjalny sojusznik. Ale chorych głów się nie uleczy

 7. szczebelek

  Jak napisali, że to turbiny, a było co innego to zatrzymali.

Reklama