Reklama

Geopolityka

Siły ISIS wyparte z Faludży

fot. dodmedia.osd.mil/wikimedia/domena publiczna
fot. dodmedia.osd.mil/wikimedia/domena publiczna

Iracka armia ogłosiła w niedzielę, że siłom rządowym udało się wyprzeć bojowników Państwa Islamskiego (IS) z ostatniej okupowanej dzielnicy w Faludży.

Armia wspierana z powietrza przez antyislamistyczną koalicję dowodzoną przez USA i siły paramilitarne, głównie szyickie bojówki, wyparła islamistów z dzielnicy Al-Dżulan, położonej w północno-zachodniej części miasta - poinformował przywódca sił antyterrorystycznych uczestniczących w ofensywie, generał Abdul Wahab al-Saadi.

"Z serca dzielnicy Al-Dżulan składamy gratulacje narodowi irackiemu i naczelnemu dowódcy wojska, i oświadczamy, że walka o Faludżę została zakończona" - powiedział al-Saadi w rozmowie z iracką telewizją państwową, stojąc w otoczeniu oficerów i innych żołnierzy; część z nich strzelała w powietrze na wiwat, śpiewała i trzymała flagę Iraku. Jak dodał, żołnierze zaczną wkrótce rozminowywać ulice i budynki w wyzwolonym mieście.

Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą IS w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego co do wielkości miasta Iraku, które jest kontrolowane przez IS do dziś.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. Szyk Cech

    No to się postarali, bo następny na liście celów Islamskiego Stanu był Bagdad. Faludża to niemal przedmieścia Bagdadu...

Reklama