Reklama

Geopolityka

Serbowie w północnym Kosowie rozpoczęli usuwanie barykad

Autor. Ivan Radic/flickr/CC BY 2.0

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic poinformował w środę wieczorem, że Serbowie w północnym Kosowie, którzy od 19 dni blokują drogi w proteście po aresztowaniu byłego serbskiego policjanta, rozpoczną w czwartek rano usuwanie barykad.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"To jest długi proces. Trochę to potrwa" - powiedział Vucic, którego cytuje agencja Reutera.

Czytaj też

Prezydent, który spotkał się z serbskimi mieszkańcami północnego Kosowa w serbskim mieście Raska, dodał również, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska, które pośredniczą w rozmowach między Belgradem a Prisztiną w celu rozwiązania nierozstrzygniętych kwestii dwustronnych, zagwarantowały, że żaden z Serbów, którzy ustawili barykady, nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Reklama

Czytaj też

Ustawienie w pierwszej połowie grudnia przez kosowskich Serbów barykad było odpowiedzią na aresztowanie byłego serbskiego policjanta Dejana Pantica, podejrzewanego o napad na funkcjonariuszy kosowskiej policji.

Czytaj też

Pantic został w środę na wniosek prokuratury zwolniony z aresztu i umieszczony w areszcie domowym.

Armia serbska ogłosiła w poniedziałek wieczorem, że w związku z napięciami w Kosowie postawiła swoje wojska w stan podwyższonej gotowości bojowej.

Czytaj też

YouTube cover video

„Prezydent Serbii (...) zarządził, aby serbska armia była na najwyższym poziomie gotowości bojowej, czyli na poziomie użycia siły zbrojnej" – powiedział serbski minister obrony Milos Vucevic.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swej byłej prowincji.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Szwejk85/87

  Kosowo oderwało się od Serbi zgodnie z wolą większości mieszkańców. Logicznym jest aby ta większość mieszkańców była uprzejmą uznać wolę oderwania się od Kosowa mniejszości serbskiej. To raz na zawsze zakończyłoby wieczne przepychanki. A mocarstwa światowe, straciłyby możliwość bełtania w bałkańskim kotle i szczucia imperium serbskiego na imperium albańskie i odwrotnie....

  1. Bingo

   Ciekawa logika tylko niezbyt mądra bo Serbowie mieszkali na tej ziemi od stuleci i ich prawo do samostanowienia nie zależy od widzimisięvAlbańczyków. Jak rozumiem UK nie miała prawa zatrzymać Północnej Irlandii jak większość na wyspie zdecydowała o oderwaniu się od UK w 1921? Słowacy też w sumie nie mieli prawa oderwać się od Czechosłowacji bo większość Czeska była przeciwko :))))

 2. Szkoda że obecni politycy w tym rejonie to zbieranina nacjonalistycznych kukoldów tańczących jak marionteki ONZ. Gdyby powrócił Radovan i usunął fast foody... ah, rozmażyłem się 🥰

 3. Ajot

  Gdyby Ukraina zgodnie z planami Putina, Orbana, Vucica przegrała w lutym zeszłego roku, teraz ozor ruskiej strefy wpływów sięgałby przez Węgry do Serbii. Ciężki byłby to czasy dla Kosowa i całych Bałkanów.

Reklama