Geopolityka

Scholz rozmawiał z Xi Jinpingiem - tematem współpraca gospodarcza i napięcia między Chinami z Zachodem

Fot. Olaf Scholz/Twitter

Chiny i Niemcy powinny poszukiwać nowych obszarów współpracy gospodarczej i razem przeciwstawiać się „zimnowojennemu myśleniu” - powiedział we wtorek przywódca ChRL Xi Jinping w pierwszej rozmowie telefonicznej z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Rozmowa przywódców drugiej i czwartej pod względem wielkości gospodarki świata odbyła się w czasie narastających napięć pomiędzy Chinami a Zachodem, szczególnie USA i ich sojusznikami.

Xi powiedział Scholzowi, że przykłada dużą wagę do relacji z Niemcami, które określił jako „przodujące" we współpracy Chin z Unią Europejską. Wezwał do zacieśniania współpracy między jego krajem a RFN m.in. w sektorze nowych źródeł energii i zielonej gospodarki.

Chiny są największym partnerem handlowym Niemiec i najważniejszym rynkiem dla niemieckiej branży motoryzacyjnej - podkreśla agencja Reutera.

Czytaj też

Scholz, który 8 grudnia zastąpił Angelę Merkel w fotelu kanclerza RFN, wyraził skłonność do współpracy z Chinami w sektorze czystych energii oraz gospodarki cyfrowej i usług, dodając, że liczy na jak najszybsze wprowadzenie w życie umowy inwestycyjnej UE-Chiny - podała chińska telewizja CCTV.

Parlament Europejski zdecydował w maju o wstrzymaniu ratyfikacji tej umowy, uzgodnionej w grudniu 2020 roku po latach negocjacji, z powodu sankcji nałożonych przez Pekin na polityków z UE w odwecie za unijne sankcje wobec chińskich podmiotów oskarżanych o łamanie praw człowieka w Sinciangu.

Czytaj też

Mimo napięć w stosunkach Chin z krajami zachodnimi relacje ChRL z Niemcami były generalnie dobre w czasie 16-letnich rządów Merkel, co wiązane jest ze znaczeniem chińskiego rynku dla niemieckiego przemysłu. Według części komentatorów Scholz przyjmie twardsze stanowisko wobec Pekinu niż jego poprzedniczka.

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. Davien

    Zagrożeniem jest tajwan destabilizujący cały region. Nie da się pogodzić tradycyjnej chińskiej kultury z zachodnią mentalnością muzyki rap oraz podejścia do życia w którym najważniejszy jest alkohol i twarde narkotyki spożywane na okraszonych pornografią imprezach.

    1. Wewo

      Największym zainteresowaniem jest rosyjska mentalność ciągnącą wszystko i wszystkich w dół. Pozbawiona własnej inicjatywy i innowacyjności. Przykładem jest bzdurny komentarz osoby, która nie potrafi sama wymyślić nicka, tylko musi podszywać się pod inną osobę.