Reklama

Geopolityka

Sankcje dla rosyjskiego przemysłu za ataki na żołnierzy USA?

Fot. The U.S. Army (CC BY 2.0)
Fot. The U.S. Army (CC BY 2.0)

Stany Zjednoczone powinny nałożyć sankcje na rosyjski wywiad oraz sektor obronny - powiedziała w czwartek szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi po briefingu amerykańskich służb wywiadowczych.

Pelosi uczestniczyła w zamkniętym briefingu służb wywiadowczych w amerykańskim Kongresie. O doniesieniach dotyczących finansowania przez Moskwę ataków na żołnierzy USA i sił koalicji w Afganistanie władze amerykańskiego parlamentu informowała na nim m.in. dyrektor CIA Gina Haspel.

Po briefingu Pelosi wspominała o ustawie, która "miała być wysłana do prezydenta". Biały Dom - zgodnie z jej relacją - zwrócił się z prośbą, by nie zawierać w niej "sankcji na Rosję, które dotyczyły wywiadu oraz sektora obronnego". Pelosi zaapelowała, by powrócić do tych sankcji.

Reuters zauważa, że nie jest jasne o jakim dokładnie projekcie ustawy mówiła Pelosi.

Wcześniej dziennik "New York Times" poinformował powołując się na źródła, że Rosja opłacała w Afganistanie bojowników, by dokonywali ataków na żołnierzy USA i NATO w Afganistanie.

Agencja Associated Press podała w środę, że potwierdziła te informacje w rozmowach z przedstawicielami służb wywiadowczych. Media przekazały, że o sprawie GRU i talibów prezydent USA Donald Trump był informowany dwukrotnie.

Trump oświadczył w środę na Twitterze, że finansowanie przez Moskwę ataków na żołnierzy USA i sił koalicji w Afganistanie, to fake news. Napisał, że nie otrzymał od wywiadu raportów na temat rosyjskiej operacji w Afganistanie, ponieważ nie było danych potwierdzających te ustalenia.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Niuniu

  Wydaje się pewne, że nikt nie musi płacić afgańczykom za strzelanie i wybuchanie kolejnych okupantów. Byli Brytyjczycy, byli Sowieci a teraz są Amerykanie. I wszyscy w końcu opuszczą ten górzysty n ieprzyjazny kraj zamieszkały przez wyjątkowo bezwzględnych pasterzy kóz i owiec. Tylko Polacy na najnowszy rozkaz polskiego Prezydenta nadal zamierzają tam krzewić miłość do Zachodu.

  1. Pojęcie masz jak o gazie.... Do Amerykanów strzelają talibowie nie Afgańczycy.

 2. Yugol

  Ten fake news może być wykorzystany bardziej przeciwko Trampu i chyba o to chodzi.

 3. Olo

  Wyszło że Amerykanie płacili za każdego zabitego w Afganistanie Rosjanina ponad 1 mln usd.

  1. spoko

   Placili tylko za Rosjanina? Ukraincow Bialorusinow i innych zabijali za darmo?

 4. Rhotax

  FR może wprowadzić tez sankcję na USA takie same . Takiego imperium z Budżetem dwa razy większym od Polski i PKB Włoch wszystkie kraje na pewno się posłuchają i nikt wtedy nie kupi od USA żadnego F35 ani Abramsa czy Patriota .

  1. Hanys

   Nie cudujcie z tym sztucznym PKB, to że przyłazi Niemiec który mówi że jak postawi wam fabrykę i wam wzrośnie PKB - to nie jest prawda. PKB Polski realne jest bliskie zeru praktycznie, a co do Włoch, to jak Włochy takie mocne, to niech spróbują napaść na Rosję, to ciekawe jak długo powojują i to bez żadnych atomów i dostaw z zewnątrz zróbmy takie zasady :)

  2. dzikość Montany to wartość "dodana"

   Dyskusja z baranem to jak gra w szachy z gołębiem.

  3. robo

   hanysie iwanowiczu: jakoś Włosi jednak zdołali wam mocno dokopać do życi w ostatniej wojnie światowej? owszem jako Korpus Ekspedycyjny w wielu wzgl byli lepiej wyposażeni niż jednostki niemieckie, ale w słynnej szarży nad Donem to zwykły pułk lansjerów di Savoia na koniach pogonił dwie wasze dywizje?

 5. yaro

  Widać Korona Wirus w USA nie tylko pada na płuca ale na głowy też ...

  1. Fanklub Daviena

   No to musiał zaatakować już wiele lat temu. Poziom amerykańskich 15 latków z matematyki: 35 miejsce w świecie (polscy zajęli 10!). Pierwsze miejsce wiadomo - Chińczycy! Podobno o przyszłości zadecydują technologie AI. Tylko jak je budować bez matematyków? W 2019 74% doktoratów z matematyki w USA uzyskali cudzoziemcy, których Trampek zabronił zatrudniać w firmach hi-tec i militarnych... :)

  2. Orthodox

   I ten przysłowiowy kraj tumanów, od lat pozostaje imperium technologicznym, a oświecona Rosja pozostaje w czarnej ..... .

  3. qwert

   Imperium to był , dzięki naukowcom z całego świata, bo na tubylców trudno było liczyć

 6. qwert

  No kurcze , blokują mi komentarze, a ja tak lubię podręczyć trochę Daviena

  1. Davien

   Ech co wy macie ruskie trolle z tym demaskowaniem sie na potege:)) Wada w szkoleniu czy co?:))

  2. Fun funów USA

   Niestety taka "karma": natomiast Davien wg. Tutejszych moderatorów to "gość legendarny, który wszystko może, w każdej chwili, w każdym miejscu i o każdej porze". To niezbędne w wypełnianiu prorządowej roli wasala Wielkiego Brata.

  3. qwert

   Misiu - jak ja cię lubię to przechodzi wszelkie pojęcie

 7. Xd

  Czy to nie ta vo donald stwierdził że jest rozvhwiana emocjonalnie Ps a to ciekawie jak działa tamto państwo wywiad niczego nie potwierdził podobnie jak 3 lata sxukania rosyjskiego śladu w wyborach a kongres zabiera głos na podstawie publikacji w gazecie jak życie pokazało o wątpliwej repuracji (patrz np. rewelacje o kimie)

  1. złośliwy

   Trump wczoraj zaprzeczył tym doniesieniom.A jankeska PO dalej swoje.

  2. fifi

   Nie wszyscy kochają Trumpusia tak mocno jak nasze niemoty z PIS-u :).

  3. Orthodox

   Ale nie da się ukryć, że takie same go wybrały.

 8. gosc

  ale menda,zapomniala kto zbroil muhadzedinow.

  1. Davien

   A co, boli ruski trollu że zbroili Afgańczyków by ci odparli napaść barbarzyńców z Rosji na ich kraj?

  2. qwert

   A co ? boli jankeski trollu że ruscy zbroją ( o ile to robią) afgańczyków by ci odparli napaść barbarzyńców z USA na ich kraj?

  3. fifi

   Nie napinaj się tak Davien,strzeli ci jakaś żyłka, jak rezuny bez ciebie Krym będa wyzwalali od bolszewii :)?

 9. Hanys

  Defekacja propagandowymi sankcjami to jedyne na co stać USA jeżeli chodzi o Rosję, Chiny czy inne poważne państwo, ale ten pomysł jest wyjątkowo śmieszny i żałosny :)

  1. Davien

   I dlatego Zacharowa zali sie publicznie jakei to te sankcje sa złe:))

  2. Fanklub Daviena

   Żali się na prośbę Trampka, który dzwoni do Putina i mówi: "Weźcie poprotestujcie na te sankcje i żalcie się jak Was bolą, bo Ameryka musi być wielka. Jak będziecie to olewać i nie będzie widocznych skutków sankcji, którymi można się pochwalić, to te czubki z Senatu, nad którymi nie panuję, następnym razem mogą wysłać lotniskowce, bo nic tak ich ego nie obraża jak lekceważenie. Dlatego nie rób sobie jaj Władimir i nie szydź z USA, tylko dla picu ponarzekaj na straszliwość i nielegalność sankcji. Zwłaszcza na nielegalność, bo bufony w Senacie uwielbiają się dowartościowywać robieniem przez USA czegoś, co jest nielegalne, bo to obok armii ostatni atrybut mocarstwowości USA". A że mam rację, to zacytuję prorocze słowa Ławrowa do USA po "gruzińskich sankcjach" na Rosję z 2008 i wywaleniu Rosi z G7: "Możecie sobie sankcje wprowadzać. Ale zobaczymy, czy uda wam się bez Rosji rozwiązać chociaż jeden poważny problem międzynarodowy"... I teraz już Trampek chce Rosję do G7 przyjąć, tylko Rosja nie chce i mówi, że "właściwym forum do rozwiązywania problemów światowych jest G20 a nie G7"... :)

  3. Fanklub Bilionera

   Jak to dobrze że jesteś i niestrudzenie objaśniasz nam Wasz świat ...

 10. Tani

  Sankcje sa, licencjonowanie importerow sprzetu elektronicznego, cywilnego tez,jesli wojskowy ma i phona zostanie mu zablokowany. To podali rosjanie.

 11. QQłka

  Kiedy umysł śpi budzą się demony

 12. ?

  Przecież te sankcje już są straszą wszystkich na około kto tylko chce broń od ruskich kupić to teraz co wymyślą może wojnę wypowiedzą tym krają co od ruskich cokolwiek wezmą

 13. Pentagram

  Pelosi juz robi kampanię Bidena Wkopujac CIA w medialny BEŁKOT

  1. Ktokolwiek

   Pani Pelosi jest tak zacietrzewiona i tak ograniczona, że niedługo obłoży sankcjami samą siebie. Na początek mogła by uwolnić świat od konieczności wysłuchiwania jej bełkotów i - po obłożeniu się sankcjami oczywiście, a proponuję nakaz dożywotniego milczenia - wydalić się z Kongresu do jakiegoś klasztoru klauzurowego; proponuję Kamedułów. Tam nikt nie będzie słuchał jej wrzasków.

  2. yaro

   "Pani Pelosi jest tak zacietrzewiona i tak ograniczona, że niedługo obłoży sankcjami samą siebie." --- ja myślę, że jej najlepszym i najmądrzejszym ruchem będzie obłożenie sankcjami COVID-19 .... to będzie decyzja godna intelektu tej Pani .....

  3. Ktokolwiek

   Szacunek, dobry jesteś!

 14. Puszkin

  Stare metody są uniwersalne.asz wewnętrzny problem którego nie potrafisz rozwiązać? Szukaj wroga zewnętrznego Goście sami gubią się we własnych zeznaniach. Trochę to żenujące...

 15. Fanklub Daviena

  To nie ma znaczenia czy Rosja tak robiła czy nie. Jak nie robiła, to powinna zaraz zacząć, bo USA tak robiły względem Rosji i należy się Amerykanom odpłata. Zgodnie z teorią Rimlandu i Heartlandu H. Macindera USA zawsze będą nienawidzić Rosji i dążyć do jej zniszczenia, bez względu na postępowanie Rosji, (Project For The New American Century jest tego kolejnym dowodem) więc Rosja powinna traktować USA jako wroga. Postępowanie Rosji dla USA nie ma znacznie przy sankcjach. Przykład pierwszy z brzegu: Ustawa Jackson–Vanik z 1967 nakładająca na Sowiety/Rosję sankcje za odmowę zgody na emigracje Żydów na Zachód. Od dziesiątków lat Żydzi mogą emigrować z Rosji, co też milionami zrobili, dzięki czemu komunizm w Rosji upadł i budują ten komunizm teraz w UE i USA. Mimo tego sankcje gospodarcze na Rosję z tej ustawy nie zostały zniesione. Dlatego Rosja powinna traktować USA jako wroga i nie kierować się żadnymi pozytywnymi uczuciami do tego bandyckiego dzikiego kraju! :)

  1. Kot nr 398

   W obu wojnach światowych Rosja i USA były po tej samej stronie (w pierwszej do rewolucji), teraz też tak będzie. USA muszą osłabić Chiny, Rosja też by była tym zainteresowana, więc...

  2. spoko

   Amerykanie tak nienawidza Rosje ze az 4 razy w historii wysylali pomoc humanitarna dla glodujacej rosji Wrog Rosjan i Fankluba nr1 USA nie pozwala im wstac z kolan:)) Jednym z pierwszych okretow jaki zawinal po wojnie do Gdanska byl statek z pomoca humanitarna z USA

  3. tia

   Bynajmniej nie pomagali im z jakiejs dlugo tajonej milosci tylko ze zwyklego wyrachowanie. Gdyby Rosja padla, szczegolnie w 2 ws to niemcy hitlerowskie zyskaly by dostep do gigantycznych zasobow naturalnych plus o wiel latwiejszy dostep do hameryki przez ciesnine beringa niz przez Atlantyk. A nikt sie chyba nie ludzi kto by byl nastepnym celem jakby hitlerowcy Europe i Rosje podbili efektywnie.

 16. Kot nr 398

  Głównym problemem dla USA nie jest Rosja, ale Chiny. To własnie chiński smok dusi amerykańską gospodarkę.

  1. Fanklub Daviena

   Amerykańską gospodarkę dusi banksterstwo nacji lichwiarskiej, które zniszczyło klasę średnią i amerykański przemysł. Chiny USA nie duszą - USA ma deficyt handlowy ze wszystkimi, za wyj. wasalnej Polin płacącej im trybut. "Wszyscy" "nieuczciwie" traktują USA? Jeszcze Chiny nie były liczącą się gospodarką, bajarzu, a już gospodarka USA padała i kraj tonął w długach. I obwiniały nie banksterów, tylko wszystkich innych: Sowietów, Arabów, Francuzów, Niemców, Japończyków, Tajwan, Koreę itp. itd. bo jako "wyjątkowa nacja wybrana przez Boga" Amerykanie "zawsze" są "niewinni" i wszytko co złe to nie ich wina, tylko "sił ciemności" z zagranicy "zazdroszczących Ameryce". USA tak zniszczyły swój przemysł, że nawet gdyby uruchomili wszystkie fabryki 24/7 to są w stanie zaspokajać góra 1/3 swojego popytu, więc deficyt mają trwały i strukturalny (chyba że obniżą poziom życia o 2/3 ale na to się nie chcą zgodzić, tylko żyją ponad stan na kredyt) a odbudować przemysłu nie mogą, bo to praca na 2 pokolenia, czego typki w stylu Balcerowicza nie kumają, bo myślą, że każdy może być inżynierem z doświadczeniem a technologie i know-how można kupić w hipermarkecie... USA zamiast inżynierów zaczęły kształcić genderowców, politologów, "ekonomistów" i mają to co mają a to dopiero początek początku końca USA. :)

  2. Kot nr 398

   Wszystko to prawda, ale faktem jest też że na przykład Japonia nie była dla nich tak szkodliwa, bo ugrzęzła w swoim rozwoju - w dużym stopniu za sprawą zainstalowanej tam przez USA "demokracji", włączając w to kwestie kulturowe. Chiny są na to odporne i tu jest problem... Wiadomo że "Ameryka się sypie to osobny rozdział" i w końcy się rozsypie, ale zanim to nastąpi to będzie się gryźć ze smokiem, i Rosja będzie decydująca.

  3. yaro

   100/100 proszę Pana ---- pozdrawiam

 17. autor

  United Sanction of America

 18. Wojtekus

  Nie dziwi mnie ze Rosja poprzez Iran lub tez samodzielnie dazyla do uwiazania USA w Iraku I Afganistanie jak najwiekszym kosztem dla USA. Chcieli im zrobic drugi Wietnam lub pokazac jak im sie powodzilo w Afganistanie w latach 80tych.

 19. Observer

  To tyle jeśli chodzi o fakty w wielu innych kwestiach gdzie wywiad USA coś przebąknie , potem kogoś zbombardują mając "dowody" a troliki klaskają bo "wiedzą" , że jak w USA coś mówią to na pewno tak jest. A tu coś niby mówi wywiad, administracja temu czemuś zaprzecza a jakaś Pelosi chce się na tym wybić i przeczy administracji. Tak samo było z Asadem i jego rzekomym atakiem chemicznym oraz w wielu innych kwestiach.

 20. Tylko sankcje

  A co jeszcze nie nalożyli.To błąd.Nakładać ino szybko.Nalożyć sankcje na sankcje ,sankcje za sankcje, sankcje za to żyją itd

Reklama