Geopolityka

Rumunia kupi więcej F-16

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Rumuńskie ministerstwo obrony poinformowało o planach zakupu kolejnych dwunastu samolotów myśliwskich F-16.

Rumuński minister obrony Mihnea Motoc poinformował, że kierowany przez niego resort przygotowuje zamówienie na kolejne dwanaście samolotów F-16. Umowa miałaby zostać podpisana w 2017 r., planowane jest kupno maszyn z drugiej ręki, od któregoś z ich obecnych użytkowników wybranych spośród państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Minister przekazał, że dotychczas zapytanie o możliwość nabycia samolotów skierowano do sześciu państw - Stanów Zjednoczonych i pięciu europejskich członków NATO. Pierwsze informacje o zakupie dodatkowej partii F-16 przez Rumunię pojawiły się w ubiegłym roku. W styczniu 2015 roku podpisano porozumienie dotyczące podniesienia wydatków na obronę do 2% PKB, co może umożliwić zwiększenie zakresu zakupów. Wzrost budżetu obronnego ma związek ze zwiększeniem napięcia międzynarodowego.

Rumunia zakupiła już w podobny sposób partię samolotów tego typu od Portugalii, mają one trafić do rumuńskich baz we wrześniu tego roku. Koszt zakupu wynosił ok. 630 mln EUR, wliczono w niego modernizację maszyn do standardu F-16 Block 15 MLU oraz szkolenie pilotów. 

Czytaj też: Rumunia oficjalnie 28 krajem-użytkownikiem samolotów F-16.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.