Reklama

Geopolityka

Rosyjski minister obrony oskarża NATO

Fot. Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej, mil.ru
Fot. Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej, mil.ru

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oskarżył w sobotę NATO o stopniowe gromadzenie sił w pobliżu rosyjskich granic i o niechęć do prowadzenia rozmów z Moskwą na temat bezpieczeństwa europejskiego na równych zasadach - przekazała agencja Interfax.

"NATO stopniowo gromadzi siły w pobliżu naszych granic, jednocześnie wzywając do militarnego odstraszania Rosji" - ocenił Szojgu w oświadczeniu cytowanym przez rosyjską agencję. Dodał, że zapewnienie bezpieczeństwa w Europie musi działać na zasadzie wzajemności i nie może zagrażać interesom Rosji. "To NATO jest stroną, która nie jest gotowa w tej kwestii na dialog na równych zasadach. Co więcej, wprowadzenie przez Sojusz planu `odstraszania` w Afganistanie zakończyło się katastrofą, z którą teraz musi się mierzyć cały świat" - zaznaczył.

Według Reutersa wypowiedzi Szojgu to kolejny przejaw narastającego napięcia w stosunkach między Rosją a Sojuszem Północnoatlantyckim. Ministrowie obrony państw NATO uzgodnili plan odstraszania i obrony dla obszaru euroatlantyckiego, który został w czwartek zaaprobowany przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Plan ten jest tajny, wiadomo jednak, że przewiduje m.in. odpowiedź na zagrożenia płynące ze strony Rosji.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer określiła plan jako "sposób odstraszania", ale Kreml ocenił w piątek, że dowodzi on, iż Rosja słusznie zrobiła, zrywając oficjalny dialog z NATO. W tym tygodniu władze rosyjskie zamknęły swoją misję przy NATO w Brukseli oraz biuro łącznikowe Sojuszu w Moskwie. Była to reakcja na wydalenie przez NATO 6 października ośmiu rosyjskich dyplomatów uznanych za oficerów wywiadu. Sojusz zapowiedział też zmniejszenie od końca października liczby akredytacji dostępnych dla przedstawicieli Rosji z 20 do 10.

"Niemiecka minister obrony musi dobrze wiedzieć, jak podobne zagranie zakończyło się dla Niemiec i Europy" - skomentował Szojgu, odnosząc się - jak pisze Reuters - do II wojny światowej. 

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/trolle-putina/
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (24)

 1. złośliwy

  Cały świat nic tylko pragnie podbić ten miodem i mlekiem płynący kraj. Rosjanie, nikomu nie opłaca się was podbijać. Samo łatanie potem dziur na drogach, wymiana strzech na dachówki - żadnego kraju na to nie stać.

  1. jkkk

   prawda w 100%...łatanie, naprawianie ,wymiana okien...po co tomu...

 2. Szkoda wyjaśniać

  rosja to taki mały piesek które szczeka z za płotu jak płotu nie ma to podkula ogon i ucieka kraj coraz biedniejszy i słabszy aż miło patrzeć Polska powinna zdobyć broń atomową i czekać tylko na incydent i uderzyć ciekawe czy by byli takimi kozakami jak by tak zachodnia część rosji zniknęła gdzie mają całą gospodarkę .

  1. Asf

   Jesteśmy za małym zbyt biednym i nieznaczącym krajem na broń jądrową. Nikt z posiadaczy nie pozwoli na transfer takiej technologii. Ale Rosję zawsze można lewarowac w inny sposób. Taki już los stacji benzynowej, że siedzi na zbiorniku z paliwem. Trzeba dawać w niedwuznaczny sposób do zrozumienia moskalom, żeby nie grozili nam atomem, bo też możemy uderzyć w czułe punkty i zbombardować ich elektronie jądrowe, zakłady przetwarzające paliwo jądrowe, magazyny gazu i tłocznie, rurociągi. Założę się że polskie siły powietrzne już dawno mają wgrane do jaaasm, jsow i jdam koordynaty strategicznych rosyjskich zakładów. Szczególnie elektrownie jądrowe, zakłady majak, jamalski krzyż, tłocznie i magazyny surowca błękitnego paliwa oraz ropy. W Polsce mamy rozproszona infrastrukturę, a oni ze względu na bycie eksporterem są na atak konwencjonalny niesamowicie wrażliwi. Samo zbombardowanie jamalskiego krzyża wyłącza prąd i ciepło dla 90% zakładów w europejskiej części Rosji i pozbawia go także 87% gospodarstw domowych. Efekt to jak użycie kilkunastu bomb jądrowych.

  2. czarno to widzę

   O naiwny! USA nigdy na to nie pozwoli, bo to byłoby uznane jako akt terroryzmu z naszej strony. No chyba, że wypadku III WŚ, ale wtedy to i tak nikt na ziemi nie przeżyje. Pytanie tylko, czy do takiej wojny na pełną skalę by doszło, gdyby Rosja w odpowiedzi na nasz atak na ich elektrownie atomowe tak zwyczajnie by nas wyparowała w kosmos?

 3. Buczacza

  Typowe dla imperium samogonu i walonek. Obrona przez atak. To nie my tylko oni. To wszyscy inni są winni tylko nie my. Nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu dominującą pozycję ma taka tania retoryka. A'la zsrr... Pierwszy po Bogu zrodzony z burzy. Od dłuższego czasu zajmuje się historią. W rodzaju twórczość hehe. I tworzy alternatywą rzeczywistość historyczną. Zamiast zajmować się cowidem. W tamtym tygodniu przemówił ambasador rosyjski. W kwestiach dotyczących Polski. Retoryka kremlowska. W Moskwie próbowano odtworzyć film A.H Obywatel Jones. Film ,który jest oficjalnie zabroniony podobnie jak Róża i wiele innych filmów... Pokaz miał wszystkie pozwolenia a skończyło się jak zawsze... Typowe dla imperium samogonu i walonek... Tam nic się nie zmieniło.

  1. czarno to widzę

   @Buczacza, a Ciebie tam na Ukrainie stać na walonki? Bo średnia płaca u was na prowincji, to po przeliczeniu na nasze 200 PLN/m-c.

  2. Kot

   Ty oatrz na twoją Rosję. W wielkim imperium ludzie zarabiają średnio 2.5 raza mniej niż w biednej Polsce. A ceny wielu rzeczy porównywalne jak u nas. Chwała bogatej roSSiji. Do zachodu nawet nie porównuje bo szkoda kopać leżącego. A Ukraina to cienko przedzie również dzięki wam. Ciekawe jakby wam ktoś ukradł półwysep jamalski i jakiś dużo okręg przemysłowy...pewno byście spadli do poziomu Burkina Faso.

  3. czarno to widzę

   @Kocie, nie wiem co znaczy słowo "oatrz", ale sugeruję abyś przestał się zamartwiać o Rosję, bo jak na razie to cena gazu spotowego na hubach poszła prawie 1000% w górę. Bardziej martw się o Ukrainę, bo po utracie rosyjskiego rynku zbytu staliście się bankrutem. Jeżeli myśleliście, że po majdanie z Zachodu popłynie do Was rzeka euro i dolarów, to byliście bardzo naiwni. Póki co cieszcie się z tego, że Rosja jest cierpliwa i jak na razie nie zakręciła Ukrainie kurków z gazem...

 4. A może by inaczej??

  Może wystarczy zacząć od decyzji nt..... NordStream2? O jego "czasowym" zablokowaniu na... 2 lata?

 5. Viktor

  6 ruskich szpiegów wywalono Coś jest na rzeczy

 6. wiarus

  Rosja to jednak stan umysłu! Nic im nie lepiej, a nawet tracą odporność na Stoliczną /czy to, co ostatnio piją/.

  1. Fanklub Daviena i GB

   No tak, zła Rosja prowokacyjnie przybliża Moskwę do granic NATO... :D

  2. Davien

   Dokładnie, to działania Rosji powoduja ze coraz to kolejne kraje wstepują do NATO:)

 7. Ja nie będę na to płacił

  Szojgu to nie musi południowej granicy pilnować? Po kiego grzyba NATO atakować Rosję? Kto ma tą biedę utrzymywać? Surowce sami sprzedadzą, nic innego nie mają.

  1. były porucznik zmechu

   @Ja trafnie i 100/100

 8. czarno to widzę

  Tak zupełnie bezstronnie - to NATO cały czas przesuwa się na Wschód, jest już na rzut beretem od Petersburga. Do tego organizuje majdany na Ukrainie, na Białorusi i na Kaukazie. Jestem ciekawy reakcji USA, gdyby Rosja zainstalowała swoje bazy na Kubie, czy zorganizowała majdan w Meksyku? Problem w tym, że Amerykanów czeka w przyszłości poważna konfrontacja z Chinami i w tej sytuacji raczej powinni zabiegać o neutralność Rosji. Mam cichą nadzieję, że mój post nie zostanie wykasowany...

  1. GB

   Majdanów nikt nie organizuje i w ogóle pierwszy był w ZSRR, wtedy gdy upadał. Sowieci już raz chcieli mieć rakiety na Kubie i uciekli z nimi z podkulonymi ogonami.

  2. Keras

   ci co chcieli robić majdany/rewolucje w Ameryce Południowej w imieniu ZSRR skończyli jak Che Guevara.

  3. Rosjatodzicz

   Na Ukrainie to Rosja sobie sama zrobiła Majdan. Z dnia na dzień Janukowycz po reprymendzie z Moskwy wycofał się ze stowarzyszenia z UE choć był sam tego entuzjastą. Zresztą entuzjastami byli nawet ci wielcy separatyści dowodzeni z Moskwy przez agentów fsb jak Borodaj. Tacy to spontaniczni separatyści. Ciekawe ile takich protestów i ruchów w Europie sponsoruje Putin? Myślisz dużo czy mało?

 9. Wewo

  Nie ma co wnikać, bo to gadanie na potrzeby wewnętrzne. Szojgu został wybrany na nowego prezydenta przez ekipę z Kremla. Więc takie wrzutki będą pojawiać się co chwilę. Rosjanie muszę mieć wrażenie, że sami wybrali sobie w wyborach nowego cara. Srogiego i groźnego dla sąsiadów, co to atomem postraszy lub kurek z gazem bardziej przykręci, a i o poddanych nie zapomni i za karki mocniej złapie jak będzie trzeba.

 10. historiaPL

  Cyt."Minister obrony Rosji ...oskarżył w sobotę NATO o ...gromadzenie sił w pobliżu rosyjskich granic "i to jakich, kilka czołgów i kompania USA. Ba - zapomniał o ingerencję w granicę z Kaliningradem, Ptica wykopała sobie śluzę (nawet Batiuszka to zauważył - stąd nazwa strategii "turystyczno"-wojskowej), na tym spornym skrawku zalewu - jak tu rządzić tymi Polakami.

 11. Hiszpańska Inkwizycja

  To tylko słowa, a to w polityce międzynarodowej nie ma większego znacznia - liczą się wspólne interesy, dobro danego narodu i konkretny zysk. Chyba się tego nigdy nie nauczymy. Nie ma co wierzyć ani Ruskim, ani Niemcom, czy USA. Liczy się jedynie dobro naszego narodu, a zmiana zapatrywań, czy sojuszników ma znaczenie drugorzędne. Oczywiście jest to moje zdanie i mam głęboko to, czy ktoś się z tym zgadza, czy nie.

 12. LeLo

  Dobrze pamiętamy - to "podobne zagranie" zakończyło się sojuszem Hitlera im Stalina, wskutek czego wybuchła II WŚ.

 13. Irona lvl hard

  Szojgu nawiązuje do II wojny światowej którą sami rozpętali do spółki z Niemcami ...

  1. Inżynier

   Właśnie

  2. Herr Wolf

   Gdzie ci to powiedzieli?

  3. ......

   Historia mi to powiedziała. Historia z 1939 roku. Drogi Panie Herr Wolf.

 14. Rain Harper

  Ale o co mu chodzi? Granice Rosji to dziesiątki tysięcy kilometrów! Ale Rosja graniczy z NATO tylko przez malutkie kraje bałtyckie, oraz przez Królewiec z Polską. Łącznie to kilkaset kilometrów, drobiazg . Logicznym jest, że gdyby zdemilitaryzować okręg Kaliningradzki i oddać go pod zarząd ONZ jako strefę wolnego handlu, zniknęłaby obawa że pewnego dnia Polska i Litwa zrobią blitzkrieg i Moskwą utraci ten ważny przyczółek. A tak mogliby się w Baltijsku rozstawić np. Chińczycy z jedwabnym szlakiem. Widocznie szojgu ma za dużo pieniędzy, kto by zgadł?

 15. Ech

  Generanie prawda. WOjna na Ukranie to byla obrona Rosji. Rosja stracila Ukranie na rzecz NATO - wiec to jest porazka i przegrana. Zajela -ochlap - czyli Krym. Ktory jest zamieszkaly pzrez Rosjan w 94% czyli wedlog prawa miedznatrdowego w sumie miala prawo. Nie mozna tego porownac z naszymi wojnami np okupacja Afgastanu (gdzie polakow i amerykanow mieszka pewnie 0.000001%) Zajecie Krymu z mieszkancami Rosjanami to zuelenie co innego. Generanie NATO (my) jestesmy agresorem. Rosja choc nie swieta bardziej broni swoich praw i terenow.

  1. Bat

   A które regiony Rosji nie da zamieszkane przez Rosjan i Rosja 8znaje je za swoje choć według tego co mówisz o Krymie pełnym prawem nie powinny być jej terytorium.? Zaczniemy od Czeczeni? Jakoś Rosja nie rozumiała że oni nie chcą być sobą a nie Rosjanami. Ale to ci na pewno nie na rękę.

  2. RAF

   Nie pisz bzdur, nie ma żadnego prawa międzynarodowego, które pozwalałoby zająć jakiś teren tylko dlatego, że mieszka tam jakaś większość etniczna z sąsiedniego kraju. Poza tym Ukraina nie jest żadną ruską ziemią, Ukraińcy to nie Rosjanie.

  3. OLI

   Jakie prawo tak stanowi?

 16. Kot

  Rosja blokuje rozwój Europy i od wieków rozszerza swoje terytoria na zachód. Teraz niby mówi że to NATO jest złe?

  1. Herr Wolf

   Gdzie to rozszerza???

  2. gienek

   Raczej nie potrafi przeboleć przegranej tzw zimnej wojny tak samo jak Hitler przegranej Wielkiej wojny 1914 1918 czy Stalin przegranej wojny polsko bolszewickiej zresztą z winy Stalina, że wstrzymał konarmię budionnego pod Lwowem gdy Tuchaczewski dostawał baty od Polaków od 15 sierpnia 1920 roku. Dziś Rosja cofnęła się do okresu przedrozbiorowego 1szej RP i to ją boli, że NATO blokuje agresję Rosji chcącej wrócić do granic przed upadkiem ZSRR i pod jej panowaniem nad państwami satelickimi tzw demoludami. I tu jest pies pogrzebany w polityce KGBisty Putina

  3. Grom

   Co historii nie znasz? O rozbiorach nie słyszałeś ? Albo o odebraniu terenów Polski Rumuni Czechosłowacji i całych państw bałtyckich po II wojnie ? A teraz kradzież Krymu i próba wchłonięcia Białorusi podstępem?

 17. gniewny

  Szojgu masz na mysli pakt Libentrow Molotow?

 18. viper

  Pies, który dużo szczeka nie gryzie.

 19. RAF

  I kto to mówi? NATO tylko reaguje (z resztą bardzo niemrawo) na to co rob i Rosja na granicach z Polską, Litwą czy Łotwą. Niech Rosja zdemilitaryzuje obwód królewiecki albo najlepiej niech się stamtąd wycofa (ten teren powinien zostać podzielony pomiędzy Polskę i Litwę) to wtedy można rozmawiać o jakimś odprężeniu w relacjach.

 20. JÓZEK naucza

  Retoryka Rosji to dyplomatyczna schizofrenia w której nadrzędną jednostką chorobową jest tzw mentalność Kalego z cyklicznymi napadami pomroczności jasnej .... schizofrenia ma to do tego że jest postępująca i w końcowym etapie chorobowym pacjent schodzi....zejście może mieć charakter gwałtowny (samobójstwo) lub w porywie ataku choroby okaleczenie siebie i otoczenia.....leczenie pacjenta najlepiej prowadzić metodami jak z powieści Haska "Przygody dzielnego wojaka Szwejka" gdzie główny bohater był leczony lewatywą i dzięki temu wrócił do społeczeństwa i na łono armii

  1. Gienek

   Bardzo trafna diagnoza :-)

  2. Inżynier

   Bardzo!

  3. :)

   Tu som same trafne diagnozy :).

 21. iskander

  im bliżej NATO do granic Rosji, tym mniej czasu potrzebują rosyjskie rakiety hipersoniczne, aby dotrzeć do celu

  1. Patriot

   To samo można powiedzieć w drugą stronę. Moskwa coraz bliżej. Nawet z Suwałk rakiety kierowane sięgają. A te rakiety hiper duper to te co skaziły szpital w Archangielsku? Zrzucili to na kraby z Fukushimy xD O matko. Już się boimy.

  2. Nie inż.

   Im bliżej NATO do granic Rosji, tym mniej czasu na reakcja Rosja aby te rakiety wystrzelić. Także tego.

  3. Juras

   Balistyczne poleca szybciej w druga strone i trafia w wyznaczone cele !

 22. Sailor

  Równie dobrze mógłby oskarżać złodziej tych co w domach wstawiają drzwi antywłamaniowe.

 23. Keras

  Notoryczni i nieuleczalni rosyjscy kłamcy, którzy podbijali i niszczyli wszystko co znajdowało się w ich sąsiedztwie. Kulminacją tego bezprawia była rewolucja październikowa, komunizm i stalinizm kiedy zaczęli już nawet mordować samych siebie. Ich komuna wyrżnęła więcej ludzi niż cała II wojna światowa. Po wojnie niewolili większość Europy narzucając komunizm całym narodom. Doprowadzili do nędzy miliony ludzi. Taki jest obraz Rosji i Rosjan. Szojgu idealnie wpisali się w ten obraz oskarżając państwa takie jak Rumunia, Ukraina, Polska i in o chęć napaści na Rosję, tylko dlatego, że się zbroją w obawie przed rosyjską agresją. Oby nie doczekali się swojej upragnionej wojny, bo to będzie koniec tego łajdackiego państwa. Nikt im nie poda łapy, a ich najwięksi przyjaciele - Chińczycy, pierwsi wbiją im nóż w plecy tak jak oni kiedyś Polsce.

  1. Jontek

   @Keras,nic dodać nic ująć

  2. POLAK

   Dokładnie!

 24. tajg

  Byli juz tacy co gromadzili wojska przy granicy z Rosja, i dali przykład innym aby tego nie robili, ale jak ktoś się prosi aby zniknąć z przestrzeni i powierzchni, to jego sprawa.

  1. dim

   Kolega ma na myśli tę granicę Rosji na Łabie ? czy tę na na Alpach austriackich ? może tę w Rodopach ? Hindukuszu ? Dawne manewry floty i lotnictwa rosyjskiego wokół całego Bornholmu, braterską pomoc dla Afganistanu czy może pikniki rakietowe na Kubie ?

  2. Oficer

   rosja to polegnie za parę lat i zostanie rozerwana przez Chiny i "Taliban" który powstanie z połączenia Afganistanu i Pakistanu ,i nikt im nie pomoże...taka prawda

  3. Dyrektor Kibuca

   Tak? Bo ja pamiętam, że w 1610 to fajnie było. I ruscy do dzisiaj też wspominają miło. Na zdrowie!

Reklama