Geopolityka

Rosyjski krążownik rakietowy pod obserwacją amerykańskiej marynarki wojennej u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego

Krążownik rakietowy Marszał Ustinow (055).
Fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Płynący z misji na Morzu Śródziemnym rosyjski krążownik rakietowy Marszał Ustinow jest pod obserwacją amerykańskiej marynarki wojennej. Jej dwa niszczyciele zbliżyły się do rosyjskiego okrętu w pobliżu Gibraltaru - podał w piątek hiszpański dziennik "La Razon".

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Gazeta przypomina, że Marszał Ustinow opuszcza Morze Śródziemne po sześciu miesiącach i zaznacza, że misja ta miała związek z rosyjską inwazją na Ukrainę. Jednostka ta jest takim samym krążownikiem rakietowym jak Moskwa, zatopiona przez siły ukraińskie w kwietniu na Morzu Czarnym.

Czytaj też

Według "La Razon" kurs Marszała Ustinowa jest obserwowany z bliska przez amerykańskie niszczyciele USS Cole i USS Bainbridge.

W ostatnich dniach także portugalskie media donosiły o pojawieniu się u brzegów Półwyspu Iberyjskiego rosyjskich okrętów wojennych. We wtorek media cytowały źródła wojskowe, które potwierdziły, że pomiędzy poniedziałkiem a środą na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Portugalii zaobserwowano dwa rosyjskie okręty zmierzające z Zatoki Biskajskiej w kierunku Morza Śródziemnego. Lizbońskie radio Observador i telewizja RTP odnotowały, że w ostatnich miesiącach widoczny jest duży ruch rosyjskiej floty wojennej na wodach atlantyckich i śródziemnomorskich.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

 1. Wania

  Brakuje informacji czy ten sowiecki zespół to krążownik i holownik czy też podjęto ryzyko puszczenia krążownika bez tak mu potrzebnej osłony? Wszyscy pewnie się przyglądają, jak bardzo nie działają super systemy na tym zabytku. Po zatopieniu Moskwy na kremlu wszyscy twierdzili, że to mała strata, właściwie to wartość złomu ma ta klasa okrętów.

  1. Valdore

   @Wania, jeden holownik to raczej za mało, patrząc co ten krążownik wyprawiał w Bosfozre.

 2. Roshedo

  Proponuję żeby Hiszpanie i Portugalczycy też coś posłali na spotkanie Rosjanom, wszak mają potężne floty, a nie liczyli tylko na USA. Taka nieśmiałość w działaniach będzie tylko prowokować Rosjan do agresywniejszych działań...

  1. GB

   Ten krążownik uciekł z Adriatyku jak przeleciały nad Bałkanami B-52, a włoski Op zrobił eskorcie zdjęcia z peryskopu (po czym Włosi je opublikowali).

  2. The thex

   Z całą pewnością uciekł. Tak szybko uciekał, że opuścił Morze Śródziemne na dwa dni przed przylotem tego B52.

  3. bubab1983

   GB jak zwykle trolluje, ale widzę, że forma mu spada. "krążownik uciekał przed bombowcem strategicznym"., Kabaret normalnie.

 3. mr Twardowski

  Czyżby przymiarki do ataku rakietowego na wyspy brytyjskie? Gdyby tak incydent miał miejsce Zatoka Biskajska byłaby ostatnim miejscem na mapie do którego dotarły te jednostki, Ciekawe jest również czy w skład zespołu nie wchodzi przypadkiem jednostka podwodna..?