Reklama

Geopolityka

Rosyjska flota na Cyprze?

Cypryjski minister spraw zagranicznych Ioannis Kasoulides oświadczył,  że jego kraj i Rosja intensywnie przygotowują szereg porozumień, które zostaną niebawem podpisane przez prezydentów obu krajów Władimira Putina i Nikosa Anastasiadesa. Dotyczą one m.in. kwestii obecności rosyjskiej floty na Cyprze.Data wizyty Anastasiadesa w Moskwie jest obecnie ustalana. Wśród umów jakie są opracowywane na tą okoliczność znajdują się kwestie "świadczeń usług o charakterze wojskowym"- poinformował szef cypryjskiego MSZ w wywiadzie udzielonym dla Głosu Rosji.

Czytaj także: Cypr nowy punkt wsparcia logistycznego dla rosyjskich okrętów na Morzu Śródziemnym?

Nie chodzi jedynie o bazę lotniczą, na temat której rozpisywały się w ostatnim czasie media, ale także ramy korzystania z infrastruktury morskiej przez przebywające w porcie Limassol rosyjskie okręty. Kasoulides wymienia w tym kontekście m.in. tankowanie nie podając więcej szczegółów. Czyżby rozmowy dotyczyły wsparcia logistycznego?

Zobacz również: Mistral- panaceum na rosyjskie problemy na Morzu Śródziemnym

Rosja dyslokowała w tym roku na stałe Grupę Zadaniową swojej floty na Morzu Śródziemnym. Składa się ona z jednostek pochodzących z różnych flot- Północnej, Czarnomorskiej i Pacyfiku. Największym problemem związanym z realizacją jej zdań jest logistyka. Na bazę w syryjskim Tartusie można polegać w coraz mniejszym stopniu (w dodatku od samego początku nie była ona zdolna do przyjmowania największych rosyjskich jednostek takich jak Admirał Kuzniecow). Okrętom rosyjskim pozostaje więc okazjonalne korzystanie z portów Francji, Hiszpanii, Włoch,  Cypru i szczególnie greckiego Pireusu. Z tej perspektywy Moskwa pokłada zapewne wielkie nadzieje w rozmowach prowadzonych obecnie z Nikozją...

Piotr A. Maciążek
Reklama

Komentarze

    Reklama