Reklama

Geopolityka

Rosyjscy inspektorzy na Anakondzie

Fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek
Fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

Inspektorzy z Federacji Rosyjskiej będą prowadzili inspekcję w północno-zachodniej Polsce w trakcie odbywających się manewrów Anakonda-16. Ich wizyta usankcjonowana jest postanowieniami Dokumentu Wiedeńskiego (rozdział IX), zgodnie z którym państwa sygnatariusze zobowiązują się do przyjęcia każdego roku do trzech inspekcji z państw OBWE.

Jak informuje rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, rejon wskazany do inspekcji przez Rosjan (ok. 20.000 km2) w północno–zachodniej Polsce obejmuje m.in. poligony Drawsko i Wędrzyn, dlatego też rosyjski zespół inspekcyjny będzie miał możliwość obserwacji fragmentów ćwiczenia Anakonda-16.

Manewry prowadzone są przy pełnej transparentności działań. Przez cały okres ćwiczenia (6-17 czerwca) obserwować go będą przedstawiciele Białorusi, Bułgarii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii, zaproszeni do obserwacji w ramach implementacji Dokumentu Wiedeńskiego (rozdział VI). Zgodnie z procedurą Polska, jako organizator ćwiczenia, wystosowała zaproszenie do wszystkich 57 państw członkowskich organizacji. Federacja Rosyjska nie zgłosiła chęci udziału w tej formie obserwacji samego ćwiczenia, wybierając formułę inspekcji rejonu wskazanego.

Czytaj także: Batalion żandarmerii NATO ćwiczy w Polsce

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz podkreśla, że Polska szanuje obowiązki wynikające z międzynarodowych zasad zachowania przejrzystości ćwiczeń wojskowych, co ma odzwierciedlenie w pełnym respektowaniu zapisów Dokumentu Wiedeńskiego i zawartych w nim procedur. Dodatkowo w celu zapewnienia pełnej transparentności ćwiczenia oraz wykorzystania jego potencjału w zakresie stabilizowania środowiska bezpieczeństwa w Europie, strona polska, w dniach 14 i 16 czerwca, umożliwi obserwację wybranych fragmentów ćwiczenia zaproszonym gościom oraz attaché obrony akredytowanym w Polsce.

Dokument Wiedeński o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa z 2011 r. (ang. Vienna Document 2011 on Confidence and Security Building Measures) jest uzupełnieniem i rozwinięciem wcześniejszych edycji tego porozumienia z 1999, 1994 i 1990 roku. Dokument  umożliwia przekazywanie rocznej informacji o konwencjonalnych siłach zbrojnych, w tym ich organizacji i uzbrojeniu oraz planowaniu obronnym. Przewiduje on także system wcześniejszego powiadamiania o określonych rodzajach działalności wojskowej oraz mechanizmy weryfikacji poprzez wizyty oceniające w jednostkach wojskowych, a także inspekcje i obserwacje manewrów wojskowych.

Ćwiczenie Anakonda-16 jest największym przedsięwzięciem szkoleniowym w najnowszej historii Sił Zbrojnych RP o charakterze międzynarodowym. Uczestniczy w nim 31 tys. żołnierzy z 19 krajów NATO i 5 krajów partnerskich.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Rob

  Dla mnie to jest patologia relacji NATO - Rosja. Takie traktaty są z zupełnie innej sytuacji politycznej. Czy oni nas zapraszali jak na Białorusi odbywały się manewry Zapad i na ich koniec ćwiczyli taktyczne użycie broni atomowej na Warszawę??? Sam ten fakt powinien wpłynąć na zerwanie wszelkich relacji. Zakładają sankcje na Polskę, straszą Iskanderami, bronią atomową, a my namy być transparentni?? Tak samo te loty rozpoznawcze nad krajami. To jest chore. Jak mi ktoś grozi pobiciem to nie zapraszam go do domu jak sprawdzam alarmy i środki obrony.

 2. Apel do ŻW oraz sojuszniczych MP/GM/FG

  Przed wjazdem na teren manewrów sprawdzić odn. możliwej zawartości alkoholu we krwi, jak również zaprotokołować liczbę posiadanych zegarków (tzw "czasy") i sprawdzić zgodność z protokołem przy wyjeździe!

  1. Podpułkownik Wareda

   Apel do ... ! Bardzo śmieszne, jestem pod wrażeniem! A Ty jesteś geniuszem. Twoje dowcipy można porównać do profesjonalnie oszlifowanych brylantów z najwyższej półki kabaretowej. Internauto, jesteś posiadaczem talentu na miarę epoki. Jeżeli następnym razem ujawnisz swoje namiary, to wówczas będzie można te perełki sztuki kabaretowej zareklamować w najbardziej renomowanych kabaretach Europy. Liczę na to, że potrafisz zamieniać w dowcipy całą rzeczywistość, która Ciebie otacza.

Reklama