Reklama

Geopolityka

Rosjanie wzmacniają obronę przeciwlotniczą Krymu

Zestaw Pancyr-S1 na podwoziu KAMAZ-6560 - fot. W. Kuźmin
Zestaw Pancyr-S1 na podwoziu KAMAZ-6560 - fot. W. Kuźmin

Służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego poinformowały w piątek o rozlokowaniu na anektowanym Krymie przeciwlotniczych systemów rakietowych Pancyr-S. Armia oświadczyła, że zestawy mają wzmocnić obronę przeciwlotniczą tego okręgu wojskowego. Dzień wcześniej Rosjanie poinformowali o przerzuceniu na Krym czwartego dywizjonu rakiet S-400 Triumf.

"Najnowsze zestawy obrony przeciwlotniczej znalazły się na uzbrojeniu oddziałów rakietowych Południowego Okręgu Wojskowego rozlokowanych na Krymie w październiku 2018 roku, w ramach programu przezbrojenia wojsk okręgu" - głosi oświadczenie. Armia poinformowała również, że załogi obsługujące te systemy przeszły szkolenie na poligonie w obwodzie astrachańskim na południu Rosji.

Dzień wcześniej, w czwartek, Rosja poinformowała o rozlokowaniu na anektowanym w 2014 roku Krymie czwartego dywizjonu systemów rakietowych S-400 Triumf. Doniesienia o dodatkowych systemach uzbrojenia na półwyspie napływają kilka dni po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej z udziałem okrętów rosyjskich i ukraińskich.

Wyrzutnie systemu S-400 Triumf. Fot. mil.ru
Wyrzutnie systemu S-400 Triumf. Fot. mil.ru

W niedzielę rosyjskie siły specjalne ostrzelały i zajęły trzy ukraińskie niewielkie okręty wojenne w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. Rosja oznajmiła, że okręty naruszyły jej granicę państwową. Zajęła jednostki i aresztowała ich załogi. Ukraińskie okręty, które zmierzały z Odessy nad Morzem Czarnym do Mariupola nad Morzem Azowskim, chciały przepłynąć pod mostem nad cieśniną, jednak nie dostały na to pozwolenia. Według władz w Kijowie atak Rosjan nastąpił na wodach neutralnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Davien

  Cichanos, pułk S-400 to akurat 2 dywizjony, w całej Rosji jest tylko jeden pułk z trzema dywizjonami i jeden z jednym, reszta ma po dwa dywizjony

 2. Davien

  Niuniu, dywizjon to z reguły 8 wyrzutni i punkt dowodzenia. Co do Pancyra to nastepca Tunguski i do zadań do jakich powstał nie jest zły ale do zwalczania dronów rakietami czy pocisków antyradarowych sie po prostu nie nadaje.

 3. Cichanos

  Dywizjon składa się z ośmiu wyrzutni natomiast Pułk z trzech dywizjonów.

 4. spece z Łubianki ;)

  Kto by jeszcze 10 lat temu pomyślał że "ucharakteryzowany" KAMAZ będzie tak fenomenalną "bronią propagandowo/medialną"

 5. Niuniu

  Czy ktoś wie ile wyrzutni wchodzi w skład rosyjskiego dywizjonu S400? Def24 operuje nazwami związków taktycznych ale stosowana nomenklatura jest różna dla sił NATO, USA i Rosji do tego dochodzą różnice między wersjami eksportowymi. Istotne jest nie ile dywizjonów czy pułków S400 stacjonuje na Krymie czy w Kaliningradzie tylko ile to jest wyrzutni. A Pancyr to chyba niezły zestaw skoro kupiły go już Emiraty, Algeria, Egipt itd.

 6. Rain Harper

  Pancyr to się w Syrii popisał; bardziej mnie martwią rakiety przeciwokrętowe bazowania lądowego.

 7. vvv/'

  Najwyższy czas przetestować WARMAT-y.

Reklama