Geopolityka

Rosja wydała 82 mld dolarów na wojnę, jedną czwartą rocznego budżetu

Fot. kremlin.ru

Rosja przez dziewięć miesięcy wydała na wojnę w Ukrainie 82 mld dolarów, około jednej czwartej dochodów swojego zeszłorocznego budżetu, donosi w piątek ukraińskie wydanie magazynu ekonomicznego Forbes.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Jednocześnie przychody Moskwy ze sprzedaży surowców energetycznych spadają z powodu sankcji, a prowadzona przez Kreml wojna staje się coraz droższa , pisze Forbes. Według wyliczeń gazety, jesienią tego roku rosyjskie wydatki na zbrojenia wzrosły dwukrotnie, wojna kosztuje obecnie Moskwę co najmniej dziesięć miliardów dolarów miesięcznie.

Wydatki wzrosły ze względu na wzrost liczby żołnierzy po ostatniej mobilizacji, jednak największą pozycję w budżecie armii rosyjskiej, stanowiącą jedną trzecią wszystkich wydatków, jest technika wojskowa i technologia. Najdroższe są rakiety, następnie broń, amunicja i paliwa.

Czytaj też

Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 4 tys. rakiet, a średnia cena jednego rosyjskiego pocisku wynosi trzy miliony dolarów, pisze Forbes. Innymi istotnymi pozycjami rosyjskich wydatków są pensje żołnierzy, a następnie odszkodowania wypłacane rodzinom zabitych żołnierzy i rannym w walce.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w walkach od 24 października do 24 listopada zginęła rekordowa liczba rosyjskich żołnierzy, 17 470. To jeszcze więcej niż w pierwszym miesiącu wojny. Całkowite straty rosyjskie według Ukraińców to ponad 85 000 żołnierzy. Moskwa twierdzi, że jej straty są mniejsze.

Źródło:
PAP

Komentarze (5)

 1. Filemon19

  Pilny update Villeroy I Boch wycofuje się z rosji. Krótko mówiąc brak kibli gołym okiem

 2. Filemon19

  Podsumowując the Washington Post donosi w szczegółowych obliczeniach no paliwo materiały amunicja kompensaty za zabitych itd na jeden BTG ze 200$ mln USD rosyjska cywilizacjia wydaje na dzień wojny na 42 BTG. Koszt straconego sprzętu to 125$ mln dziennie bez krążownika Moskwa za750 mln USD CZYLI 272 dni wojny to ile,? 88,4 mld USD Zakładając przychody z ropy i gazu na poziomie 1mld USD dziennie a to bardzo optymistyczne ponieważ ropa ruskiej cywilizacji chodzi po 58$ baryłka,d To daje 24% przychodów

 3. papa lebel

  Strasznie mało.

  1. AVI

   Faktycznie niewiele. Może to wynikać z posiadania dużych zapasów po ZSRR, ale także z niskiego zaawansowania technologicznego rosji.

  2. Hatakumba

   Oraz tego, że nie wypłacają kasy rodzinom. Ile jest filmów, gdzie widać ciała zabitych ruskich leżących miesiącami na polach Ukrainy. Oficjalny status to zaginiony. "Nie mam pana płaszcza i co mi pan zrobi"

 4. rwd

  I dlatego kacapy mogą prowadzić wojnę przez kilka lat i finansowo tego nie odczują a w każdym razie nie stanowi dla nich to wielkiego problemu.

 5. Ogame

  Sporo pieniędzy, ale nie dla Rosji. Ich waluta nawet w tym roku się umocniła.

  1. bc

   To jest fikcja na skutek interwencji i banu na import. To są na dziś śmieci i cały świat to wie.