Reklama

Geopolityka

Rosja: Samoloty „szpiegowskie” nad Morzem Czarnym [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony pochwaliło się filmem z przechwycenia przez myśliwce Su-30 z Krymu amerykańskich maszyn KC-135, RC-135 i P-8A Posejdon podczas misji rozpoznawczej nad Morzem Czarnym. Tym razem obyło się bez incydentów.

Film z pokładu rosyjskiego Su-30 pokazuje tankowanie samolotu rozpoznawczego US Air Force RC-135U River Joint z latającej cysterny KC-135 oraz morski samolot patrolowy P-8A należący do US Navy. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w międzynarodowej przestrzeni ponad Morzem Czarnym. W ostatnim czasie rosyjskie służby prasowe zaczęły publikować tego typu materiały chcąc prawdopodobnie podkreślić jak bardzo Rosja jest „osaczona” przez działania USA i NATO. Materiał został opublikowany 27 czerwca. Tydzień wcześniej pojawiły się zdjęcia z przelotu bombowców B-52 i B-1B nad Bałtykiem.

Liczba tego typu zdarzeń nasiliła się m. in. w związku z trwającymi w Europie ćwiczeniami NATO, takimi jak Defender-Europe 20 Plus. Ministerstwo obrony Rosji ma na ten temat swoje zdanie, informując w jednym z ostatnich komunikatów, że „35 samolotów szpiegowskich różnych państw” zostało zidentyfikowanych w ostatnim czasie w pobliżu granic Federacji Rosyjskiej. Znaczna większość z nich podczas lotów nad wodami międzynarodowymi Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Często takie przechwycenia wiążą się z incydentami zagrażającymi bezpieczeństwu obu maszyn, jak manewry wykonywanie przez rosyjski myśliwiec w odległości kilkunastu metrów od P-8A Poseidon w kwietniu 2020 roku. Jest to element presji, której celem jest rozszerzenie strefy wpływów i zakresu „przywilejów” samolotów, ale też jednostek pływających na obszarach wód oficjalnie międzynarodowych. Takie działania prowadzi Rosja m. in. na obszarze Morza Czarnego, starając się  ograniczyć aktywność sił NATO w tym rejonie.

Reklama

Komentarze (10)

 1. andys

  Zastanawiam sie, co to będzie , gdy chińskie odpowiedniki Posejdona zaczną latać nad Morzem Karaibskim i Zatoką Meksykańską? Ot takie odwiedziny partnerów z Kuby, Wenezueli czy Nikaragui.

  1. Davien

   A w ogóle tam doleca?? Bo Tu-16, o sorry H-6 tak daleko nei lata:0

  2. andys

   Dzisiaj samoloty chińskie tak daleko nie lataja , a jutro będa latać, to nie problem. To jest choroba davienowców - myślenie kategoriami dnia dzisiejszego.

 2. R

  Jak by niebylo to RC-135U River Join jest "szpiegowski"

  1. Davien

   Ano jest i jakoś tak sie składa ze Rosja tego latającego koło Syrii nigdy nie zaczepiała:)

  2. R

   I w zwiazku z tym co?

  3. Bo moze bali sie twoich AIM-120 z 1973 roku?

 3. Tiger

  ROSJA CO ROBI W INNYCH panstwach ile szpiegów jest i burdel robia z islamistami

 4. noc

  Nie wiedziałem ,że USA jako państwo i jako amerykański kontynent powiększa się co dziennie i jego granice sięgają do Morza Czarnego... No tak już kiedyś ktoś mówił dziś należy do nas Polska... Jutro cały świat...

  1. Natowiec

   Co ruski tam ROBI? Pilnuje Krymu A my pilnujemy NATO

  2. Davien

   No popatzr USA jako NATO ma wiecej do M.Czarnego niż Rosja:)

  3. franek

   ty poważnie czy wracasz od plebana

 5. Tadziu

  Jeden samolot NATO a caly południowy okręg wojskowy w TARAPATACH?

 6. Kapustin

  Tak moei ruski po zagrabieniu KRYMU Chochołów cz6

  1. Sarmata

   Można wiedziec jaki to język bo mój translator nie daje rady przetłumaczyć. Dasz rade to przetłumaczyć na Polski?

 7. heh

  Dzieki takim przelotom rosyjski pilot ma szanse zobaczyc te samoloty. W czasie wojny nie dolecialby na odleglosc pozwalajaca na ogadanie czegokolwiek.

 8. Xanadu

  Biedna ta "Mongolia", wszyscy wokół sypią jej piasek w tryby i wpychają kij w szprychy.

  1. Sarmata

   Coś powwiesz wiecej rasistowskiego o Mongolowwie robili co chcieli z twoimi przodkami na stepach dzisiejszej ukrainy, dlatego tyle macie cech azjatyckich.

  2. Batu Chan

   Zdewastowalem cala rosje w 6 miesięcy

  3. Ech ty "sarmata" , Mongowie byli waszymi panami i chodziliscie pod ich batem w Moskwie

 9. Navigator

  Gdyby ruski chociaż tak tankowal swoje ZŁOMY

 10. block

  Z pewnością rosyjski samolot nie ułatwiał tankowania ...

Reklama