Geopolityka

Rosja: Samoloty „szpiegowskie” nad Morzem Czarnym [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony pochwaliło się filmem z przechwycenia przez myśliwce Su-30 z Krymu amerykańskich maszyn KC-135, RC-135 i P-8A Posejdon podczas misji rozpoznawczej nad Morzem Czarnym. Tym razem obyło się bez incydentów.

Film z pokładu rosyjskiego Su-30 pokazuje tankowanie samolotu rozpoznawczego US Air Force RC-135U River Joint z latającej cysterny KC-135 oraz morski samolot patrolowy P-8A należący do US Navy. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w międzynarodowej przestrzeni ponad Morzem Czarnym. W ostatnim czasie rosyjskie służby prasowe zaczęły publikować tego typu materiały chcąc prawdopodobnie podkreślić jak bardzo Rosja jest „osaczona” przez działania USA i NATO. Materiał został opublikowany 27 czerwca. Tydzień wcześniej pojawiły się zdjęcia z przelotu bombowców B-52 i B-1B nad Bałtykiem.

Liczba tego typu zdarzeń nasiliła się m. in. w związku z trwającymi w Europie ćwiczeniami NATO, takimi jak Defender-Europe 20 Plus. Ministerstwo obrony Rosji ma na ten temat swoje zdanie, informując w jednym z ostatnich komunikatów, że „35 samolotów szpiegowskich różnych państw” zostało zidentyfikowanych w ostatnim czasie w pobliżu granic Federacji Rosyjskiej. Znaczna większość z nich podczas lotów nad wodami międzynarodowymi Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Często takie przechwycenia wiążą się z incydentami zagrażającymi bezpieczeństwu obu maszyn, jak manewry wykonywanie przez rosyjski myśliwiec w odległości kilkunastu metrów od P-8A Poseidon w kwietniu 2020 roku. Jest to element presji, której celem jest rozszerzenie strefy wpływów i zakresu „przywilejów” samolotów, ale też jednostek pływających na obszarach wód oficjalnie międzynarodowych. Takie działania prowadzi Rosja m. in. na obszarze Morza Czarnego, starając się  ograniczyć aktywność sił NATO w tym rejonie.

Komentarze