Geopolityka

Rosja ostrzega przed ewentualnym przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO

Autor. Минобороны России/Twitter

Rzecznik ministra spraw zagranicznych Maria Zacharowa, ostrzegła przed włączeniem Finlandii i Szwecji do NATO mówiąc, że miałoby to poważne konsekwencje militarne i polityczne - jak informuje CGTN.

Maria Zacharowa, rzecznik ministra spraw zagranicznych na niedzielnej konferencji ostrzegała kraje zachodnie, przed ewentualnym przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO mówią, że spotka to się z poważnymi konsekwencjami militarnymi i politycznymi ze strony Rosji.

 „To całkiem oczywiste, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO... miałoby poważne konsekwencje militarne i polityczne, które wymagałyby odpowiedniej reakcji ze strony rosyjskiej".

Rzecznik dodała również uwagę, że istotne dla stabilności Europy jest by Finlandia i Szwecja nie były zaangażowane w sojusze.

„Polityka nieuczestniczenia w żadnych sojuszach, tradycyjnie prowadzona przez Sztokholm i Helsinki, jest postrzegana przez Moskwę jako ważny czynnik zapewniający stabilność w północnej Europie".

Czytaj też

Szwecja sprzeciwia się, żądaniom Rosji ws. gwarancji bezpieczeństwa

17 grudnia Rosja w swoich żądaniach przedstawionych USA i NATO, zażądał nierozszerzania Sojuszu na wschód i odmowy przyjęcia państw należących wcześniej do ZSRR do NATO. Nie podoba się to Szwecji, która 23 grudnia stanowczo odrzuciła żądania Putina, mówiąc, że każde państwo ma prawo dokonywać wyboru w zakresie polityki bezpieczeństwa - jak przekazuje Euractiv

Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde, powiedziała, że Szwecja odrzuca propozycję Rosji dot. braku możliwości przyjmowania nowych członków do NATO oraz że jest zaniepokojona rosyjską eskalacją militarną na granicy z Ukrainą. Według minister każde państwo ma prawo decydować o sobie w kwestiach bezpieczeństwa - „porządek światowy jest oparty na zasadach, w którym mamy prawo międzynarodowe, a każdy kraj ma prawo do dokonywania własnych wyborów w zakresie polityki bezpieczeństwa".

Czytaj też

Mimo tego, że żądania Putina są skierowane do członków NATO, to jak mówi minister Linde dotykają również Szwecję, ponieważ doprowadzą do tego, że państwa chcące wejść do Sojuszu nie będą miały niezależnego wyboru w przyszłości.

„Szwecja i Finlandia są tym bardzo dotknięte. Odrzucenie jakiejkolwiek przyszłej ekspansji NATO zmniejszy możliwości dokonywania niezależnych wyborów politycznych".

Linde wyraził również zaniepokojenie rosyjską eskalacją wojskową na granicy z Ukrainą i z tego powodu spotkał się w ostatnich dniach z przedstawicielami z Wielkiej Brytanii oraz krajów nordyckich i bałtyckich, aby omówić napiętą sytuację. Minister zaznaczyła, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę to Zachód odpowie jednogłośnie i stanowczo, nakładając dotkliwe sankcję gospodarcze.

Komentarze (4)

 1. Kminek

  10 miesięcy później... Już tylko Turcja i Węgry nie ratyfikowały wejścia tych dwóch państw do sojuszu...

 2. kukurydza

  Śmieszne... ale i zrozumiałe. Tylko durny sowiecki aparatczyk z GRU może nie rozumieć prostej zasady, że im bardziej skacze i mocniej zaciska piąstki, tym więcej mu przeleci między palcami... i że im głośniej Rosja wywrzaskuje swoje imperialistyczne mżonki, tym bardziej swoimi własnymi działaniami motywuje neutralne Szwedzkie społeczeństwo do zaakceptowania wizji tych, którzy mówią że jednak jest czego się bać i że trzeba wstąpić do NATO. Śmieszne ale i żałosne...

 3. Pirat

  Żądania i żądania. Rosja myśli że Świat wokół niej się kręci.

 4. Buczacza

  Normalnie pax ruSSland ciąg dalszy... Ps właśnie zlikwidowano Memoriał. Tradycyjnie zakwalifikowany jako agent... W zasadzie to w rosji putina nie ma już niczego niezależnego od cara. I pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno mój osobisty i przenośny hehe. Przekonywał, że rosja putina nie ma nic wspólnego z zsrr... No tak tylko czego można się spodziewać po kimś. Kto nigdy nie napisał nic pozytywnego o Polsce i jednocześnie nic negatywnego o rosji.. No czego...