Reklama

Geopolityka

Rosja odrzuciła propozycję Ukrainy ws. nowego rozejmu we wschodniej Ukrainie

Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Twitter
Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Twitter

Władze ukraińskie poinformowały w czwartek, że Rosja odrzuciła propozycję Kijowa nowego rozejmu we wschodniej Ukrainie oraz szereg dodatkowych propozycji, w tym wymianę jeńców, ponowne otwarcie punktów kontrolnych i rozbudowę wspólnego centrum łącznościowego.

"Niestety wszystkie inicjatywy strony ukraińskiej zostały odrzucone przez Federację Rosyjską pod zmyślonymi pretekstami" - głosi oświadczenie delegacji Ukrainy do Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

W jej skład wchodzą, poza Ukrainą, Rosja i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Jak przypomniał Reuter, Ukraina i Rosja oskarżają się nawzajem o blokowanie procesu pokojowego w rejonie Donbasu, gdzie wojska ukraińskie od 2014 r. walczą ze wspieranymi przez Rosję separatystami.

Walki spowodowały już tysiące ofiar śmiertelnych i olbrzymie zniszczenia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (19)

 1. andys_2

  ""Niestety wszystkie inicjatywy strony ukraińskiej zostały odrzucone przez Federację Rosyjską pod zmyślonymi pretekstami" - głosi oświadczenie delegacji Ukrainy do Trójstronnej Grupy Kontaktowej." Dlaczego Grupa Kontaktowa nie wiedziala o tych propozycjach? Przeciez Ukrainie bardzo zalezy na wsparciu zagranicy. Podejrzewam, ze te propozycje to zapisane na skrawku papieru zdania , przekazane ukradkiem Rosjanom, pewnie bez udziału DNR i LNR.

 2. x

  Przecież Rosja sama twierdzi, że nie jest stroną w konflikcie. Po co wiec ją o to pytać? Jak nie zapytają to wielcy obrońcy ruskiego mira i słowiańszczyzny będą się jeżyć i straszyć. Wniosek nie pytać, nie rozmawiać. Czekać. A jak tylko spróbują przeprowadzić Anschluss to nie patrzeć tylko walić ze wszystkiego co się ma. To jedyna opcja dla Ukrainy.

  1. Carell

   Ukraina zostala juz przetargowanachlopie. Nie slyszales slow Bidena. Dla gwarancje obrony Ukrainy?Nie. Ale za to dal gwarancje Tajwanowi. USA zostawia ROsje UE ktora ma kurek gazowy na jajach...

  2. Realista

   Putin potrzebuje forsy z gazu głupku. Gdyby mógł jej Zachodowi nie sprzedawać toby to juz dawno zrobił. Ale jako kierownik stacji tankowania paliw nie moze jej zamknąć bo zbankrutuje. A Amerykanie tylko czekają na to, zeby Europa mysiała od nich kupować paliwo.

  3. qwert

   To dlaczego Jankesi sprzedają gaz w Azji,a nie wypychają ruskich z Europy tanim gazem ?

 3. Andrettoni

  Putin wie czego chce - my możemy tylko domniemywać. Faktem jest, że by nałożyć skuteczne sankcje musiałyby zaistnieć dwa fakty - Europa musiałaby być niezależna od Rosji pod względem surowców energetycznych i musiałoby nie być innych dostawców. Chiny istnieją i dostarcza za odpowiednią kwotę wszystko. Oczywiście nie dostarczą F-35, ale tych Rosja i tak nie kupi. Niezależność od surowców wymagałaby nie tylko zamknięcia Nord Stream 2, tylko uzyskanie całkowicie innych źródeł - np. rozbudowy energetyki jądrowej czy dostawy z Iranu. Iran jest na cenzurowanym podobnie jak energetyka jądrowa. Wiele krajów w Afryce ma złoża - ale z nich nie korzystamy. Tylko Chiny nie wybrzydzają. Nałożenie sankcji na poszczególnych ludzi czy finanse nie ukorzy całego kraju. Jak zajmiecie konta bogatemu Rosjaninowi, to go bardziej przywiązujecie do Putina. Nie ucieknie - musi się słuchać. Pewnie, że go to zaboli, ale władze Rosji? Rosja i Chiny i tak uderzają w dolara, więc eskalacja finansowa wcale nie musi przynieść dobrych skutków. Wyłączmy Rosji możliwość obrotu dolarem - a czym Europa zapłaci za gaz? Jak Rosja przestanie dostawać gotówkę, to gaz zakręci lub wymusi to na Europie inną formę spłaty. To nie takie proste.

 4. Niuniu

  Może dla tego, że Moskwa nadal chcę realizacji Porozumień Mińskich a te propozycję nijak się do nich mają. Zamiast szukać nowych rozwiązań niech więc Ukraina zacznie wypełniać podpisane " Porozumienia Mińskie" - wymiana więźniów, jeńców oraz amnestia to pierwsze punkty tych "Porozumień".

 5. Palmel

  Rosja nie jest stroną w tym konflikcie tak że Ukraina powinna rozmawiać z Powstańcami a jeszcze zamknęli czy oskarżyli Miedwiedczuka

 6. Realista

  To tylko pozory oporu ze strony Putina dla zachowania twarzy. Biden postawił sprawę jasno - albo będzie spokój albo zamyka Putinowi i jegi chłopakom wszystkie prywatne konta i zajmuje kasę. A przecież oni nie trzymają kasy w Rosji. Tacy głupi nie są.

  1. :)

   Trzymają kasę w tym banku naprzeciw Białego Domu.

  2. Marzenia Putina i spółki:)

  3. Palmel

   Rosja i Chiny mają już własne systemy odpowiedniki swifa to Rosja może uderzyć w amerykański przemysł lotniczy rzadkimi pierwiastkami np tytanem bo sprzedają go tylko na 3 miesięczną produkcję a mają 95% światowych zasobów, tak że gdyby do czegoś doszło to nasze F35 będziemy oglądać na zdjęciach

 7. zainteresowany

  Chętnie bym poznał te zmyślone preteksty.

  1. wim,ale nie powim

   I nic.Zero pozytywnych wibracji.Żaden tutejszy Ukrainiec nic w tym temacie nie wie?

 8. Alter

  Twraz widzicie że międzynarodowe gwarancje to wielkie gówno! Dostali międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa w zamian za zdanie broni atomowej! Gdzie są ci którzy gwarantowali Ukrainie pokój? Gdyby mieli dalej te rakiety z atomem, choćby nawet przestarzałe, wtedy ruski by tak sobie nie poczyniali.

  1. kapusta

   oni mieli takie same "gwarancje" jak my przed wojną mieliśmy od Sowietów i Niemców. nie myl realnych sojuszy takich jak NATO z papierowymi deklaracjami bez aktów wykonawczych

  2. Fanklub Daviena i GB

   Po odkryciu ropy w Teksasie USA zagwarantowały Teksasowi "niepodległość" a po odkryciu złota w Kalifornii, zagwarantowały "niepodległość" Kalifornii... Teksas to zresztą ciekawostka prawna: są dokumenty anektujące Teksas do USA, potem są dokumenty prawnie bez zarzutu na secesję Teksasu od USA i przystąpienia do Wojny Secesyjnej po stronie Konfederatów (ale bez przystąpienia Teksasu do Konfederatów, tylko jako państwo sojusznicze!). Po przegranej wojnie Teksas jest okupowany przez Unię, ale w przeciwieństwie do innych stanów Konfederatów NIGDY NIE UCHWALONO PONOWNEGO PRZYJĘCIA TEKSASU DO USA! Po prostu BEZ ŻADNYCH PODSTAW PRAWNYCH (nie ma żadnej uchwały senatu, kongresu czy prezydenta ani choćby gubernatora!) po 8 latach okupacji USA zaczęło w Teksasie urządzać wybory do kongresu, senatu i na prezydenta USA! Dlatego Teksańczycy twierdzą, że są nielegalnie okupowani i nazywają Teksas "Samotną Gwiazdą" (że niby nie należy do pozostałych Stanów USA)... :D

 9. fondit

  Brawo Rosja!

  1. Yh

   Brawo Mongolia!!!

  2. BUBA

   Brawo Boliwia i Wenezuela ... !!!! ...

 10. Carell

  Ukraina ma pozamiatane. Sprzedana przez USA pytanie jak dlugo sie bedzie bronic. Soldateska Ukrainska nie wyglada na mocno zorganizowana. Mysle ze 2 tygodnie i bedzie po konflikcie.....

  1. Aż 2 tygodnie. Przecież polska armię pokonali by w 24 h. A fińska w 48 h. A w Lizbonie byliby w 2 tygodnie.

  2. Mickey93

   Byście byli w 2 tygodnie i byście wracali w 3h do Moskwy

  3. Yh

   Najpierw muszą dostać wizę...

 11. Agentura

  Skrzypczak poinformował że Rosja nie interesuje się Ukrainą, bo nie ma armii. Więc nie ma się już właściwie czym przejmować.

 12. xyz

  Nie ukraińską propozycję nowego rozejmu, tylko amerykańską.. Piszmy wprost, jak w Kolonii władzę sprawuje agantura państwa poważnego, to decyduje państwo poważne, a nie lud tubylczy. To jest chyba jasne. Równie dobrze można by było napisać że to nie np. Brytyjczycy w swoich koloniach zaciągnęli murzynów do bawełny, tylko zrobili to mieszkańcy Afryki. Biali oczywiście, no ale afrykańczycy. Poza tym nic nie wiadomo o warunkach tego "nowego rozejmu". Znając życie to były po prostu umyślnie nie do zaakceptowania, żeby odrzucili i żeby można było w odmóżdżarkach (mam na myśli telewizory) na zachodzie klepać propagandę że Ruski zły, bo tutaj ciężko wypracowany pokój odrzuca, a jankes się tak bardzo stara opalając dupę na Florydzie.

  1. Mazur

   Myślę że jesteś w dużym błędzie z klepanym do głowy faszyzmem. To Rosja napadła na Ukrainę i morduje tam ludzi. To Rosja straszy i próbuje narzucać swoje wizje suwerennemu państwu. Wszyscy w bloku wschodnim wiedzą że przyjaźń z Rosją się bieda. UE i NATO to dobrowolne organizacje i żeby do nich przystąpić trzeba chcieć. NATO jako pakt nigdy nikogo nie napadło bo to pakt obronny i Rosja o tym wie. Problem w tym, że Rosja się boi mieć przy swoich granicach silny pakt państw które się jej boją i chcą żyć w pokoju.

  2. Taka prawda

   Moskwa to proxy Pekinu i kolonia surowcowa.

  3. AgJ

   A Irak, Afganistan, Syrię, Libię, Jugosławię jak rozumiem napadła także Rosja?

 13. PiotrEl

  Ewidentne bezczelne kłamstwo naszych sojuszników z Kijowa bezkrytycznie powielane przez polskie media. W Rosji gdzie natychmiast nagłaśniane są najgłupsze inicjatywy Kijowa nikt tej propozycji nie zauważy. Niech lepiej zaczną Mińsk II realizować.

  1. Nie inż.

   Jakoś ci nie, wierzymy. Nie to że jesteśmy uprzedzeni tylko po prostu z własnego doświadczenia

  2. nie trolom

   W Rosji natychmiast nagłaśniane są rzekome ataki NATO na Rosję, których to nikt jeszcze na oczy nie widział, towarzyszu...

  3. Carell

   Rosja kalmie tak samo jak zachod.To sie nazywa polityka. Skoro zachod sprzedal Ukraine to za chwile na granicy Ukrainskiej beda ciezkie dziala i UFO po to zeby rozpetac szybki konflikt. Ciekawe tylko czy zatrzymaja sie na Dnieprze czy tez beda grac o calosc?Mysle ze Putin wezmie cale ciacho....

 14. proste

  Skoro tak to Putin nie może liczyć na odsunięcie NATO od swoich granic.

  1. Wawiak

   To nie NATO się przysuwa, tylko sąsiedzi Rosji szukają w nim ochrony przed siewcami "ruskiego miru".

  2. proste

   Tak Mykolaj.

 15. Ass

  Metodą Rosjan jest zawsze zostawić przeciwnikowi spaloną ziemie

  1. Carell

   CZekaj czekaj- czegos nie rozumiem- to nie w 43 hitler od tego zaczal, to nie Izrael bombardowal infrastrukture cywilna tj mosty i budynki??

 16. Anty-Che

  No przecież do stara taktyka Moskali. Przec do wojny i oskarżać ofiarę ze to ona winna. O 17 tym września też tak mówią.

 17. Jagoda

  Jedni od drugich absolutnie niczym się nie różnią. Polska powinna wyłącznie patrzyć jak się nawzajem wyżynają ! Im ich mniej tym dla nas lepiej !

  1. zeus89

   Tak, a potem będzie ktoś inny patrzył jak my się wyżynamy z Rosją. Spójrz na mapę i zrozum, że to nie są ćwiczenia ani żarty.

  2. Nie inż.

   My to znaczy kto? Separatyści czy białorusini z Ukraińcami? Przestań podszywać się pod my

  3. Sarmata

   My jestesmy w NATO i UE. Ukraina to kraj bez sojuszy, bez przyjaciól. Na dodatek Rosja wezmie tylko południe ukrainy a więc bufor między Rosją i NATO zostanie bo Rosja też nie chce graniczyć z NATO. Tak że chłopcze trafiles kulą płot.

 18. W. Putin

  A co Rosja ma do tego? Przecież nie jest stroną konfliktu.

  1. ktr

   Jest jak najbardziej stroną konfliktu ponieważ dostarcza żołnierzy, zaopatrzenie, broń i amunicję. W niektórych przypadkach robi to całkiem jawnie jak dobrze znany tzw. Konwój Humanitarny. Dostarcza też wszystko co jest niezbędne do życia na okupowanych terenach i mocno je eksploatuje nie dając nic w zamian. Bez Rosji Donbas byłby odcięty dlatego jeszcze raz należy stwierdzić że Rosja jest jak najbardziej stroną konfliktu niezależnie od propagandy.

  2. sparrow

   a 17-go wrzesnia 1939 weszli do Polski pokojowo :D

  3. Sarmata

   Co ma piernik do wiatraka? Ukraincy wymordowali ponad 100 tysięcy polskich cywili na Wołyniu.

 19. BUBA

  No wiadomo kto chce wojny ...

Reklama