Geopolityka

Rosja i USA potwierdzają rozmowy 10 stycznia

Autor. Russia in Estonia/Twitter

Przedstawiciele USA i Rosji odbędą 10 stycznia rozmowy dotyczące sytuacji wokół Ukrainy, bezpieczeństwa Europy a także kwestii związanych z kontrolą zbrojeń nuklearnych - powiedział agencji AFP anonimowy funkcjonariusz Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) Białego Domu. Poprzedzi ono rozmowy Rosji i USA z NATO i OBWE.

"Stany Zjednoczone liczą na dialog z Rosją" - powiedział wspomniany funkcjonariusz w relacji AFP.

Dodał, że 12 stycznia może dojść do posiedzenia Rady NATO - Rosja a 13 stycznia do rozmów przedstawicieli Rosji z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) z udziałem przedstawicieli USA i państw europejskich.

"Kiedy usiądziemy do rozmów, Rosja będzie mogła przedstawić swoje powody do zaniepokojenia a my przedstawimy swoje, zwłaszcza dotyczące działalności Rosji" - podkreślił urzędnik. Zapewnił, że żadne decyzje dotyczące Ukrainy nie będą podjęte bez Ukrainy.

Czytaj też

Brak dotychczas oficjalnego potwierdzenia tych informacji ze strony Białego Domu i Departamentu Stanu.

Minister Ławrow również zapowiedział udział w rozmowach z USA w wywiadzie transmitowanym na żywo na stronie internetowej swojego ministerstwa. Szef rosyjskiej dyplomacji sprecyzował, że rozmowy te odbędą się zaraz po świętach Nowego Roku. Pierwszym oficjalnym dniem roboczym 2022 roku w Rosji jest 10 stycznia. W niedzielę Rosja potwierdziła, że otrzymała propozycję NATO, aby 12 stycznia przyszłego roku rozpocząć dwustronne rozmowy na temat bezpieczeństwa w Europie. "Otrzymaliśmy już tę ofertę (NATO) i rozważamy ją" - oświadczyło rosyjskie MSZ.

Czytaj też

We wtorek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow, podczas wywiadu dla agencji RIA podkreślił, że podczas konsultacji z USA powinny być omówione wysunięte przez Rosję tzw. gwarancje bezpieczeństwa - pisze RIA. Riabkow ocenił, że Rosji i USA nie uda się podczas jednego spotkania rozwiązać kwestii dotyczących rosyjskich propozycji - podaje TASS.

Riabkow potwierdził, że po spotkaniu z USA w Brukseli odbędą się konsultacje z NATO. Ważne, by Rosja otrzymała potwierdzenie od Sojuszu, że w rozmowach będą uczestniczyć wysokiej rangi wojskowi - dodał.

Według AFP rozmowy dwustronne 10 stycznia odbędą się w ramach dialogu dotyczącego spraw strategii i bezpieczeństwa zainicjowanych przez prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina na ich spotkaniu w Genewie w czerwcu br.

W obecnej sytuacji dotyczyć one będą jednak również sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej, gdzie Moskwa skoncentrowała znaczne siły militarne - wskazał funkcjonariusz NSC, który zastrzegł sobie anonimowość. Według tego źródła rozmowy NATO i OBWE z Rosją będą dotyczyć przede wszystkim Ukrainy.

Czytaj też

Zachód oskarża już od ponad miesiąca Rosję o zamiar ataku militarnego na Ukrainę. Moskwa temu zaprzecza, ale ostrzega Zachód przed przekroczeniem "czerwonej linii", którą miałoby być rozszerzenie NATO na wschód.

Na 12 stycznia zaplanowano w Brukseli posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO z udziałem szefów sztabów generalnych sił zbrojnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Służby prasowe NATO podały, że posiedzenie Rady NATO-Rosja planowane jest na ten sam dzień. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził w poniedziałek, że rozmowy z NATO odbędą się i nazwał je ważnymi, ale dodał, że szczegóły spotkania są "w przygotowaniu", a data nie została jeszcze potwierdzona.

Źródło:PAP

Komentarze