Geopolityka

Rheinmetall dostarczy amunicję dla Pum. "Zlecono modyfikację uzbrojenia"

Fot. Rheinmetall.
Fot. Rheinmetall.

Bundeswehra wybrała koncern Rheinmetall na dostawcę przeciwpancernej amunicji kal. 30 mm do bojowych wozów piechoty Puma. Ponadto firma zmodyfikuje system uzbrojenia, a następnie dostarczy części zamiennych do automatycznego działka MK30-2/ABM. Łączna wartość zamówienia szacowana jest na ponad 12 mln euro.

Urząd BAAINBw, zajmujący się zakupami dla niemieckiej armii, zlecił szereg zadań firmie Rheinmetall, w celu realizacji procesu wprowadzenia bojowych wozów piechoty Puma do niemieckich sił zbrojnych. Ich zakres obejmuje dostarczenie 10 tys. sztuk przeciwpancernej amunicji kal 30 mm, a także modyfikację systemu uzbrojenia, czyli automatycznego działka MK30-2/ABM oraz dostarczenie do niego części zapasowych. Łączna wartość zamówień wynosi ponad 12 mln euro.

Czytaj także: Systemy szkoleniowe Rheinmetall dla brazylijskich transportowców

Puma to niemiecki bojowy wóz piechoty mający zastąpić w Bundeswehrze pojazdy typu Marder 1, które w armii służą 40 lat. Docelowo w siłach zbrojnych ma znaleźć się co najmniej 350 wozów tego typu, ostatni z nich ma zostać przekazany w 2020 r. Kontrakt na budowę wozów przydzielono w 2004 r., jednak jego realizacja została opóźniona. Pierwsze seryjne pojazdy dostarczane są od 2015 roku.

W pojeździe, ważącym w podstawowej konfiguracji ponad 31 ton z silnikiem o mocy 1073 KM, mieści się trzech członków załogi w jednym klimatyzowanym przedziale (dowódca, kierowca, strzelec) oraz do sześciu żołnierzy desantu z tyłu pojazdu, gdzie umieszczono właz desantowy. Pojazd był projektowany z myślą o zapewnieniu wysokiego stopnia ochrony balistycznej i przeciwminowej.

Po zamontowaniu pakietu pancerza dodatkowego masa może ulec zwiększeniu do ponad 40 ton. Jak twierdzi Rheinmetall, Puma może operować we wszystkich warunkach klimatycznych. Docelowo jego uzbrojenie oprócz armaty automatycznej i karabinu maszynowego będą stanowić także wyrzutnie ppk Spike-LR, zwane w Niemczech MELLS.

Czytaj także: Jaka armata dla Bojowego Wozu Piechoty?

Komentarze (2)

 1. Sluu

  Pumy jako nowe BWP dla Wojska Polskiego? Proszę o pinie czy to dobry wybór i jak można porównać Pumę do innych nowoczesnych BWP.

  1. Kiks

   Może i dobry. Wiesz jednak ile to by kosztowało? Puma jest droga. Bardzo droga. Kupić zawsze można. Poza tym kolejne uzależnienie od Niemców. Po Leopardach widać.

  2. vvv

   jest to najlepszy bwp jaki obecnie istnieje ale bardzo drogi a sama wieza ma stabilzacje godna stabilizacji dziala leonow. jest to modulowy bwp o mozliwosci silnego dopancerzenia odpornego na 105mm dzialo od frontu. porownywalnym bwp jest ascod 2, tulpar czy tez k21. inna klasa jest natomiast kruganiec i super ciezki t-15. nas nie stac na pume i puma nie plywa. a ty naucz sie sam szukac informacji a nie idziesz na latwizne

  3. Bartek

   Dobre - fakt, ale najdroższe ze wszystkiego co moglibyśmy wybrać - koszt jednej sztuki to około 9-10 milionów dolarów, no i raczej nie ma co liczyć na znaczną (jeśli w ogóle jakąkolwiek) produkcję u nas w kraju, chociaż biorąc pod uwagę ile sztuk BWP mamy do wymiany (coś koło 1000) to może jednak by się dało coś wykombinować - zwłaszcza, że sami Niemcy mają ich dopiero koło 60 sztuk z 350 zamówionych i robiliby najpierw dla siebie a nie dla nas, zależy jeszcze jak chętnie by się chcieli dzielić technologią. Lepszym wyborem i pewnie chętniejsi do współpracy i udostępniania rozwiązań technicznych byliby Koreańczycy z ich K21 - poziom ochrony taki sam jak w Pumie, przód ma odporność na poziomie stanag V (lub więcej) - specjalnie projektowany do stawiania czoła ostrzałowi z dział ruskiej produkcji np. 2A72 a reszta pojazdu - ochrona na poziomie stanag IV (lub więcej). Ponadto jest lżejszy, można zamontować systemy ochrony aktywnej, lepiej uzbrojony (działo 40 a nie 30 mm) i nawet spełnia nasz najgłupszy wymóg - pływa.

 2. Przemo

  Takie Pumy mogą być w przyszłości być postrachem KTO Rosomak.

  1. RR

   Twierdzisz, że Kołowe Transportery Opancerzone mają walczyć z Bojowymi Wozami Piechoty? Nie tak ustawia się taktyki użycia tych odmiennych w zastosowaniu pojazdów. Rozumiem jednak, że szpilą ma być konflikt zbrojny między Polską a RFN? To chcesz przekazać? Tak na serio myślisz, czy masz za zadanie podważać UE, NATO i wzajemnie unormowane stosunki w taki sposób, w jaki chyba nigdy w ponad 1000 letniej historii obydwu narodów nie było?

  2. vvv

   KTO to transporter na nie bojowy woz piechoty. i znowu kompleksy niemieckie sie odzywaja. predze puma moze byc postrachem bmp-3m