Reklama

Geopolityka

Relacje z Ukrainą jako wyzwanie strategiczne dla Polski

Autor. Jakub Szymczuk/KPRP/Twitter

W tym roku obchodzimy 365 rocznicę podpisania Unii Hadziackiej (16 września 1658) która w swoim zamyśle miała doprowadzić do zbudowania Rzeczpospolitej Trojga Narodów. Fiasko tego projektu przerodziło się w katastrofę geopolityczną I Rzeczpospolitej i dramat zamieszkujących jej terytorium narodów.

Reklama

Agresja Rosji na Ukrainę jest militarną próbą przemodelowania przez Moskwę porządku międzynarodowego w naszej części kontynentu, poprzez ustanowienie takich reguł gry, które pozwoliłyby Rosji na realizację planu odbudowy jej pozycji mocarstwowej. Sam fakt agresji wpływa zatem na bezpieczeństwo regionu, a tym samym wpływa bezpośrednio na proces zapewnienia bezpieczeństwa Polski w jego wymiarach militarnym, gospodarczym, kulturowym oraz cyberinformacyjnym, a więc w istocie w wymiarze bezpieczeństwa geostrategicznego państwa polskiego. Z uwagi na doświadczenie historyczne Polski w relacjach z Rosją ostatnich czterystu lat oraz współczesne kreowanie przez Rosję faktów dokonanych z wykorzystaniem narzędzi militarnych wzmacnianych aktami ludobójstwa, atakami terrorystycznymi na bezbronną ludność cywilną oraz powodowanie katastrof ekologicznych, Polska nolens volens stanęła przed dziejowym wyzwaniem w postaci podjęcia próby zbudowania relacji strategicznych z Ukrainą.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama