Reklama

Geopolityka

Reapery na stałe w Polsce? Media USA o porozumieniu z Polską

Brytyjski MQ-9 Reaper przygotowany do kolejnego lotu nad Afganistanem - fot. RAF
Brytyjski MQ-9 Reaper przygotowany do kolejnego lotu nad Afganistanem - fot. RAF

1000 dodatkowych amerykańskich żołnierzy i dywizjon Reaperów w Polsce. Tak ma wyglądać wzmocnienie sił Stanów Zjednoczonych w Polsce zgodnie z przeciekiem, który dostał się do amerykańskich mediów.

Amerykańskie media obiegła wiadomość na temat dodatkowych sił, jakimi Stany Zjednoczone wesprą swój kontyngent w Polsce. Do 4500 żołnierzy, należących głównie do US Army, ma dołączyć kolejny tysiąc, w tym personel dywizjonu ciężkich BSP klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance) MQ-9 Reaper. Reapery to maszyny służące przede wszystkim do prowadzenia rozpoznania i długotrwałego dozoru. Mogą także wykonywać misje uderzeniowe, lecz w starciu z wymagającym przeciwnikiem, takim jak Federacja Rosyjska raczej nie będą mogły zostać skutecznie użyte do walki ponieważ padłyby łupem obrony przeciwlotniczej albo myśliwców.

Stała obecność Reaperów w Polsce to jednak dobra wiadomość, jako ze zwiększa w znaczący sposób możliwości rozprowadzenia rozpoznania w czasie pokoju. Bez potrzeby wysyłania w powietrze kosztownych polskich statków powietrznych takich jak np. – i tak obciążone zadaniami – myśliwce F-16C/D Jastrząb.

Przybycie Reaperów idzie w parze z budową centrum szkoleniowego w Drawsku Pomorskim.

Reklama

Komentarze (9)

 1. vvv

  10mld + 0,2mld/rocznie na utrzymanie 1tys zolnierzy :) OT przestala juz byc najdrozsza rormacja na rzecz 1tys zolnierzy USA :)

  1. Box123

   Wojska USA w Polsce to bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo to rozwój gospodarczy, zamozne społeczeństwo i dziesiątki miliardów extra w budżecie w tym także na rozwój naszej armii i tyle w temacie, a jak ktoś nie rozumie tak prostej rzeczy to niech sobie da spokoj z pisaniem komentarzy. A ruskie trolle za ural

  2. dd

   100% Racji.

  3. Realista

   a jak siedzę koło tytanu na dolnym śląsku ??? a instalują się po to żeby mieć jak to wygrzebać i jeszcze przyciąć ??? gdzie nic z tego nie zobaczymy a zostaniemy z problemami po eksploatacji to kto robi złą robotę ??? ruscy dadzą embargo na materiał potrzebny do OP to skąd USmani wezmą kadłuby a planują zakupy za 20-25 mld USD ??? pojade klasykiem "Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety" Benjamin Franklin

 2. Wojciech

  Niezły zakup za te 300 mld . Wyjdzie 300 mln USD za każdego żołnierza. Reapery to by już mogli w gratisie dorzucić, sknery.

  1. Davien

   Jakie 300mld?? Skad ty wytrzasnałes te fantazje.?

  2. Muminek

   Z oparów absurdu i % trunków ... oni tak już mają ...

 3. 7plmb

  Nie 1000 a 2000 dodatkowych żołnierzy przeniesionych z Niemiec i innych państw Europejskich.Brawo ! byle tak dalej !

  1. vvv

   za co brawo? nawet jedna dywizja pancerna nie przyjedzie, nie bedzie patriotow, thaad ani mlrs tylko logistycy z rodzinami za 10mld zl + 0,2mld rocznie. to jest jakas kpina

  2. Koleszek

   Oczywiście, wojska radzieckie wychodziły znacznie taniej...

 4. Jacenty

  No to temat rozpoznania min. dla NDR mamy z głowy.

  1. ad

   taa z głowy, pod warunkiem że wujek Sam pozwoli nam strzelać do Ruskich i przekaże dane

  2. Marek

   W takim wypadku jakiś warunek nawet domniemany zawsze występuje. Odnośnie zaś przekazywania danych sądzę, że Wujek Sam zrobi to znacznie chętniej od innych sojuszników.

  3. Rafal

   Reaper sluzy do ataku, rozpoznanie na drugim planie jest, tym zajomwal sie Predator.

 5. hytry

  kto bedzie miał dostęp do danych ?

  1. vvv

   za 10mld pewnie USA :) jak doplacimy 5mld to moze nam je udostpenia

 6. Gts

  Te 4500 żolnierzy to ma rotować, a nie być na stałe u nas. Do nas na stałe ma przyjechać 2000 w tym rodziny.

  1. Makarą

   do was do Rosji mają Amerykanie przyjechać? No to mi nowina! Szok!

  2. vvv

   1000 logistykow

 7. Zbigniew

  Nie piszecie o najważniejszym ustaleniu; USA w Polsce zainstalują swoje dowództwo dywizji, być może tam będzie pracować tylko tysiąc żołnierzy, ale każde dowództwo obrasta służbami pomocniczymi i podwładnymi, a więc będzie u nas stała samodzielna struktura wojska i to z rodzinami!

 8. milwaw

  Dobrze, ale podstawa to własne rozpoznanie na własnych maszynach plus swoja łączność w razie W jesteśmy niezależni.

 9. kriss

  No i super :)

Reklama