Geopolityka

"Razem damy radę". Czesi proponują przysłanie żołnierzy na granicę

Fot. Gertrud Zach via Wikipedia (Public Domain)
Fot. Gertrud Zach via Wikipedia (Public Domain)

Prezydent Czech MiIosz Zeman w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy zaproponował wysłanie na granicę polsko-białoruską czeskich żołnierzy. Podkreślił, że Polska broni granicy Unii Europejskiej i państwa członkowskiego NATO.

„Bardzo uważnie śledzę sytuację na granicy polsko-białoruskiej, która wynika ze złych intencji tych, którzy nie wahają się wykorzystywać nieszczęścia innych dla własnych korzyści - jako prezydent Republiki (Czeskiej) i Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, a także jako obywatel, Wasz sąsiad i sojusznik” – napisał Zeman w liście opublikowanym we wtorek przez jego kancelarię.

Podkreślił, że Polska broni nie tylko własnej granicy, ale też granicy Unii Europejskiej i państwa członkowskiego NATO. Wszystkie kraje UE i NATO powinny zatem reagować na wszelkie zagrożenia dla niej i oferować skuteczną pomoc - dodał.

Reklama
Reklama

„Armia Republiki Czeskiej jest gotowa, w przypadku zainteresowania i spełnienia warunków prawnych, do wysłania wojsk do pomocy w obronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze gotowi są do natychmiastowej dyslokacji” - napisał Zeman.

Zwrócił uwagę, że decyzja o wysłaniu sił zbrojnych poza terytorium kraju na okres do 60 dni należy do rządu. Musi być spełniony warunek, że odbywa się to w ramach wypełniania zobowiązań wynikających z międzynarodowych traktatów o wspólnej obronie przed atakiem.

„Zadbam o to, by Republika Czeska wypełniła swoje zobowiązania sojusznicze w obronie naszego wspólnego bezpieczeństwa” – zadeklarował czeski prezydent.

Zeman zakończył list hasłem, które przyjęło się w Czechach podczas epidemii koronawirusa: "Razem damy radę!".

O gotowości wysłania do Polski żołnierzy lub policjantów mówił także premier Andrej Babisz. Przed odlotem na szczyt szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, poświęconym sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zadeklarował on pomoc Czech. Podkreślił, że wysłanie policjantów leży w gestii ministra spraw wewnętrznych, a wysłanie żołnierzy wymagałoby zgody obu izb parlamentu.

Źródło:
PAP

Komentarze (31)

 1. Inteltron

  I tak trzymać! Może w tym całym bałaganie w końcu zdrowy rozsądek pozwoli na osiągnięcie porozumienia i unormowania relacji z sąsiadami. Litwini to zrozumieli, dlaczego nie Czesi? "...a je to"

 2. dropik

  jak to było ? aha. Od Czechów nic ;) hahaha

 3. stefan

  Wystarczyłoby przestać wbijać Polsce nóż w plecy i szantażować wspólnie z Niemcami i ich Brukselą oraz Łukaszenko-Putinem. To by była lepsza pomoc niż wysłanie w blasku fleszy paru żołnierzy. Niestety Czesi tak jak sto lat temu w krytycznym dla Polski momencie zachowują się bardzo brzydko. To niestety rozczarowuje..

  1. dropik

   Ulubiona polska postawa histeryczna : nóż w plecy :P

 4. dwdwq

  Możemy wszystkich przyjąć do pomocy prócz wiadomo kogo Niemiachów...tych nie chcę tu widzieć na Polskiej ziemi.

  1. oko

   bundeswera ćwiczy prawie co miesiąc na polskich poligonach xD

 5. korab

  ,,My se ne boimy tylko mamy stracha,,...fajny gest nie powiem,ale jak dla mnie akurat to Estończycy mają większą wartość i to Estończykom bardziej bym zaufał.

 6. gosc

  na swoje granice pepiczki nie wyslali swoich zolnierzy w 39 r.podniesli rece i oddali adolfowi wyposazenie na 36 dywizji i przemysl zbrojeniowy.dzielni wojacy szwejki.

  1. Zibi

   Po Monachium pepiczki nie miały się jak bronić, a przed jakoś nikt się nie palił, żeby ich wesprzeć

  2. wert

   na Monachium wyraziły zgodę. Jak ostatnio Afgańczycy poddali się bez jednego strzału

 7. KrzysiekS

  Przypuszczam że przez aferę z TUROWEM współpraca HSW z TATRĄ ma "czerwone światło" (a szkoda bo to dobry pomysł na szeroką współpracę nawet z innymi wyrobami) więc Czesi próbują to jakoś załagodzić ale niech najpierw się dogadają na rozsądnych warunkach dla obu stron i to szybko. Swoja drogą to ładny gest

  1. Zet

   Czy naprawdę sądzisz, że polityka zagraniczna czeskiego rządu kieruje się potrzebami prywatnej firmy? Łączenie tego gestu (nawiasem mówiąc, spowodowanego przez Polskę, która prosiła o wsparcie na dzisiejszym spotkaniu V4) z Turowem to totalny nonsens.

  2. Użytkownik

   Ta, u was nic się z niczym nie łączy. Takie bajki to w czeskiej tv, nie tutaj.

  3. Zet

   Jasne bajki, ale raczej w głowie. Inaczej problem w tym, że czeska telewizja, w przeciwieństwie do polskiej, jest prawdziwie publiczna, a więc niezależna. Gdyby więc od czasu do czasu zaglądał do czeskiej telewizji, stwierdziłby, że Turów jest z czeskiego punktu widzenia tematem lokalnym i nikt nie rozumie obecnej histerii w Polsce. Co więcej, oferta jest tak naprawdę odpowiedzią na polską prośbę o wsparcie. Jeśli Polska nie chce wsparcia, to dlaczego o nie prosi?

 8. Krzys

  Bardzo pozytywnie to odbieram. Ale czy polscy władcy odkryją w tej ofercie kolejną i potrzebną możliwość umiędzynarodowienia kryzysu?

 9. krzysztof

  Doceniamy i dziękujemy. Każda pomoc się przyda w tych trudnych momentach. Byle trzymać z dala od granicy dziennikarzy, ktorzy sieją zamęt i robią kampanię przeciw Polsce

  1. Herr Wolf

   W jakich momentach?

  2. evan

   Przeciw Polsce, czyli komu konkretnie?

  3. Kasander

   A jest jakaś inna Polska ?

 10. SimonTemplar

  Czesi są tak szybcy jak z ich powstaniem w Pradze 05.05.1945r. 5 dni po samobójczym strzale Hitlera i 3 dni przed podpisaniem kapitulacji Niemiec. Zrobili bohaterskie powstanie przeciwko niedobitkom garnizonu praskiego, który bardziej martwił się o ucieczkę i poddaniu w ręce zachodnich aliantów niż obronie Pragi. Także, ten... tego.... dziękujemy:)

  1. paletyijabłka

   Pragę wyzwoliła Rosyjska Armia Wyzwoleńczą (ROA), czyli tzw. własowcy. Taka jest niepopularna prawda.

  2. Użytkownik

   Zwycięskie powstanie, to się liczy a nie klęska.

  3. Kasander

   Nie masz racji. Czesi zrobili to skutecznie tj. oswobodzili Pragę przy wsparciu tzw. własowców. I to był czeski pragmatyzm. Z bólem serca to piszę, ale my z kolei wywołaliśmy niepotrzebną rzeź w Warszawie. Morze krwi. Ogrom poświecenia, hekatomba pokolenia Kolumbów i bohaterstwo polskiego żołnierza, jakiego świat nie widział, a teraz nawet nie chce tego wiedzieć. Wszystko to na próżno. Przynajmniej, moim skromnym zdaniem.

 11. szwejk

  Zobaczyłą żaba, że konia kują i podstawia nogę

  1. bc

   Może i mały ale to jednak stary bratni naród, to Czesi zakładali Kraków. Na CK imperium wyszli lepiej, transformację też zrobili lepiej.

  2. Użytkownik

   Na Turowie też wyszli lepiej...

  3. Gnom

   Bratni naród stale napadający na ziemie polskie w czasach piastowskich (z Krzyżakami, Brandenburami). Bratni naród zajmujący w 1919 całe Zaolzie pomimo wcześniejszych ustaleń. Bratni naród zajmujący Kotlinę Kłodzką, i nie tylko, latem 1945 roku. Inne pominę, zapytam tylko o braterstwo w Turoszowie, które ma nas zimą pozbawić prawie 10% energii z krajowych elektrowni. Do dupy takie braterstwo.

 12. Miki

  Brawo Czesi. Czeski żołnierz nie jest tchórzem, czego nie można powiedzieć np. o Holendrach.

 13. grzesiek

  Niemcy w ramach wsparcia Polski proponują zablokowanie funduszy UE. Tam nam chcą pomóc. Atakują nas już z dwóch kierunków jak w 1939 r. ze wschodu i zachodu.

  1. Miki

   Niemcy są sojusznikiem Rosji w wojnie hybrydowej. Niestety. Czyny się liczą, a nie słowa.

  2. Bobo

   Hmm patrz innym nie blokują,wszyscy głupi tylko my i Węgrzy inni,cały świat oszalał. Tylko nam źle w tej unii a inni powariowali i kolejka chętnych żeby do niej wstąpic

  3. Autor

   Bardzo pięknie wpisujesz się tym komentarzem w rosyjskie działania dezinformacyjne.Jeszcze powiedz ,że Unia jest naszym wrogiem.

 14. wza

  Turów. I czytanie ze zrozumieniem: "Zwrócił uwagę, że decyzja o wysłaniu sił zbrojnych poza terytorium kraju na okres do 60 dni należy do rządu" Czyli szkoda papieru. Zagłoba też obiecywał królowi szwedzkiemu Niderlandy.

 15. nick

  Korpus czechosłowacki zapisał piękną kartę w walce z bolszewikami w 1918-19 roku. Tak mi się przypomniało, bo w Polsce dość żartobliwie mówi się o czeskim wojsku.

  1. Wojciech

   Podobnie armia czechosłowacka w latach 1919-1920 podbijając polskie Zaolzie i mordując polskich żołnierzy - jeńców wojennych. "W natarciu na czeskie pozycje zginęło ok. 75% polskiej kompanii. Pozostałych kilkunastu żołnierzy wziętych do niewoli Czesi wymordowali, zakłuwając ich bagnetami."

  2. Takie tam

   Mówisz o tym który zaatakował i zają Zaolzie jak myśmy walczyli o życie pod Warszawą?

  3. Jansen

   No nie wiem czy również w stosunku do 5. Dywizji Strzelców Pol­skich....

 16. Clash

  Jest to bardzo fajny i pozytywny gest że strony Czech , który należy docenić.

 17. Kamil

  Ważny gest polityczny.

  1. BUBA

   Niespodziewalem sie tego ...

  2. Herr Wolf

   Znam lepszy który kosztuje 0.5mln€ dziennie..

  3. Grom

   Nie rób propagandy. Czesi od lat chcieli sprawę turowa załatwić polubownie i się dogadać a nasze rządy ich olewaly. Stracili cierpliwość i poszli do sądu . Normalne bo ich lekcewazylismy . Takie sprawy należy rozdzielać bo Czesi to dobry sąsiad w przeciwieństwie do Rosji i bialorusi

 18. Akapaulkooo

  Na chwilę obecną to są oni całkowicie niepotrzebni. Teraz trwa przegrupowanie i zmiana taktyki na Białorusi. Najpewniej za jakiś czas mogą się przydać

 19. Marcin Warszawa

  Dziękujemy. To ważne w tej chwili

  1. Herr Wolf

   Ta takie ważne jak zamknięcie elektrowni..

  2. Draskur

   Podziękuj również innym na Zachodzie bo od dawna chcieli Frontex wysłać ale ważniejsze były słupki poparcia i związana z tym pięlegnacja konfliktu. O pacyfikacji dziennikarzy nawet nie wspomnę bo po Białoruskiej stronie nie mieli żadnych problemów. Polska znowu wyjdzie na winnego a to co teraz mamy to paniczne ratowanie wizerunku po rządowej klęsce.

 20. bc

  Dobry gest, a co przysłali Niemcy? Policję? Środki na mur? Polska Straż pomogła im ostatnio po powodzi. Jak Rosja wejdzie na Ukrainę lub Białoruś to Polska będzie musiała znaleźć spore środki na rozbudowę armii. Ciekawe czyje biznesy najpierw opodatkuje.

  1. Użytkownik

   Próbę blokady środków unijnych przy pomocy narzędzia na które nikt nie wyraził zgody podczas negocjacji budżetu. Taka "pomoc" jest typowa dla niemców

 21. Ale kipisz

  Po co prosimy o pomoc? Serio te śmieszne ilości obcych wojsk coś zmienią? Nie.... To po co jeździć i jęczeć po Europie. Pokażmy że dajemy radę. Co do Czech to niech spadają. Ktoś tu napisał że to bratni naród......jasne. Zawsze byli, są i będą pupilkami tych zaa Odry. Fałszywe dranie. Dopóki polski żołnierz nie padnie od kuli Białorusina sami możemy ogarnąć sytuację a świat patrzy.

 22. Luk

  I super. Ważny gest, rząd powinien to umożliwić. Czesi wspierający nas na naszej granicy to ostatnia rzecz jakiej bym się spodziewał. Symbolicznie Czesi, Słowacy, Brytyjczycy, Litwini, Ukraińcy, Węgrzy, Bułgarzy, cała Europa Srodkowa. To miałoby moc

 23. jotun

  To ważny gest polityczny. Podobnie owych 10 wojskowych z Wielkiej Brytanii, których czepiają się niektórzy, jest też gestem poparcia dla naszych działań. Być może inni z naszych sąsiadów podejmą podobną decyzję.

  1. Jam

   Nie 10 a 100-150

  2. jotun

   Odnoszę się do ogólnej narracji, która dominuje w internecie. Pozdrawiam.

 24. Rain Harper

  Ruszyło się.

 25. Kska

  Dziękujemy! Z Czechami powinniśmy być w dobrej komitywie. To w końcu nasi sąsiedzi...

  1. Herr Wolf

   No ale najpierw rozliczenie długów i roszczeń a potem elegancko biznes..

  2. vi-hajster

   Jak daleko chcesz sie cofać w tym rozliczniu? 1000 lat?

  3. dr666

   Dziękujemy, nie skorzystamy. Skoro to nasi sąsiedzi to komitywa powinna dotyczyć obu stron. Za tę komitywę wg nich mamy płacić dzienny haracz. Ich komitywa z PE jest lepsza mimo że to nasi sąsiedzi. A historia uczy że każda czeska komitywa służy głównie przeciwnikom Polski.