Geopolityka

Rada Europejska mówi o ogromnych konsekwencjach dla Rosji, jeśli ta napadnie na Ukrainę

Autor. European Defence Agency/Twitter

Przywódcy na czwartkowym szczycie UE w Brukseli ustalili, że jakakolwiek dalsza agresja militarna wobec Ukrainy przyniesie Rosji ogromne konsekwencje i koszty, w tym sankcje.

"Rada Europejska podkreśla pilną potrzebę złagodzenia przez Rosję napięć spowodowanych nagromadzeniem sił zbrojnych wzdłuż jej granicy z Ukrainą i agresywną retoryką. Rada Europejska potwierdza swoje pełne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jakakolwiek dalsza agresja militarna na Ukrainę będzie miała ogromne konsekwencje i będzie oznaczała poważne koszty dla Rosji, w tym sankcje nałożone w koordynacji z partnerami" - ustalili unijni liderzy w konkluzjach szczytu.

Władze w Kijowie informowały wcześniej, że przy granicach Ukrainy i na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zgromadziła ok. 100 tys. żołnierzy, którzy mogą być wykorzystani w celu eskalacji. Według danych wywiadu istnieje możliwość eskalacji ze strony Rosji, a najbardziej prawdopodobnym terminem osiągnięcia przez Rosję gotowości do niej będzie koniec stycznia.

Czytaj też

W przyjętej w czwartek przez Parlament Europejski rezolucji europosłowie podkreślili, że w obliczu narastających rosyjskich gróźb militarnych wobec Ukrainy każda agresja ze strony Moskwy musi mieć dla niej wysoką cenę ekonomiczną i polityczną.

W rezolucji przyjętej 548 głosami za, przy 69 przeciw i 54 wstrzymujących się, PE potępił zwiększoną obecność rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Eurodeputowani domagają się, aby rząd w Moskwie natychmiast wycofał swoje siły i przestał grozić sąsiedniemu krajowi.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. DA(łn)VIEN

    W końcu uderzą czy nie uderzą...uderzają i uderzają i jakoś uderzyć nie mogą. Już nawet o sytuacji na granicy Polsat nie mówi bo się to znudziło. Wszędzie jakiś teatr bądź cyrk. Ja się pytam co z polską energetyką węglową! Co z polskim rolnictwem co z polskim przemysłem! Gdzie są polskie silniki,polskie auta,polskie komputery,polskie dzieci! Co mnie Ukraina i Rosja obchodzi! Interesuje mnie tanią ropa i tanie jedzenie i niskie koszty pracy oraz możliwość szybszego oddłużania się a nie Odessa!

    1. Wania

      Czytasz artykuł o potencjalnej napaści Rosji a cię to nie interesuje? No wyjątkowa logika. Zainteresuje cię ten temat gdy Rosja uderzy na Ukrainę. Będzie wyjątkowo drogo bo będzie kryzys. I perspektywa napaści na nas.