Reklama

Geopolityka

Rada Bezpieczeństwa ONZ się zmieni?

onz
Autor. United Nations Photo/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w niedzielę w Hiroszimie, że nadszedł czas, aby zreformować zarówno Radę Bezpieczeństwa ONZ, jak i monetarno-finansowy system Bretton Woods, aby dostosować je do „realiów dzisiejszego świata”, poinformowała agencja Reutera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Występując na konferencji prasowej w Hiroszimie w Japonii, gdzie odbyło się spotkanie na szczycie G7, Guterres powiedział, że obie instytucje odzwierciedlają stosunki władzy z 1945 roku i wymagają zmiany.

Czytaj też

„Globalna architektura finansowa stała się przestarzała, dysfunkcyjna i niesprawiedliwa" – powiedział. „W obliczu wstrząsów gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19 i rosyjską inwazją na Ukrainie, system Bretton Woods nie spełnił swojej podstawowej funkcji globalnej sieci bezpieczeństwa".

Reklama

W Hiroszimie Guterres mówił również, że czuł, jak na szczycie G7 wśród krajów rozwijających się wzrosła świadomość, że nie zrobiono wystarczająco dużo, aby zreformować przestarzałe instytucje lub „usunąć frustracje" Globalnego Południa.

Czytaj też

Gospodarka Indii wzrośnie w tym i przyszłym roku o ponad 6 proc., jak podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim World Economic Outlook w styczniu tego roku.

Chiny i Indie razem będą odpowiadać za około 50 proc. światowego wzrostu w 2023 roku, powiedział wówczas główny ekonomista MFW i dyrektor działu badań Pierre-Olivier Gourinchas.

Siła gospodarcza bogatej grupy G7 zmniejszyła się w ciągu ostatnich 30 lat, odpowiadając obecnie za 29,9 proc. światowego PKB w 2023 r. w porównaniu z 50,7 proc. w 1980 r., według MFW.

„Zobaczymy teraz, jaki będzie wpływ dyskusji, które odbyły się tutaj, w Hiroszimie" – powiedział Guterres. „Członkowie G7 mogli dyskutować z niektórymi przedstawicielami najważniejszych gospodarek wschodzących na świecie", dodał.

Czytaj też

Japonia, gospodarz G7, zaprosiła do Hiroszimy przywódców z tzw. Globalnego Południa. Wśród zaproszonych znaleźli się premier Indii Narendra Modi, prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i prezydent Indonezji Joko Widodo.

W Bretton Woods pod koniec drugiej wojny światowej powołano Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, instytucje, które miały dbać o nowy ład finansowy świata zachodniego. System Bretton Woods był reakcją na wielki kryzys ekonomiczny lat 30. XX w.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Lewar

  Ruscy już nie powinni mieć stałego mandatu z weto w Radzie Bezpieczeństwa. To nie ZSRR ani ludnościowo, ani gospodarczo. Atomówkę ma też Kim i Izrael, a nie są stałymi członkami RB.

 2. ostatni

  Bardzo dobry temat. Postuluje to od dawna. Teraz Zachod wytzwarza 30% PKB swiata , w latrach 80 - 50%. W 1900 Zachod wytwarzal 90% PKB swiata. Globalne POludnie 85% swiata - a w Razie bedzpieczestwa sama Zachod + Chiny. Nalezy dodac Indie. RPA (reperzentant Afryki) Brazylie (Amerka polduniwa) i moze jakis kraj Islamnski.. Chyba ze Amerkanie to spiepsza i dodadza znow jakiegos swego sojusznika. W takim przadku ONZ bedzie kojenym "bokserem Ameryki" i bedzie wojen wiecej a nie mniej. Ale sam temat bardzo wazny

  1. Davien3

   @ostatni jedyne co trzeba zrobic w Radzie bezpieczeństwa ONZ to wywalic w diabły rosyjskich barbarzyńców wiec juz lepiej milcz orku.

Reklama