Reklama

Geopolityka

„Putin bawił się próbami skłonienia go do negocjacji”. Johnson ujawnia kulisy rozmów przed rozpoczęciem inwazji

Boris Johnson
Autor. president.gov.ua/Wikimedia Commons/CC4.0

W zeszłym tygodniu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wizytował Ukrainę. Był w miejscach kaźni w Buczy oraz Borodiance. Londyn jest zaangażowany w pomoc militarną dla Kijowa. Premier Johnson ujawnił w nagraniu dla BBC co mówił mu Władimir Putin w czasie rozmów tuż przed rozpoczęciem frontalnej rosyjskiej inwazji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

BBC ma dzisiaj wyemitować pierwszy odcinek serialu dokumentalnego o kulisach rosyjskiej napaści na Ukrainę. Od tego kroku próbowały odwlec Putina zachodnie rządy – w tym Wielką Brytanię. Boris Johnson ujawnił jak przebiegała jego rozmowa z Władimirem Putinem.

Czytaj też

"W pewnym momencie jakby mi zagroził i powiedział: Boris, nie chcę cię skrzywdzić, ale z pociskiem rakietowym zajęłoby to minutę" – groził Johnsonowi Putin. „Sądząc po jego bardzo zrelaksowanym tonie, który wydawał się mieć, bawił się moimi próbami skłonienia go do negocjacji" – podkreślił o nastawieniu Putina.

Reklama

Johnson, który kierował rządem brytyjskim w lutym 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, opowiedział się jednoznacznie za wspieraniem zaatakowanego kraju. Już w trakcie wojny odwiedzał Kijów. Cieszy się sporą popularnością na Ukrainie - ulice na jego cześć nazwało kilka miast, a Kijów i Odessa mianowały go swym honorowym obywatelem. Urząd premiera W. Brytanii Johnson piastował od lipca 2019 roku do września 2022 roku.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama