Reklama

Geopolityka

Prezydent Zełenski w Waszyngtonie

Autor. Володимир Зеленський/Facebook

Jestem dzisiaj w Waszyngtonie, by podziękować amerykańskiemu narodowi, prezydentowi i Kongresowi za tak potrzebne wsparcie; przyjechałem tutaj także po to, by kontynuować współpracę z USA w celu przybliżenia naszego zwycięstwa - oznajmił ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski, który w środę wieczorem rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

"W przyszłym roku musimy zwrócić ukraińską flagę i wolność całej naszej ziemi, wszystkim naszym ludziom" - zadeklarował Zełenski. Zapowiedział również, że przeprowadzi w Waszyngtonie "serię negocjacji w celu wzmocnienia odporności i zdolności obronnych Ukrainy".

Reklama
Reklama

Zełenski dotarł do stolicy USA na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego, który wyleciał z Polski. Kolumna pojazdów ukraińskiej delegacji jest już pod Białym Domem, gdzie o godz. 20 czasu polskiego Zełenski zostanie oficjalnie powitany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

Czytaj też

Na godz. 22.30 planowana jest wspólna konferencja prasowa obu przywódców, zaś o godz. 1.30 w nocy ze środy na czwartek Zełenski ma wygłosić przemówienie podczas specjalnej połączonej sesji obu izb Kongresu USA.

Prezydent USA Joe Biden powitał w środę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu. Zełenski rozpoczął w ten sposób swoją pierwszą wizytę zagraniczną od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.

Obaj przywódcy uścisnęli sobie dłonie na południowym trawniku Białego Domu i udali się do środka budynku, nie odpowiadając na wykrzykiwane przez dziennikarzy pytania.

Początek rozmów przywódców w Gabinecie Owalnym planowany jest na 20.30 czasu polskiego, zaś o 22.30 Biden i Zełenski mają wziąć udział w konferencji prasowej. Zełenski ma spotkać się także z zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego administracji USA.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama