Reklama

Geopolityka

Prezydent Słowacji: Polska jest naszym kluczowym partnerem

Autor. Kancelaria Prezydenta/X/Marek Borawski KPRM

Dziś miało miejsce spotkanie odchodzącej prezydent Zuzanny Čaputovej z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Było to również podsumowanie współpracy z ostatnich kilku lat.

„Polska jest dla Słowacji kluczowym partnerem (…) wspólnie braliśmy udział w wielu działaniach” - podkreśliła we wtorek w Warszawie prezydent Słowacji Zuzana Čaputová po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. „Chciałabym podziękować panu prezydentowi i Polakom za ciepłe przyjęcie” - dodała

Oceniła, że jej 5-letnia kadencja była wyjątkowo trudna, głównie z powodu wybuchu wojny w Ukrainie, jednak - dzięki współpracy z Polską - „udało się przezwyciężyć te kryzysy”. „Udało nam się je opanować jako przyjaciele, którzy się wzajemnie wspierają” - oceniła. Zaznaczyła również, że oba państwa intensywnie działały na rzecz wsparcia Ukrainy i wzmocnienia wschodniej flanki NATO - „Wspólnie braliśmy udział w wielu działaniach, jak np. połączenie gazowe naszych krajów, wzmocnienie flanki wschodniej NATO czy nasze wspólne działania w przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE.”

Czytaj też

Podziękowania za dotychczasową współpracę złożył również prezydent Andrzej Duda - „Dziękuję za budowanie współpracy regionalnej, bo miała ona ogromne znaczenie; dziękuję, że aktywnie Pani Prezydent pracowała w Grupie Wyszehradzkiej i za wkład Słowacji w Inicjatywę Trójmorza”.

Reklama

Čaputová przypomniała, że Polskę i Słowację łączy również wspólna historia. „W tym roku mija 25 lat Polski i 20 lat Słowacji w NATO. Od 20 lat jesteśmy w UE. Mamy 80. rocznicę powstania warszawskiego i słowackiego powstania narodowego” - zauważyła. Podziękowała Polakom także za „bronienie przestrzeni powietrznej Słowacji”. „Kiedy otrzymamy własne myśliwce pod koniec tego roku, będziemy mieli możliwość własnej obrony powietrznej. Jednak mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie i Polska rzeczywiście udzieliła nam natychmiastowej pomocy” - podkreśliła.

„Dziękuję za wkład w budowanie naszej wspólnej przestrzeni gospodarczej i przestrzeni bezpieczeństwa. Współdziałaliśmy w wielu formatach i na forach międzynarodowych; razem wspieraliśmy Ukrainę i mówiliśmy głośno o konieczności niesienia jej pomocy. Zawsze staliśmy po stronie wolnego świata i udało nam się przejść przez wiele trudnych momentów”.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

 1. Monkey

  Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Piękne przysłowie. Ale zaraz, czyżby Ukraińcy także tak myśleli?

  1. Davien3

   Monkey Polacy są ciagle przyjaciółmi Ukraińców to jedynie rząd PiS dla kampanii wyborczej postanowił zagrac w tej samej lidze co Wegry.

  2. Adzio

   Davien3- A co powiesz rolnikom i przewoźnikom?

Reklama