Geopolityka

Prezydent Milei pojedzie na konferencję w sprawie pokoju na Ukrainie

Prezydent Argentyny Javier Milei
Prezydent Argentyny Javier Milei
Autor. Portal X/Oficina del Presidente

Prezydent Argentyny Javier Milei weźmie udział w szczycie pokojowym w sprawie pokoju na Ukrainie, który odbędzie się w weekend w Szwajcarii, poinformował we wtorek rzecznik przywódcy.

Obecność argentyńskiego przywódcy była wątpliwa, ponieważ prezydent musi stawić czoła wyzwaniom w kraju, forsując przez Kongres swoją kluczową ustawę o reformach gospodarczych, gdzie spotyka się ze sprzeciwem ze strony deputowanych.

Prezydent po raz pierwszy weźmie w tym tygodniu udział w szczycie G7 we Włoszech, a następnie uda się do Szwajcarii, poinformował rzecznik prezydenta.

Początkowo informowano, że prezydent w ogóle miał nie jechać do Europy, następnie podawano informację, powołując się na wysoko postawione argentyńskie źródła, że Prezydent Milei miał zdecydować się na udział w szczycie G7, po którym od razu miał wrócić do Argentyny.

Czytaj też

Milei ma dobre stosunki ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim i od objęcia urzędu w grudniu ubiegłego roku stara się zacieśnić stosunki z krajami zachodnimi, skomentował decyzję prezydenta Reuters.

Dziewięćdziesiąt państw i organizacji zarejestrowało się dotychczas do udziału w zaplanowanym na 15-16 czerwca szczycie w Szwajcarii, który ma utorować drogę do pokoju w Ukrainie – powiadomiły w poniedziałek szwajcarskie władze.

„Rosja nie została zaproszona na szczyt, ale (szwajcarski) rząd poinformował w oświadczeniu, że spotkanie będzie miało na celu „wspólne określenie mapy drogowej”, w jaki sposób zaangażować zarówno ją, jak i Ukrainę w przyszły proces pokojowy” – przekazała agencja Reutera.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze