Reklama

Geopolityka

Premier Holandii: Europa musi zwiększyć wydatki na obronność

Prezentacja pierwszego operacyjnego samolotu F-35A dla Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych w Fort Worth. Fot. lockheedmartin.com
Prezentacja pierwszego operacyjnego samolotu F-35A dla Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych w Fort Worth. Fot. lockheedmartin.com

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w czwartek, że Europa musi zwiększyć wydatki na obronność, aby utrzymać zdolności bojowe NATO wobec rosnących zagrożeń ze strony Rosji i Chin. Europa nie ma alternatywy dla sojuszu z USA - dodał.

"Nie jesteśmy w stanie zagwarantować naszego własnego bezpieczeństwa. Ale Europa może i powinna zrobić więcej" - podkreślił Rutte. Ocenił też, że aby chronić NATO Europa musi zastosować się do woli prezydenta USA Donalda Trumpa, który chce, by sojusznicy Ameryki zwiększyli nakłady na obronność.

Może nam się to nie podobać, ale skończyły się dni, gdy Europa mogła za minimalną opłatą znaleźć schronienie pod parasolem ochronnym Stanów Zjednoczonych.

Mark Rutte, premier Holandii

W 2014 roku kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego zobowiązały się do zwiększenia wydatków wojskowych do 2 proc. PKB do roku 2024. Holandia od 2014 roku zwiększyła wydatki na siły zbrojne o 25 proc., ale wciąż jest to tylko 1,2 proc. PKB.

Rząd ma zamiar nadal zwiększać nakłady na obronność, ale - jak przyznał Rutte - nie sprawi to, że do roku 2024 nakłady te będą stanowić 2 proc. PKB.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Tak myślę

  I kto to mówi! Przecież Holandia zajmowana jest bez jednego wystrzału przez ludzi o odmiennej kulturze. Nie Rosja i Chiny jej zagrażają.

 2. nalkop

  tylko silna militarnie europa bedzie przeciwwaga dla usa, rosji i chin. ale trzeba sie zbroic i to wszyscy, bo w europie nie ma silnych krajow militarnie na dzien dzisiejszy.

  1. Silna militarnie europa ma sens tylko w przypadku

 3. Tulipan

  Holandia buduje potencjal w raz z F35 Wpompowanie nastepnych 8 mld euro w technologie to Pikuś

Reklama