Reklama

Geopolityka

Polsko-norweska "kwadryga" o bezpieczeństwie w regionie Bałtyku

Fot. st. szer. Wojciech Król(CO MON)
Fot. st. szer. Wojciech Król(CO MON)

Głównymi tematami konsultacji wiceministrów resortów obrony i spraw zagranicznych Polski i Norwegii tzw. „kwadrygi” były współpraca polsko-norweska w wymiarze dwustronnym oraz sojuszniczym, a także kwestie bezpieczeństwa w regionie bałtyckim i nordyckim.

Podczas spotkania w Warszawie Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w MON i Tone Skogen wiceminister obrony Norwegii wyrazili zadowolenie z wdrażania decyzji szczytu NATO w Warszawie. W szczególności pozytywnie ocenili dotychczasową działalność batalionowych grup bojowych NATO w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej (enhanced Forward Presence, eFP), w której uczestniczą zarówno polskie, jak i norweskie siły zbrojne. Wiceminister T. Szatkowski zaznaczył rolę Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu wobec grup bojowych NATO.

Jak poinformował MON, uczestnicy spotkania omówili również przygotowania do lipcowego szczytu Sojuszu w Brukseli. Zgodzono się co do konieczności podjęcia dalszych działań na rzecz odbudowy zdolności NATO do obrony kolektywnej.

Przedyskutowano możliwości rozwoju współpracy NATO z Unią Europejską, Szwecją i Finlandią, a także Ukrainą. Ministrowie omówili również wyzwania i zagrożenia regionalnego środowiska bezpieczeństwa. Odnieśli się m.in. do działań Rosji, konfliktu na Ukrainie, a także kontroli zbrojeń oraz środków budowy zaufania i bezpieczeństwa w Europie.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Z

  \"Odnieśli się m.in. do ... środków budowy zaufania\" O to bardzo wazne - bo w Polsce, poza rzadem, to nikt MONowi nie ufa !!

  1. Pref

   Możesz powiedzieć, skąd wziąłeś dane typu \"nikt\"?

 2. podatnik

  Mogliby porozmawiać jeszcze o przekazaniu Polsce wycofywanych okretów podwodnych typu Ula (bo na nowe to nie ma już co liczyć).

Reklama