Geopolityka

Polskie Jastrzębie zamykają sezon treningowy

Polskie F-16 Jastrząb kończą tegoroczny sezon ćwiczeń tankowaniami w powietrzu z amerykańskiego C-135, który gości w Powidzu. 

Tym razem piloci naszych F-16 ćwiczą tankowanie "na sucho", czyli bez przetaczania paliwa. Muszą okresowo trenować tego typu manewry w celu podtrzymania nawyków. Tankowanie w locie wymaga pewnej praktyki i zgrania dwóch maszyn i dwóch załóg w zgodną całość.

To drugi w tym roku pobyt tankowca w Powidzu i druga okazja do ćwiczeń w kraju. Poprzednio stacjonował tu francuski KC-135 uczestniczący w ćwiczeniu Steadfast Jazz 2013. Tym razem nasze Jastrzębie korzystają z latającej cysterny KC-135 należącej do 100th Air Refueling Wing USAF, która do bazy w Powidzu przybyła z Mildenhall w Wielkiej Brytanii.

Komentarze (4)

 1. patriota

  Hejterzy wszelkiej maści i wrogowie F-16. Może wreszcie jakaś wypowiedź konstruktywna? Jaki samolot o porównywalnych, lub lepszych osiągach i uzbrojeniu mógłby ewentualnie zastąpić polskie F-16 C/D Block 50/52? Jak dla mnie liczą się właściwie tylko dwie konstrukcje: Boeing-McDonnell Douglas F-15 z radarem AESA, lub Dassault Rafale również z radarem AESA. I tyle...

 2. alibaba

  Aaaaa to te tzw. nasze wspaniałe "Jaszczombie" mają zakaz latania w zimie, w deszczu i przy silnych wiatrach? To ruskie będą musiały poczekać na fajną pogodę i zapytać czy jesteśmy już przygotowani,uzbrojeni i zatankowani i czy już wypożyczone AWACS-y i tankowce są na naszym niebie. Za tak profesjonalne przygotowanie SP trzeba dać kolejną gwiazdkę i cieplejszą posadkę super pilotowi gen. M...

  1. Wojtekus

   Daj spokoj. Sam wiesz ze nie prowadzi sie niektorych treningow w zla pogoed dla poprawienia bezpieczenstwa. Gen. M zmienil nieco przepisy i jak narazie jest ZERO rozbitych samolotow SP.

  2. arthurius

   Jeśli możesz, zrób wszystkim prezent i lecz kompleksy gdzie indziej.

 3. kruk75

  Kiedy w końcu szachownica będzie w kolorach szarości?

  1. Wojtekus

   A dlaczego miala by byc w kolorze szarym? Sadze ze szachownica na F-16 jest tez znacznie za mala i ledwo widoczna w porownaniu do Mig-29. Gdyby nie kolory narodowe, szachownicy tej wcale by widac nie bylo.

 4. pxxz

  Dwie takie cysterny (C-135) by się nam przydały.