Reklama

Geopolityka

Polska wraz z sojusznikami wzywa do nałożenia sankcji na Rosję

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP/President.pl
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP/President.pl

Prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy Gitanas Nauseda, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski wezwali w czwartek we wspólnym oświadczeniu społeczność międzynarodową do sankcji na Rosję w związku z agresją wobec Ukrainy. Potwierdzili poparcie dla ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej.

Uznanie 30 lat temu przez Polskę - jako pierwszego kraju na świecie - i Litwę niepodległości Ukrainy stało się "istotnym kamieniem milowym na drodze do pełnowymiarowego zjednoczenia Europy" - napisali prezydenci we wspólnej deklaracji.

Przypomniano, że demokratyczna tradycja wywodząca się z Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jak również ruchu Solidarność, litewskiego Sajudis, rewolucji godności na Ukrainie i walki o demokrację Białorusinów odzwierciedla "silne dążenie do wolności, praw człowieka i demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej".

Prezydenci zwrócili uwagę na wzmacniające się od tamtej pory partnerstwo strategiczne między państwami oraz potwierdzili oddanie idei strategicznego partnerstwa między Polską, Ukrainą i Litwą w oparciu o wspólne wartości i interesy.

Szefowie państw zapewnili o swoim zaangażowaniu na rzecz dalszego rozszerzania współpracy w wielu dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo i obronność, gospodarka, energetyka, w tym w ramach Trójkąta Lubelskiego. Polska i Litwa potwierdziły swoje poparcie dla idei członkostwa Ukrainy w NATO i UE.

Nauseda, Duda i Zełenski wyrazili wzajemne wsparcie i solidarność w związku z kryzysem migracyjnym, sztucznie wywołanym i zarządzanym przez Mińsk na granicy z Litwą i Polską. Potwierdzili swoje oddanie połączeniu sił w celu walki z kryzysem i podkreślili, że ten atak hybrydowy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy.

W deklaracji również wyrażono zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa i stabilności w regionie i pojawiającymi się zagrożeniami, w tym hybrydowymi, wynikającymi m.in. z rosyjskiej agresji. Zgodzono się co do potrzeby wspólnych działań na rzecz wzmocnienia odporności na te zagrożenia, by walczyć z nimi w bardziej skoordynowany i skuteczny sposób.

Prezydenci także potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz dalszego wzmacniania europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Wyrazili w tym kontekście zaniepokojenie z powodu projektu Nord Stream 2, który - jak wskazano - stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa regionu europejskiego . Zapewnili, że są gotowi, by solidarnie działać przeciwko monopolizacji rynku gazowego Europy przez Rosję, która - jak dodano - wykorzystuje energię jako narzędzie geopolityczne.

W deklaracji potwierdzono oddanie na rzecz ukraińskiej suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, włączając w to wody terytorialne. Zaapelowano do społeczności międzynarodowej o sankcje na Rosję w związku z agresją przeciwko Ukrainie i po raz kolejny wezwano Kreml do deeskalacji sytuacji poprzez wycofanie sił z okolic ukraińskich granic oraz z tymczasowo okupowanych terytoriów.

Deklarację podpisano po czwartkowym szczycie Trójkąta Lubelskiego z udziałem prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy, poświęconym 30-leciu uznania Ukrainy przez Polskę.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (20)

 1. Qaz

  Niedopuszczalnym jest że prezydent Rzeczpospolitej Polskiej bawi się w 'sojusznictwo' z krajem który wraz z Niemcami kwestionuje nasze granice narażając tym samym bezpieczeństwo fizyczne Polski.

  1. Davien

   Ale niby jakei sojusznictwo z Rosja??

 2. Marek

  Ukraińcy to sojusznicy ? Takich rewelacji nie slyszałem.

  1. Davien

   Nasi Polaków tak, was Rosjan nie.

  2. a

   Szczególnie tych w grobach najczęściej bezimiennych na Wołyniu i nie tylko.

  3. Davien

   Żeby nei Rosjanie nie byłoby masakry wołyńskeij i smierci 6 mln Polaków w IIWŚ wiec daruj sobie załosne plucie jadem.

 3. AK

  Polska otrzyma w odpowiedzi sankcje Rosji, a pierwszym krokiem będzie embargo na sprzedaż gazu i ropy Polakom i całkowite zamknięcie rynku rosyjskiego

  1. Valdore

   I co z tego? Gazu z Rosji od następnego roku nie bierzemy, rope kupimy na wolnym rynku a rynek rosyjski to ułamek polskiego handlu. Ale jak Rosja sobie poradzi z całkowicie zamknięta granica z Polska i UE.....

 4. Chyży Rój

  Rosję trzeba osłabiać w każdy możliwy sposób: ograniczać import wszystkiego co możliwe z Rosji, blokować rosyjskie inicjatywy, wspierać ruchy separatystyczne w Rosji i co tam jeszcze komu do głowy przyjdzie. Rosja od setek lat jest państwem wrogim Polsce. Tak było za cara, za komuny i tak jest teraz.

  1. Polska

   Chyży Rój puknij się ty chcesz żeby Polska wojowała z Rosją wspierała separatystyczne ruchy odpowiedź na to Rosji by była od razu czyli pustynia radioaktywna poczytaj doktrynę obrona Rosji każdy kto wspiera takie ruchy powinien być zniszczony

  2. Fanklub Daviena i GB

   A Ukraińcy, Niemcy, Brytyjczycy, Szwedzi to od setek lat nasi przyjaciele, trollu? :D

  3. Davien

   A kilka minut pózneij z mapyświata zniknełaby Rosja, istotnie "kapitalne" zagranie Putina.

 5. Petro

  Litwa nasz sojusznik, rychło w czas, nawet chyba mniejszość polska będzie mogła zdawać maturę z polskiego na Litwie. To bardzo miły gest. Może nawet pozwolą Polakom mieszkającym na Litwie używać polskiej pisowni nazwisk, no nie, to by było już za dużo, pewnie to przepchną jak rosyjskie wojska będą 10 km od Wilna... Głupotą Polski, Białorusi, Ukrainy i państw bałtyckich było nie skorzystanie z okazji i słabości Rosji i zawiązania jakiegoś rodzaju unii, wystarczyłby wolny handel między krajami (oczywiście bez całego absurdu regulacji UE), do tego współpraca i integracja sił zbrojnych. Inaczej by wszystko dziś wyglądało, każdy z tych krajów by na tym zyskał. No ale nie zyskali by Niemcy, Amerykanie i Rosja, więc się nie zdarzyło i pewnie nie zdarzy. Każdy będzie pielęgnował swoje urazy, złości i kompleksy a więksi będą nas ogrywać.

  1. a

   Taa miejszośc szkoda ze większość wyjechała ale do Rosji a nie do Polski.

  2. Davien

   Do Rosji nikt nie wyjeżdza, bo po co? Wola Polskę gdzie zarabiaja wielokrotnie więcej od inzynierów w Rosji.

  3. Taka prawda

   Po to że duża część mieszkańców Ukrainy to Rosjanie

 6. były porucznik zmechu

  Najlepszym sposobem na Rosję jest umacnianie i rozbudowa V4. Sankcjami niech się zajmą inni /bo jak na razie to żarty/

  1. czarno to widzę

   V4 już praktycznie nie istnieje.

 7. klawiatura

  Zebrał się 10 garnitór i tylko hałasu narobił.

  1. Nie hałasu, smrodu

 8. ech te montańskie trolle

  Temat może i "średnio ważny" bo społeczność międzynarodowa apel takiego "grona" zapewne przysłowiowo "spuści po brzytwie" (czemu zupełnie się nie dziwię) ale odpór trolli dość intensywny. (A przy okazji okazuje się, że nasz Davien to nie tylko GB ale i Valdore no i chyba też viper - jak już ktoś pisał projekt bota pt. "Davien" cały czas ewoluuje ale jak pokazują realia dalej sztuczna inteligencja nie jest w stanie sprostać człowiekowi - odwrotnie niż w szachach).

 9. Andrettoni

  Sankcje na Rosję zadziałają, ale chińskie. Amerykanie chyba nie zauważyli, że w celu nakładania skutecznych sankcji trzeba ograniczyć dostawę dóbr. Niestety nasz rząd również tego nie widzi. Jak Rosja zakręci gaz, to u nas i w całej Europie będzie zimno - to by była skuteczna sankcja. W drugą stronę nie mamy nic równie skutecznego. Oczywiście można podejmować akcje polityczne, ale ich skuteczność jest i będzie nikła z powodu ewentualnych reperkusji. Najpierw trzeba być od Rosji niezależnym. Niby kupujemy gaz z USA, ale w praktyce okazuje się, że to i tak Gazprom dyktuje ceny. Moglibyśmy kupować gaz z Iranu lub z krajów Afryki. Dlaczego tego nie robimy? Nasz prezydent, premier i cała dyplomacja zamiast "wielkiej polityki", która nam słabo wychodzi powinni popracować właśnie w Afryce. Kraje afrykańskie mają to czego potrzebujemy - np. gaz, a my mamy czym zapłacić - np. technologiami wydobywczymi i rozbudową infrastruktury. Jak odrobimy lekcję samowystarczalności i niezależności od dostaw z Rosji, to nasza polityka zacznie być skuteczna. Tylko, że my tego nie robimy. Nie rozumiem dlaczego. Ostatnio słuchałem wywiadu z człowiekiem, który mówił ilu afrykańskich polityków - ministrów, premierów czy prezydentów w Afryce uczyło się w Polsce. Chcą z nami robić interesy, a my pozamykaliśmy ambasady i mamy ich w poważaniu. Sensu i logiki brak.

  1. Piotr II

   Co racja, to racja, nic dodać, nic ująć.

  2. Davien

   Jak Rosja zakręci gaz to po pierwsze sama nie dostanie pieniedzy, po drugie zerwie w ten sposób kontrakty za które zapłaci kolejne grube miliardy A Europa kupi sobie gaz gdzie indziej, z Rosji brali bo był dla nich najtańszy, ale wskutek działań Gazpromu sie to skończyło.

  3. :)

   Niemcy wam wyprostują poglądy.

 10. tyle pytań

  Od dawna jesteśmy w sojuszu z Ukrainą?Co to za sojusz?

  1. Piotr II

   Finansowy.

 11. ciekawy

  Polska nie musi prosić o żadne sankcje bo znając ruskich to sami na nie zapracują.

 12. dranf

  To jest żenada, jeżeli ktoś wymienia Ukrainę jako sojusznika Polski...

 13. SOWA

  Rozumiem, że Łotwa i Estonia pogodziły się ze swoim losem? Z drugiej strony uważam, że nie należy eskalować konfliktu przez sankcje. Należy zwiększyć gotowość sił sojuszniczych i zintensyfikować działania pro obronne w regionie. Czyny nie słowa.

 14. fdsfsd

  Jakich Polska ma sojuszników prócz Węgrów ?? hahahaha żyją w Matrixie

  1. CCCP

   Jakich rassija ma sojuszników oprócz Kazachstanu? Syrię?

  2. CCCP

   Jakich rassija ma sojuszników oprócz Kazachstanu? Syrię?

  3. viper

   Zrobię ci krótki kurs historii Polski. Polacy walczyli i zawsze będą walczyli o Polskę, czy to z sojusznikami czy też bez. A w dawaniu łupnia ruskim mamy doświadczenie jak żaden naród na świecie.

 15. Hanys

  Nie ma takich sankcji, które zmusiły Rosję do opuszczenia Krymu. Dziki zachód robi z siebie bezsilnych i śmiesznych nieudaczników, a prawdziwej agresji Rosji na Ukrainie to jeszcze nie widzieliście, bo jej nie ma. Jak będzie to się dowiecie jak wygląda agresja rosyjska.

  1. GB

   Przecież nie chodzi o to aby Rosja opuściła Krym, chodzi o niszczenie gospodarki rosyjskiej i doprowadzenie do Majdanu takiego jakim skończył się rozpadł ZSRR...

  2. CCCP

   Właśnie - po co żyć wygodnie w wolnym kraju jak można biednie pod butem cara putina?

  3. viper

   A ty w której fali uderzeniowej pójdziesz, no bo chyba nie zadekujesz się na froncie propagandy? Krematoria na obsługę gruzu-200 przygotowane?

 16. No w końcu!

  Nareszcie uderzacie w GŁÓWNY cel a nie w poboczne! ... Od 1917 roku WŁADZE(nie zwykli Rosjanie) wykańczają świat (początkowo głównie własnych obywateli).... zróbcie w końcu porządek dopóki NATO ma ogromną przewagę... tyle że udajemy że mobilizacja w obronie dzieci i kobiet ukrainy to jest zadania dla nas... A gdzie HONOR?!... użalamy się nad losem drzew!... tego że pieski nie mają gdzie sikać... a na Ukrainie jest groźba MAKABRYCZNEJ WOJNY!... i co dalej będziemy zajmować się "klimatem"?... Jaki "klimat" mają Ukraińcy w Donbasie, tatarzy na Krymie??... Czeczeńcy... gruzini w Osetii?.. Białorusini których oszukano podczas wyborów siedzący w więzieniach?... NIE SĄ CZASEM "WYKLUCZENI"?... oj czekaj... nie są ze znanych "organizacji" mniejszości seksualnych!... nie nie... starcy dzieci i kobiety ze wschodu nie liczą się... liczą się darkroom'y i inne miejsca "demokratycznej swobody obyczajów... czas na zmiany... polityków!

  1. czarno to widzę

   Zapomniałeś jeszcze dodać, aby Kosowo zwrócili Serbom...

  2. Fanklub Daviena i GB

   Honor? Rabini w jesziwach uczą "honorem dzieci nie nakarmisz!", więc tej nacji to pojęcie jest obce! :D

  3. ten to ma zdrowie

   Buczczu, dopiero 13:51 a ty już "ugotowany"?

 17. czarno to widzę

  Powinniśmy bardziej dofinansować Ukrainę, aby jeszcze więcej pomników Bandery mogli wystawić.

  1. Dropik

   Zgadzqm sie bo pomników bandery powinno byc wiecej niz Lenina ;p

  2. Polak

   Tak Polska wraz z sojusznikami

  3. pozdrawiamy Ołgino :)

 18. złośliwy

  Pocieszne.

 19. Młot na nowiczoka

  Bardzo dobrze A agresywny sąsiad jak nie poczuje poczuje buta na czerwonej twarzy to będzie dalej napadał na sąsiadów

  1. czarno to widzę

   To wracaj do Donbasu i WALCZ!

  2. młocie

   Młot na młota.

 20. Dropik

  Ale wymyślili. Dyplomatolki a nie dyplomaci . Wystarczy , ze pdzeciwnik będzie wiedział konto czeka jeśli zacznie wojnę.

Reklama