Geopolityka

Polska nie ma wiele do stracenia w relacjach z Iranem. Ekspert o konferencji bliskowschodniej [SKANER]

Gościem odcinka był Michał Kobosko, szef polskiego biura Atlantic Council a rozmowa dotyczyła organizowanej w dniach 13-14 lutego br. konferencji bliskowschodniej w Warszawie oraz jej skutków dla relacji pomiędzy Polską a kluczowymi sojusznikami oraz państwami regionu, którego dotyczyć będą rozmowy.  

Do stracenia jeśli chodzi o nasze relację z Iranem nie mamy tak naprawdę bardzo wiele. Te dobre relacje z państwem irańskim to są kwestie historyczne. W dzisiejszych realiach Polska nie ma z Iranem na tyle znaczącej współpracy gospodarczej, żebyśmy z dnia na dzień ucierpieli z powodu jej zerwania.

Szef polskiego biura Atlantic Council, Michał Kobosko

Gość programu odniósł się nie tylko do zagrożeń jakie wiążą się z konferencją bliskowschodnią dla relacji polsko-irańskich ale przede wszystkim zwrócił uwagę jak może ona wpłynąć z jednej strony na relację z USA, a z drugiej na współpracę w ramach UE. W tym ostatnim obszarze konferencja stanowi zdaniem gościa znaczne wyzwanie dla polskiej dyplomacji biorąc pod uwagę rozbieżne stanowiska najważniejszych krajów Unii i Stanów Zjednoczonych wobec  Iranu i sytuacji na Bliskim Wschodzie. 

Myślę, że to jest główne wyzwanie stojące przed polską dyplomacją. Wiążąc się coraz bliżej ze Stanami Zjednoczonymi, co jest absolutnie uzasadnione i nie wyobrażam sobie byśmy tego nie robili, nie możemy narażać na szwank naszych relacji z państwami unijnymi czy z instytucjami UE. Nie trzeba przypominać, że Polska miała burzliwy okres w relacjach z Brukselą ale także z głównymi stolicami unijnymi. Nie jest w naszym interesie byśmy jeszcze bardziej naprężali tą strunę przy okazji sprawy, która nie jest dla Polski pierwszorzędna i nie ma kluczowego znaczenia.

Szef polskiego biura Atlantic Council, Michał Kobosko

Michał Kobosko powiedział również, że konferencja powinna przyczynić się do poprawy relacji polsko-izraelskich, które jeszcze rok temu były zamrożone z powodu sporu wokół nowelizacji ustawy o IPN i do dziś nie wróciły do w pełni satysfakcjonującego poziomu. 

Życzyłbym sobie tego, żeby ten trójkąt Stany Zjednoczone - Polska - Izrael był trójkątem sprawnie funkcjonującym. To jest w interesie każdej z tych trzech stron.

Szef polskiego biura Atlantic Council, Michał Kobosko

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.