Geopolityka

Peru: armia przejmie kontrolę nad obiektami kluczowej infrastruktury

Różny personel zbrojny peruwiańskich sił powietrznych
Fot. Galeria del Ministerio de Defensa del Perú

Minister obrony Peru Alberto Otarola poinformował, że peruwiańskie siły zbrojne przejmą kontrolę nad „ochroną" kluczowej infrastruktury, takiej jak lotniska, autostrady i elektrownie wodne. Obecnie w całym kraju trwają zamieszki i starcia spowodowane protestami.

W Peru trwają od czwartku (8.12.20022 r.) zamieszki, po tym jak dzień wcześniej parlament zdymisjonował dotychczasowego szefa państwa Pedro Castillo. Jego zwolennicy blokują lotniska i autostrady, atakują siedziby prokuratur i mediów, domagając się jego powrotu do władzy. W zamieszkach zginęło już siedem osób.

Prezydent Peru Dina Boluarte, która w środę została zaprzysiężona przez parlament na najwyższy urząd w państwie, ogłosiła stan wyjątkowy w całym kraju oraz zapowiedziała zorganizowanie w kwietniu 2023 roku wyborów parlamentarnych.

Czytaj też

We wtorek (tj. 13 grudnia) minister obrony Peru Alberto Otarola poinformował, że peruwiańskie siły zbrojne przejmą kontrolę nad kluczowymi obiektami infrastruktury, takiej jak lotniska, autostrady i elektrownie wodne. Dodatkowo rząd ma ogłosić stan wyjątkowy na krajowym systemie autostrad. Minister dodał, że rząd ogłosi stan wyjątkowy na krajowym systemie autostrad, aby zagwarantować swobodny tranzyt

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze