Reklama

Geopolityka

Pentagon ogłosił nowy pakiet broni dla Ukrainy, w tym Strykery i Bradley'e

Autor. U.S. Navy

Pentagon ogłosił w czwartek wieczorem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazła się w nim broń o wartości 2,5 mld dolarów, w tym 90 transporterów kołowych Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley oraz systemy obrony powietrznej Avenger.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według opublikowanej przez resort obrony listy, USA zamierzają przekazać Ukrainie ponad 550 pojazdów, w tym 90 strykerów , 59 bradley'ów , 53 MRAP i 350 Humvee (HMMWV). Dodatkowo w pakiecie znalazły się amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS, mobilne systemy Avenger, złożone z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM.

Jak odnotował w komunikacie Pentagon, 109 dotychczas zadeklarowanych przez USA wozów Bradley wraz z 90 Strykerami da Ukrainie pozwoli Ukrainie stworzyć dwie brygady zmechanizowane .

Reklama

Wbrew początkowym doniesieniom, na liście nie ma pocisków GLSDB, które miały podwoić zasięg rażenia Ukraińców.

Czytaj też

Jest to 30. już ogłoszony przez USA pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od ubiegłorocznej napaści Rosji. Łączna wartość obiecanego sprzętu to 26,7 mld dolarów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. youkai20

  Nie będzie Leopardów, nie będzie Abramsów, nie będzie pocisków... z dużej chmury mały deszcz.

  1. Krzysztof33

   "wszystkowiedzący"

 2. kopacz033

  Ameryka taka cwana a boi sie Rosji, to ze Rosja to potega atomowa ktorej napewno nie uzyja bo nikt tej wojny nie wygra az tak glupi nie sa. Ukraina przegra ta wojne bo atakowac sklady amunicji na miescu to jedno a na terytorium rosji to drugie bez tego to jest wojna do upadlego , mam nadzieje ze polska juz az tak nie bedzie dozbrajac bo my za jakis czas nie bedziemy mieli sie czym bronic a nikt nam nie pomoże, nie wierze w 5 artykul niestety to jest mrzonka.

  1. Rusmongol

   Polska piszemy z dużej. No chyba że piszesz to z pogardą.... A tak dla ciebie to strach to normalna rzecz. Jedynie psychopaci go nie czują. Rosja f@szystowska podskakując do silniejszych pokazuje że jest psychopatycznym grajdolem.

  2. szczebelek

   Teraz jest czas na innych żeby się wykazać te 14 czołgów jest takim sygnałem, że już nie chcemy szarżować. Zostaniemy wtedy z 8 batalionami czołgów gdzie pewna część jest wyłączona z użytku przez remonty i modernizację dlatego też jest to 14 sztuk, a nie 200 sztuk PT91. Lepiej mieć 450 niż 250.

 3. Piotr Glownia

  2 brygady zmechanizowane są. Teraz jest potrzebna 1 brygada pancerna. W sumie 1 dywizja pancerno-zmechanizowana to jest to, czego Ukraina potrzebuje do przebijania fontu. Powodzenia Ukraino z czołgami. Nikt w Polsce nie brał nawet pod uwagę modyfikowanych T-72M1R, jako pogromców rosyjskiej floty czołgów.

 4. Maverick 1982

  Trochę martwi brak efektorów, o większym zasięgu ani MGM-140 ATACMS ani GLSDB, ta ostrożność USA będzie miała cenę życia wielu ludzi. Nic nie słychać także o przekazaniu naszych MIG-ów 29, które mogłyby z marszu wejść do walki. Mam jeszcze cichą nadzieję, że dzisiejsza konferencja w Ramstein coś niespodziewanego przyniesie, w pozytywnym sensie oczywiście.

Reklama