Reklama

Geopolityka

Pekin: Niepodległość Tajwanu "oznacza wojnę"

Schemat pokazujący możliwe kierunki uderzeń na Tajwan: K. Głowacka/Defence24.pl
Schemat pokazujący możliwe kierunki uderzeń na Tajwan: K. Głowacka/Defence24.pl

Komunistyczne władze ChRL zaostrzyły retorykę wobec Tajwanu, ostrzegając w środę, że jego niepodległość „oznacza wojnę”. Pekin oświadczył też, że niedawne ćwiczenia chińskiej armii w pobliżu wyspy były odpowiedzią na prowokacje i zewnętrzne ingerencje.

Władze w Pekinie obawiają się, że demokratycznie wybrany rząd Tajwanu zamierza ogłosić formalną niepodległość. Prezydent wyspy Caj Ing-wen wielokrotnie powtarzała, że Tajwan jest w praktyce niezależnym państwem.

Rząd w Tajpej ogłosił, że przez weekend ponad 20 chińskich samolotów wojskowych naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. W odpowiedzi poderwano tajwańskie myśliwce.

Rzecznik ministerstwa obrony ChRL Wu Qian oświadczył na comiesięcznej konferencji prasowej w Pekinie, że Tajwan jest nieodłączną częścią Chin. Jego zdaniem tylko nieliczni mieszańcy wyspy dążą do jej niepodległości.

„Działania wojskowe chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Cieśninie Tajwańskiej to konieczna reakcja na obecną sytuację bezpieczeństwa w cieśninie” oraz „poważna odpowiedź na zewnętrzne ingerencje i prowokacje tajwańskich sił niepodległościowych” - powiedział Wu.

Reklama
Reklama

„Musimy ostrzec te elementy (wzywające do) niepodległości Tajwanu: ten, kto igra z ogniem, poparzy się, a niepodległość Tajwanu oznacza wojnę.” – dodał rzecznik resortu obrony.

Tajwańska rządowa rada ds. Chin kontynentalnych przestrzegła natomiast Pekin przed niedocenianiem determinacji Tajwanu do obrony swojej suwerenności oraz wolności i demokracji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama