Geopolityka

Okrągła rocznica w Korei Północnej. Południe gotowe na "pokaz siły"

Fot. Republic of Korea Armed Forces (CC BY-SA 2.0)
Fot. Republic of Korea Armed Forces (CC BY-SA 2.0)

Południowokoreańskie ministerstwo obrony spodziewa się, że Korea Płn. urządzi w sobotę paradę wojskową i „pokaz siły" z udziałem strategicznej broni z okazji 75-lecia rządzącej partii komunistycznej – wynika ze środowego sprawozdania przekazanego parlamentowi.

Korea Płn. jest „w ostatniej fazie przygotowań do wydarzeń z okazji 75. rocznicy założenia Partii Pracy, w tym parady wojskowej” w Pjongjangu – napisał resort w sprawozdaniu, opisywanym przez agencję prasową Yonhap.

Resort spodziewa się ze strony reżimu „pokazu siły z udziałem broni strategicznych” – powiedział minister obrony Korei Płd. Suh Wuk.

Prezentacja nowej „strategicznej broni”, jaką zapowiadał w ubiegłym roku przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un, może być odebrana jako ostrzeżenie dla Korei Płd. i Stanów Zjednoczonych wobec impasu w negocjacjach nuklearnych i zbliżających się wyborów prezydenckich w USA.

Yonhap przypomina, że Korea Płn. często urządzała przy okazji okrągłych rocznic prowokacje, takie jak testy rakiet, parady z udziałem żołnierzy, nowych strategicznych broni i innego sprzętu wojskowego.

Ambasador Korei Płn. Kim Song oświadczył niedawno podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że jego kraj „nie może sprzedać godności” w zamian za rozwój gospodarczy i będzie chronić swoje bezpieczeństwo przy pomocy „absolutnej siły”, jaką samodzielnie zbudował.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.