Reklama

Geopolityka

Niemiecko-francuski pancerny holding wspólnie na Eurosatory

Fot. Wikipedia, CC BY 2.0/AMB Brescia from flickr/High Contrast
Fot. Wikipedia, CC BY 2.0/AMB Brescia from flickr/High Contrast

W trakcie tegorocznych targów Eurosatory oferta KNDS, czyli holdingu niemieckiego Krauss-Maffei Wegmann (KMW) i francuskiego koncernu Nexter zostanie po raz pierwszy zaprezentowana na wspólnym stoisku.

Porozumienie o połączeniu się dwóch koncernów zostało podpisane już rok temu, jednak tegoroczne Eurosatory są pierwszą tak dużą imprezą dotyczącą przemysłu zbrojeniowego gdzie powstanie jedno stoisko. Zgodnie z oficjalnym komunikatem nazwa KNDS jasno wskazuje, że sojusz między dwoma uznanymi markami jest równy gdyż obie strony, kontrolowane przez, odpowiednio, Wegmann GmbH i rząd Francji, będą miały po 50% udziałów.

KMW jest producentem m.in. popularnego wśród sił zbrojnych na całym świecie czołgu Leopard 2, wozów bojowych Puma, haubic samobieżnych PzH 2000. W swoich zakładach ulokowanych w 9 państwach zatrudnia łącznie 4 tys. pracowników. 

Natomiast zakres działalności francuskiego koncernu Nexter obejmuje dostawę systemów uzbrojenia i amunicji oraz wyposażenia dla wojsk lądowych i innych rodzajów sił zbrojnych, w tym np. czołgów Leclerc, haubic Caesar czy transporterów VBCI.

Fuzja niemieckiego przedsiębiorstwa Krauss-Maffei Wegmann i francuskiego koncernu Nexter Systems oznacza powstanie największej w Europie firmy zajmującej się produkcją sprzętu dla wojsk lądowych, która zatrudnia bezpośrednio ponad 6 tysięcy osób, a roczna wartość sprzedaży jest szacowana na ok. 2 mld. EUR.

Eurosatory to odbywające się w Paryżu targi przemysłu zbrojeniowego obejmujące przede wszystkim broń przeznaczoną dla wojsk lądowych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13-17 czerwca. 

Czytaj więcej: KANT rozpoczyna działalność. Pancerna fuzja zakończona

 

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. zLoad

  Damy rade. Zaczynamy budowe armii od podstaw. Korzystajmy z projektowania w technologii obiektowej (dziedziczone z IT) i modulowosci (taz ale wosjskowosc tego nie wie) . TO bedzie nowa jakosc. Ostateczna doskonalosc. Perfekcyjne rozplanowanie. Idealny ksztalt. Jak obrazy sa slabe, srednie i piekne tak budowa formacji wojskowych moze miec taki wyglad.

  1. KrzysiekS

   Mylisz chyba wojsko z przemysłem zbrojeniowym. Przemysł myślę że to zna jednak pamiętaj o różnych interesach jedna firma drugiej niechętnie udostępnia podzespoły czytaj technologię (czyli modułowość - z punktu logistycznego jest to idealne te same podzespoły do różnych maszyn). Projektowanie obiektowe daj przykład wykorzystania tego w jednostce liniowej? To co piszesz to raczej puste przemyślenia bez konkretów.

 2. panzerfaust39

  No i wyjdzie im nowy ojropejski kant ! Coś jak Eurofighter Tiger NH90 i inne wspólne europejskie wynalazki Jak mawiał klasyk " Ni pies ni wydra coś na kształt świdra"

  1. Trollhunter

   Raczej najlepszy MBT przy którym T-15 schowa się że wstydu.

  2. Figaro > panzerfaust39

   A cóż ty wiesz, o takich konstrukcjach, jak Eurofighter Typhoon, Tiger, NH90? Masz coś ciekawego do powiedzenia w sprawie powyżej? Raczej nie.Hę.

  3. Davien

   Jakoś Brytyjczycy uzywają EF-2000 bez najmniejszych problemów, więc o co ci chodzi? Francja tez z Tigerami kłopotów nie ma.

 3. KrzysiekS

  Myślę że Niemcy wykorzystają Francję tak jak koncerny amerykańskie wykorzystują inne koncerny.

Reklama