Reklama

Geopolityka

Niemieckie Boxery jadą na Litwę

Fot. Bundeswehr
Fot. Bundeswehr

Trzynaście ciężkich transporterów kołowych Boxer i pojazd zabezpieczenia technicznego Buffel wzmocnią niemiecki kontyngent na Litwie. Sprzęt przeznaczony jest dla wielonarodowego batalionu NATO, stanowiącego element sił wzmacniających wschodnią flankę. Niemcy są krajem ramowym wojsk Paktu na Liwie. 

Stacjonujące na Litwie jednostki pod niemieckim dowództwem zostaną istotnie wzmocnione sprzętem który w czwartek 25 stycznia 2018 roku został załadowany na platformy kolejowe w Badenii-Wirtenbergii. Było to przede wszystkim 13 kołowych transporterów opancerzonych Boxer oraz pojazd zabezpieczenia technicznego  Bergepanzer 3 Buffel. 

Około czterech dni miało zająć ich przetransportowania do bazy wojskowej w litewskiej Rukli, gdzie stacjonuje trzon międzynarodowej grupy batalionowej NATO złożonej z 1200 żołnierzy niemieckich, belgijskich, chorwackich, luksemburskich, holenderskich i norweskich.

Transport ciężkiego sprzętu stanowi niejako wstęp dla zbliżającej się rotacji niemieckiego kontyngentu, która odbywa się co 6 miesięcy. Grenadierów z saksońskiego Marienburga zastąpią żołnierze Jägerbataillon 292 z Badenii-Witenbergii. W ramach rotacji zostanie przerzuconych na Litwę również 150 ciężarówek oraz 60 kontenerów ze sprzętem i wyposażeniem.

Cykliczna rotacja sił stacjonujących w Polsce i krajach bałtyckich związana jest z porozumieniem pomiędzy Rosją i NATO, zgodnie z których Sojusz zobowiązał się nie rozmieszczać swoich jednostek na stałe na wschodniej flance.

Warto zaznaczyć, że pojazdy Boxer które maja wzmocnić niemiecki kontyngent to maszyny tego samego typu, jakie zakupiły siły zbrojne Litwy i których dostawy właśnie się rozpoczeły. Ze względu na coraz ściślejsza współpracę obu krajów należy się spodziewać, że wozy te posłużą wsparciu wprowadzania nowego sprzetu dla litewskich jednostek zmechanizowanych.  

Reklama

Komentarze (10)

 1. Obym się mylił.....

  obecna Litwa to Bałtowie, nie Litwini. Litwini to dzisiejsza Białoruś. Bałtowie to mieszanka skandynawsko-niemiecka i resztki byłego niemieckiego zakonu Kawalerów Mieczowych. Niemcy w swoim czasie wysuną pretensje do Śląska, Pomorza i Prus Wschodnich oraz Królewca, Ruscy tez niech się nie cieszą.... Stąd taka ich obecność w tych rejonach - prowadzą intensywne rozpoznanie. Wot i cała jaczejka. Komu wydaje się to mało realne zapraszam do Dzienników św. Faustyny oraz wielu polskich proroctw dot. Polski i kolejnej wojny z Niemcami....

  1. Perun

   No jeżeli będziemy się opierali na proroctwach i widzeniach a nie na analzach i wywiadzie to faktycznie daleko zajdziemy. Dziwne, że mniej więcej od 1,5 tygodnia na wielu portalach pojawia się strasznie dużo postów straszących Niemcami i sporo jest prorosyjskich wpisów.

 2. dim

  A gdzie są polskie ciężkie transportery ??? Nie, nie te muzealne, a w wypadku wojny trumny, mam na myśli takie normalne, o skuteczności zbliżonej do tych z innych państw ?

  1. vvv

   rosomaki? mamy ich okolo 870?

  2. dim

   Przecież trudno Rosomaka, a jeszcze typowego, czyli niedopancerzonego, równać z jakimś ciężkim transporterm. Raczej jest lekki, z dopancerzeniem średni...

 3. tankcom

  czy \"zimowe Rosie\" na Mazury to i zbrojne w pazury 120mm Raka? milicjanci w Syrii pourywali co nieco z przynajmniej jednej suszki24 na lotnisku. niedawno...no a pochowane w krzaczorach, za sosnami to jeszcze lepiej jak na pustynii!

 4. dfghjklkjh

  no i super. kraj który zaczął poważnie myśleć o swoim bezpieczeństwie. piękny kraj i wspaniała kuchnia

 5. Komentator

  Krzyżacy ponownie na Inflantach.

 6. zxc

  Ajajaj a czy pływają? Przecież \"kresy wschodnie\" przesmyk suwalski, same błota, bagna, jeziora i trzęsawiska. Jak to tak można? Dobrze opancerzony pojazd? Na wschodzie? Tak nie może być. Całe szczęście że my wiemy lepiej i wolimy pływające trupiarki niż jakieś tam bezmyślnie opancerzone pojazdy...

 7. Kowalskiadam154

  Jeżeli Iwan zdecyduje się wejść na Litwę (co jest mało prawdopodobne) to Bundeswehra będzie jak Holendrzy w Srebrenicy

  1. laesir

   Po co im Litwa?? Podzielą się strefami wpływów z Niemcami. Wystarczy, że będą kontrolować Łotwę. Poza tym proniemiecka i antypolska Litwa to dla Rosji dużo korzstniejsza sytuacja. Lepiej w inteligentny sposób wspierać obecność Bundeswehry w pribaltice.

  2. Iwan

   tylko że Litwini są w strefie Euro zatem Niemcy mają naprawdę poważny argument aby ich bronić

  3. moje_wnioski

   Litwa im potrzebna dla inwigilacji NATO.

 8. Polak

  Prusy Wschodnie...

 9. xd1

  co, niemcy zapomnieli jak kiedyś współpracowali z litwinami i łotyszami

 10. Kali

  Policja powinna przyjrzeć się ciężarówkom przejeżdżającym przez Polskę

Reklama