Reklama

Geopolityka

Niemcy wyślą czołgi Leopard na Ukrainę

Leopard 2
Leopard 2
Autor. Bundeswehr/Facebook

Jak informuje „Raport Wojenny” na twitterze, powołując się na Der Spiegel, Niemcy zdecydowali się jednak wysłać czołgi Leopard 2 na Ukrainę.

Reklama

Wstrzymywanie przekazania Leopardów 2 krytykowali prominentni niemieccy politycy. Przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann wyraziła swoje rozczarowanie. "Historia patrzy na nas, a Niemcy niestety właśnie zawiodły" - powiedziała w telewizji ZDF.

Reklama

"Przynajmniej dobrym sygnałem byłoby dać partnerom zielone światło" – powiedziała, mając na uwadze chęć krajów takich jak Polska, aby wysłać do Niemiec własne Leopardy 2 z produkcji niemieckiej. Kraje te potrzebują jednak do tego pozwolenia z Berlina.

Komunikacja, zwłaszcza kanclerza Olafa Scholza w tej sprawie, jest jej zdaniem "katastrofą", bo z jednej strony Niemcy masowo wspierają Ukrainę, ale brak decyzji w sprawie czołgów daje inne wrażenie.

Reklama

Mimo znacznych nacisków ze strony Ukrainy i wspierających ją państw, rząd Niemiec wstrzymywał decyzję w sprawie dostawy czołgów do Kijowa.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (8)

 1. easyrider

  To czemu służyło całe to pajacowanie? 9 miesięcy temu nie wiedzieli, ze starymi hełmami i wyciągniętymi z magazynów byłej NRD, Striełami, Ukraińcy nie przepędzą najeźdźcy? Oczywiście lepiej późno niż wcale, jednak poczekajmy na efekt końcowy.

  1. LOUT

   Daj już spokój z tymi Striełami i Chełmami, bo chełmy też potrzebne są. Napisz może, żeby było obieltywnie i prawdziwie, że inne, bardzo przydatne systemy przekazali Niemcy też. A w przypadku OPL IRIS-T SLM to ultra nowoczesny sprzęt. Portal fachowy a nie forum ala wiadomo jakie, na których same plewy w komentarzach a mało ziarna, więc moze fachowo poproszę a nie parole antyniemieckie.

  2. Ali baba,

   Ilościowo to Polska dała najwięcej i w opl i czołgach a to jeden diabeł czy był to system poradziecki czy jaki Niemcy względem swoich możliwości finansowych dali Ukrainie niewiele.

 2. Z lewej strony

  Jeżeli okaże się to prawdą to brawo (choć faktycznie decyzyjność niemieckiego kanclerza jest zatrważająca). Mimo wszystko ukazuje to też pewien problem w kierunku polskich zakupów uzbrojenia. Prędzej czy później to kraje europejskie (NATO-wskie) pomogą krajom Europy Środkowo - wschodniej w sytuacji zagrożenia niż kraje dalekiego wschodu (co wyraźnie widać na przykładzie Korei i jej wsparcia dla Ukrainy). Pragmatycznie rzecz biorąc to w przypadku potrzeby serwisu sprzętu w warunkach wojennych to prędzej uwierzę, że z Niemiec będziemy mieli wsparcie niż otrzymamy jakąkolwiek śrubkę z Korei.

  1. Chyżwar

   Kupuje się tam, gdzie można kupić. Niemcy nie są w stanie dostarczyć żadnego nowego sprzętu pancernego w rozsądnych terminach. Jest tak ponieważ lewusy, które rządziły tym krajem zamiast dbać o wojsko i przemysł zbrojeniowy wolały rozbrajać własną armię. Czyli robiono tam dokładnie to samo, co tu.

 3. Kleofas03

  Podsumowując RAMSTEIN 8 Wymiana ognia pomiędzy czarnym abramsem a SPD? Dokładnie

 4. GB

  Der Spiegel podaję o wersji Leo2A6. Oprócz dobrego opancerzenia, świetnej wektroniki, ten czołg ma działo 120 mm o długości 55 kalibrów. Z nowoczesną amunicja to żaden rosyjski czołg nie ma z nim szans. Oczywiście nie tylko czołgi walczą z czołgami, ale różne ppk, miny, itp. Niemniej Niemcy podbili stawkę co do jakości, choć przydałby się batalion takich czołgów conajmniej.

  1. LOUT

   Właśnie chyba Der Spiegel napisał, że będzie to przynajmniej batalion Leo 2A6 czyli 12-14 czołgów.

  2. LOUT

   GB - Przynajmniej jedną kompanię przekażą(12-14 sztuk) oczywiście a nie batalion - sorry. Jezeli każdy przekaze po kompanii to uzbiera się batalion lub nawet dwa - tak Niemcy sugerują.

 5. Avengers

  Nie patrz czy rzaba przez RZ czy Z - ale czy tekst jest merytrczny. WOjna powsoduje wiekszoa zaleznosc Europy od USa i to to jest tak oczywiste ze jesli tego nie akceptujacie znaczy ze cos nie tak z mysleniem. Niezaleznie czy jestescie Polakami Rosjanami czy Szkopami. Brak myslania jest wada:) pozdrwiuam

  1. Vixa

   Większa niezależność EUropki właśnie spowodowała wojnę na Ukrainie. Dzięki

  2. LOUT

   Zgoda w 100%! Niestety najczęstszym orężem nawet natakim, "fachowym" forum jak to jest wyzywanie od ounuców, rusofilów, kacapów, ludzi z Olgino itp.! Geneza konfliktu na Ukrainie , ale też prędzej w Gruzji i Armenii, pokazuje jeden schemat i w każdym przypadku USA macza palce. Jezeli ktoś neguje, że USA nie jest absolutnie największym wygranym tego konfliktu teraz to brak słów i ręce opadają! Jęzeli ktoś neguje to, że USA były przerażone wizją tworu ala "EU od Lizbony po Władywostok" w ścisłej współpracy i przyjaźni z Chinami to też zakłamuje rzeczywistość, poniewaz to byłby koniec hegemonii USA i ich upadek/bankructwo! Do pokoju prowadzą rozmowy i negocjacje - zawsze! Nieraz prędzej, innym razem później i tylko niepotrzebnie ludzie giną i wszystko jest niszczone!

  3. Rusmongol

   Ja na twoim miejscu martwił bym się zależnością Rosji od Chin. Za niedługo okaże się że nawet wykałaczki będą brać od wielkiego brata 😂. Europa póki co jeszcze jest kilka razy większa siła gospodarczą i co najmniej porównywalna do Rosji. A zależność od USA? Niektóre układy są naturalne. Każdy jest zależny od kogoś.

 6. Cyber Will

  Słuszna decyzja tylko po co tyle LAWIROWANIA. Przecież od dłuższego czasu wiadomo ze nici z osi Berlin-Moskwa-Pekin i trzeba na koniec znaleźć się po własciwej stronie (czyli PR-owo i komercyjnie opłacalnej.)

  1. Vixa

   To absolutnie nie ma znaczenia. Ważne jest jak wylądujesz na końcu, nie jak zaczniesz...

 7. Avengers

  Jelsi tak to znaczy ze w Europie juz nie ma niezalznych krajow i Amerykanie o wsztskim decduja (nawet jelsi same czolgow nie wysla moga nakazac komus) Francja miala czas gdy byla poza NATO (Za Degola) by miec wieksza suwerennosc. Prawdopdbnie ten czas minol i jedna z WAZNIJSZYCH konsekwecji tej wojny bedzie wieksza zaleznosc UE od USA. Byc moze na pozimie Kanady nawet. Wczesiej w wojnach typu Irak czy Afgastan - Niemcy tez uczestyczyly ale tonowaly USa. Teraz ta rola zniknie. to kolasalna zmiana dla swiata.

  1. PatriotW

   Coś się chyba translator Wam popsuł "towarzyszu", bo po polsku to to nie jest

  2. Rusmongol

   Mamo. Ale dlaczego wszyscy którzy są za Rosją i tak jadą na USA piszą tak źle po polsku....

  3. Calvin

   Za kogo?? Brak polskich znaków oraz liczne błędy sugerują osobę piszącą spoza Polski. Ale takie przekręcenie nazwiska -- jedyny możliwy komentarz to "merde"

 8. DDR

  Polscy geniusze sami się rozbrajają a przy okazji całą Europę i to bez jednego wystrzału

  1. Ali baba,

   Przynajmniej nikt nie storpeduje zakópuw jak pozbędziemy się złomu

  2. PatriotW

   Widzę, że ruskie trolle w formiem

  3. Rusmongol

   A geniusze z Rosji tracą sprzęt tysiącami i dziesiątkami tysięcy ludzi i co powiesz o tym?

Reklama