Reklama

Geopolityka

Niemcy: Rakiety RBS-15 przeciwko celom lądowym

Korweta rakietowa „Ludwigshafen am Rhein“ | Fot. Bundeswehr
Korweta rakietowa „Ludwigshafen am Rhein“ | Fot. Bundeswehr

Kierownik projektu K-130, czyli budowy korwet dla niemieckiej marynarki wojennej, zezwolił na użycie rakiet przeciwokrętowych RBS15 Mk3 przeciwko celom lądowym. Jest to spore rozszerzenie możliwości użycia pocisku rakietowego, jak i działania marynarki wojennej.

Korwety rakietowe typu 130 to niemieckie okręty, które zaczęły wchodzić do służby w 2008 roku. Obecnie Deutsche Marine posiada na stanie 5 korwet rakietowych tego typu, przeznaczonych do wykonywania oceanicznych misji patrolowych. Zbudowane przy uwzględnieniu części wymogów technologii obniżonej wykrywalności i wyposażone w szwedzkie pociski przeciwokrętowe RBS15 Mk3 wypełniają lukę pomiędzy małymi okrętami rakietowymi, a rakietowymi fregatami.

W oficjalnym komunikacie Deutsche Marine wskazuje się, że dzięki dopuszczeniu RBS 15 Mk 3 do rażenia celów lądowych, niemiecka marynarka po raz pierwszy w historii dysponuje systemem rakiet kierowanych, zdolnym do atakowania celów naziemnych. 

RBS15 Mk3 to pocisk przeciwokrętowy, opracowany wspólnie przez Saab Bofors Dynamics i Diehl BGT Defence. Ma on - według szwedzkiego producenta - zasięg ponad 200 km. Masa głowicy bojowej wynosi około 200 kg. RBS15 Mk3 to system uzbrojenia działający według zasady „wystrzel i zapomnij”. Rakieta dolatuje samodzielnie w rejon celu, wykorzystując system nawigacji inercyjnej wspomagany GPS, a w końcowej fazie lotu włączana jest aktywna radarowa głowica naprowadzająca.

W konstrukcji pocisku wprowadzono rozwiązania, mające ograniczyć skuteczną powierzchnię odbicia radarowego. 

Rakiety RBS 15 Mk 3 stanowią też uzbrojenie polskich, zmodernizowanych okrętów rakietowych typu Orkan.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Tomek

    hmm, a jak tam nasze patrolowco / korwetowy okret widmo gawron? Jest tylko 2 czy już 3 razy droższy od jednostkowej ceny niemieckich korwet?

  2. panzerfaust39

    Niemiecka marynarka po raz pierwszy w historii dysponuje systemem rakiet kierowanych zdolnych do atakowania celów naziemnych To tak jakby się chwalili że mają nie tylko nogi ale i kolana

Reklama