Reklama

Geopolityka

Największy lotniskowiec amerykański w Wielkiej Brytanii

Autor. USS Gerald R. Ford/Twitter

USS Gerald R. Ford, najnowszy lotniskowiec amerykańskiej marynarki wojennej przybył w poniedziałek do Portsmouth i zakotwiczył w Solent w Wielkiej Brytanii. Ta wizyta oznacza pierwszy przystanek dla okrętu podczas rozmieszczenia w obszarze operacji U.S. Naval Forces Europe (NAVEUR) - czytamy w komunikacie Marynarki Wojennej USA.

Reklama

W poniedziałek do Wielkiej Brytanii przybył najnowszy z lotniskowców U.S. Navy, USS Gerald R. Ford. Nazwany na cześć 38. prezydenta Ameryki, Geralda R. Forda, który jest częścią pierwszej nowej serii amerykańskich lotniskowców zaprojektowanych od ponad 40 lat. Jest to najbardziej zaawansowana jednostka tego typu na świecie i oferuje znaczne udoskonalenia w stosunku do poprzednich typów. Na przykład na lotniskowcu zainstalowano nowe katapulty elektromagnetyczne do startu samolotów i ulepszone windy wewnętrzne, które przewożą samoloty i sprzęt po rozległym okręcie.

Reklama
Reklama

Czytaj też

Według komunikatu US Navy „marynarze będą mieli okazję doświadczyć bogatej kultury Portsmouth i wycieczki rekreacyjne do popularnych kulturalnych i historycznych punktów orientacyjnych w całym mieście. Dowódca Forda Paul Lanzilotta powiedział, że "Wielka Brytania jest cenionym sojusznikiem. Jesteśmy tutaj, aby współpracować, wzmocnić nasze partnerstwo i dać naszym marynarzom możliwość zwiedzania tego pięknego miasta."

USS Gerald Ford wyruszył z Norfolk w stanie Wirginia 4 października i przez cały czas swojego rozmieszczenia prowadził ćwiczenia z sojusznikami z NATO, w tym z Kanadą, Hiszpanią, Danią, Holandią i Niemcami. Przystanek lotniskowca w Wielkiej Brytanii następuje po tym, jak w zeszłym miesiącu lotniskowiec odwiedził Halifax w Nowej Szkocji, gdzie zawinął po raz pierwszy do zagranicznego portu.

Czytaj też

W Portsmouth znajduje się HMNB Portsmouth, jedna z podstawowych baz U.K. Royal Navy i siedziba jej lotniskowców HMS Queen Elizabeth (R08) i HMS Prince of Wales (R09). USS Gerald R Ford kosztował około 13 mld dolarów (około 11,5 mld funtów), znacznie więcej niż kosztujący 3,2 mld funtów flagowy okręt Royal Navy HMS Queen Elizabeth jak wskazuje Forces Net. Budowa lotniskowca rozpoczęła się w 2005 roku. Do floty weszła w 2012 roku, a ostatecznie została dostarczona do US Navy w 2017 roku, przed formalnym oddaniem do użytku przez prezydenta Donalda Trumpa w 2017 roku. W maju 2017 r. lotniskowiec został przekazany marynarce USA a 22 lipca 2017 roku w bazie US Navy w Norfolk z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa odbyła się uroczystość podniesienia bandery. Okręt o napędzie atomowym ma ponad 335 m długości dla porównania HMS Queen Elizabeth, największy okręt wojenny zbudowany w Wielkiej Brytanii, ma 280 m. Okręt liczy 4660 załogi.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Wania

    Czy coś już wiadomo o premierze b-21, która ma być na początku grudnia? Czy jest planowany artykuł na temat najnowszych bombowców USA i Chin? Rosyjski staroci czyli tu-160 myślę, że można pominąć. Będzie już dwie generacje do tyłu.

  2. GB

    Skoro jesteśmy w temacie lotniskowców to dziś wyszło info że najlepszy i nie mający analogów rosyjski lotniskowiec Admirał ........ Kuzniecow nie skończy remontu i nie wejdzie w 2023 roku do służby, tylko w 2024 roku. Jak poinformował szef USC Aleksiej Razmanow natrafiono na nowe usterki, ale wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Nie jest dla mnie jasne czy okręt wyszedl z doku. Jak informowano wcześniej jeśli nie wyjdzie do końca października to wyjdzie dopiero wiosną, stąd możliwe przesunięcie. Ale tekst Rachmanowa powala.... Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem ale zamiast 2023 roku mamy 2024. Ile oni już dat zakończenia remontu podawali? I wszystko zgodnie z harmonogramem.... No tak, wojskowa operacja specjalna, która miała trwać 3 dni, trwa już 9 miesiąc, ale wszystko idzie zgodnie z planem.....

Reklama