Reklama

Geopolityka

Największa ukraińska partia proponuje układ z USA, Turcją i Rosją

Autor. president.gov.ua/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

NATO nie jest obecnie gotowe do przyjęcia Ukrainy, dlatego potrzebujemy układu o bezpieczeństwie gwarantowanego przez USA, Turcję i naszych sąsiadów – ogłosiła ukraińska partia Sługa Narodu, której oświadczenie przytacza agencja Interfax-Ukraina.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Reklama

Partia odrzuciła przy tym możliwość dokonania jakichkolwiek ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji, w tym oddania okupowanego Krymu i samozwańczych separatystycznych republik w Donbasie. „Nie akceptujemy ultimatów. Nie oddamy terytoriów” – napisano.

„Jeśli chodzi o NATO i gwarancje dla Ukrainy, Sojusz nie jest gotowy do przyjęcia Ukrainy przez następne 15 lat i wyraźnie o tym mówi. Nie mamy nawet poparcia w tej absolutnie słusznej wojnie od Sojuszu, a jedynie od poszczególnych krajów” – napisano w oświadczeniu, cytowanym we wtorek przez Interfax-Ukraina.

Reklama

Czytaj też

Partia Sługa Narodu wzywa do rozmów na temat „konkretnego układu, który może zapewnić Ukrainie całkowite bezpieczeństwo, dopóki NATO nie jest gotowe nas przyjąć”. „Powinien on się różnić od Memorandum Budapeszteńskiego i przewidywać konkretne polityczne, gospodarcze i wojskowe kroki państw gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainy” – wyjaśniono.

Według partii państwami tymi mogłyby być USA, Turcja i kraje sąsiadujące z Ukrainą. Rosja również musiałaby w prawnie wiążący sposób zadeklarować uznanie dla ukraińskiej państwowości i gwarancję, że nie będzie zagrażała Ukrainie.

„To jasne, że w obecnych warunkach brzmi to absurdalnie, biorąc pod uwagę rosyjską inwazję. Ale nasze Siły Zbrojne przepędzą wroga i będzie konieczne zagwarantowanie dalszego pokojowego rozwoju Ukrainy. Wówczas będzie ważne, aby Rosja złożyła podpis pod gwarancjami dla naszej suwerenności, wraz z innymi poręczycielami” – napisano.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Perun Shogun

  Najwiekszym problemem tej wojny i pokoju po niej jest glupota Putina. Po pierwsze on nie moze zrezygnowac z Krymu, to oznacza jego upadek i jest faktycznym oslabieniem strategicznej pozycji Rosji. Po drugie, niestety Rosja wygrywa ta wojne. Tak, ponosi straty o 50 punktow procentowych wieksze niz planowali jego sztabowcy ale okraza najwazniejsze miasta i rowna je z ziemia. Planowal 3 dni zajme mu to 30 i zatrzyma sie na Dnieprze. Zdobycie Odessy przez Rosje zakonczy ta wojne ale nie zakonczy oporu. Jezeli Ukraincy zdolaja sie przegrupowac i utrzymac szlaki komunikacyjne oraz otrzymaja samoloty to wojna bedzie trwala 10 lat. I to jest cel NATO. Niestety.

  1. Buczacza

   Widziałem dziś rajd 6 pułku pancernego... Naprawdę wygrywa... Mój Boże litości

  2. Mir

   cel NATO? No tak, powinni dogadać się z Putinem i zdemilitaryzować, zdefaszyzować, zdechemizować Ukrainę. Wojna trwała by chwilę i każdy byłby szczęśliwy.

 2. tuningrepliki

  Cytując "..Rosja również musiałaby w prawnie wiążący sposób zadeklarować uznanie dla ukraińskiej państwowości.." to chyba już po faktcie ? na to był czas w listopadzie czy grudniu 2021 r. Toż FR o tym do USA pisała, o to zabiegała, między innymi o federalizację Ukrainy. Cywile giną, są krzywdzeni, ale wina leży po stronie polityków obu stron, to oni "tradycyjnie" mają krew na rękach. trzeba się było dogadać. W sumie Ukraińscy cywile najbardziej oszukani zostali przez Ukraińskich polityków mamiących ich "mocarstwowoscią" Ukrainy, Polscy dający poczucie "głębi operacyjnej" dla Ukrainy na terenie Polski a najwięcej politycy USA i GB, co widać było w kwestii mig-ów. Tradycyjnie anglosasi walczą z Rosją aż do ostatniego Ukraińca a później Polaka, kolejny pewnie ęedzie Rumun itd.

  1. Valdore

   @tuningrepubliki. Wina za ginacych cywili i zbrodnie jakich dopuszcza sie Rosja n Ukrainie leży calkowicie po stronie Rosji i Putina. Ale jak widać dalej to dla ciebie za trudne do zrozumienia.

  2. Buczacza

   Jakie wnioski... Prawie takie same jak twoja wiedza o ziemi Przemyskiej... Tungi coś tam jeszcze....

  3. Ziuta

   stuninguj swoją ruską replikę bo wali onucami na kilometr, a popieranie ruskich mordów na dzieciach to już ciężka choroba

 3. Darek S.

  W Libanie też cały czas słuchali swojego sojusznika USA. Wszyscy wiem, jak na tym Liban wyszedł. Zamiast deklarować chęć wejścia w posiadanie broni jądrowej, Ukraina powinna to zrobić i nie dać się Amerykanom wepchnąć do wojny, za obietnicę, nawet nie wiem czego.

  1. Valdore

   @Darek, daruj sobie wybielanie Rosji bo to Rosja w całosci odpowiada za wojnę na Ukrainie kłamco.

 4. były porucznik zmechu

  Chylę czoła z wrażenia nad kreatywnością polityków. Spać mi nie daje tylko jeden problem: jak oni to chcą wykonać?

  1. Ech

   Rosje moze i przepedza ale jak uspokoic opozycje wewnatrzna? Batalion Azow zrobi im znowu majdan. To nie patyczki

 5. wert

  układ z sowietami. Turcja zza morza pomoże. Chyba rozum im całkiem odebrało. Jedyna realna szansa to maksymalna współpraca z Polską Rumunią państwami Bałtyckimi i ew Skandynawami. NATO z niemcem francuzem to klub dyskusyjny, może odstraszać ale w razie W u nas POdwinie kitę i spłynie

Reklama