Geopolityka

Na Ukrainie będzie ponad 10 systemów przeciwpancernych na jeden rosyjski czołg

Prezydent Zełeński podczas prezentacji dostarczonego przez sojuszników uzbrojenia. Od góry: Javelin, NLAW i SMAW-D.
Fot. mil.gov.ua

Na jeden rosyjski czołg na Ukrainie "przypada lub wkrótce będzie przypadać" ponad 10 systemów przeciwpancernych- zapewnił sekretarz stanu USA Antony Blinken w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla stacji CNN.

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Blinken odmówił potwierdzenia doniesień, że Stany Zjednoczone organizują transfery czołgów produkcji sowieckiej na Ukrainę. Dodał jednak, że USA i kraje NATO pomagają Ukrainie w zdobyciu potrzebnej broni, w tym systemów przeciwpancernych.

Czytaj też

Czytaj też

Sekretarz stanu USA weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w dniach 5-7 kwietnia w Brukseli, na którym będzie omawiane wsparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego dla Ukrainy - poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, cytowany przez agencję Reutera.

Członkowie Sojuszu mają także rozważyć "podjęcie wspólnych wysiłków w celu pociągnięcia prezydenta (Rosji Władimira) Putina do odpowiedzialności oraz działać na rzecz szybkiego zakończenia jego bezsensownej i destrukcyjnej wojny przeciwko Ukrainie" - powiedział Price.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (7)

 1. wert

  jeden Javelin to 178 tyś dol, następna rakieta to 78 tyś dol. Tyle jankesi płacili wg ich budżetu na 2021 rok. Budowanie obrony ppanc w oparciu o piechotę i wysyłanie jej na czołgi to kompletna aberracja godna komucha dla którego żołnierz to mięso armatnie. UKR nie maja wyjścia, tego rodzaju obrona ppanc jest dla nich najskuteczniejsza i NAJSZYBSZA do przeprowadzenia. Doktryna wojsk NATO zakłada: 1-uderzenie na dystansie: np lotnictwem, np Himarsem z subamunicją;, 2-uderzenia precyzyjne artylerią typu Krab Rak np amo SMArt, APR, zwykła; 3- uderzenie śmigłem z precyzyjnym ppanc; 4- uderzenie własna bronią panc wspartą ppk; 5 dopiero na KOŃCU jest środek ostateczny czyli piechota z rpg ppk która MUSI się oprzeć o RUINY MIAST !!! inaczej zostanie zwyczajnie rozjechana

 2. Piotr Skarga

  A nasz MON ? Czeka, zwleka, opóźnia, analizuje! My wszystkich rakiet ppanc mamy coś ze 3000. Samych wyrzutni ok 260 plus 60 Javelinów. Plus bodaj 18 szt Humvee z ppk u "specjalsów"! No i chyba ok 1000 stareńkich, niecelnych i slabiutkich RPG7. Ale fregaty!!! Te są "ważne"!! I mniej niż pół roku było MON trzeba żeby wybrać nie tylko specyfikację, ale też ich dostawcę!!! Rakiety ppanc? Ale po co? Czyżby taka Rosja miała jakieś czołgi? Albo chociaż jakieś transportery czy bwp? Na pewno na pewno Rosja najpierw zaatakuje nas minami morskimi, dlatego "potrzebujemy" aż 6 niszczycieli min. Po jednym na każdy port.

  1. Był czas_3 dekady

   Absolutnie podzielam Twoje obawy. MON tupta w miejscu jak tuptał. Teraz wypadałoby ruszyć "z kopyta" z konkretnymi zakupami dającymi możliwość skutecznego ataku i obrony, a tu... cisza w eterze. Może patriotyczne ławeczki nasz obronią?

  2. Facetoface

   Brzmi jak,,w głowie jedno mam koksu 5 gram,,

  3. Piotr Skarga

   Niestety kierunki, tryb i sposób realizacji tzw modernizacji technicznej WP - w mojej opinii - są niespójne, nieprzemyślane, chaotyczne, a do tego nie wykorzystuje się potencjału krajowego w imię politycznych lub partyjnych układzików. No i razi mnie zauważalna sprzeczność w deklaracjach MON wzgledem tego, czego oczekują jednostki wojskowe lub co okazuje się niezbędne i kluczowe w toczonych ostatnio konfliktach zbrojnych. Zatem całość - wygląda s ł a b o.

 3. Grażewicz

  @ Piotr Skarga (to był wielki i mądry ksiądz kochał Rzeczpospolitą i był spowiednikiem wielkiego Zygmunta III Wazy ) Używania przez Ciebie tego pseldonimu jest obrzydliwe. Jeżeli nie masz pojęcia poco nam tralowce to SPÓJRZ NA MAPĘ POLSKI.

  1. X

   A nie pchał nas do "moskiewskiej awantury" z pobudek religijno-watykańskich..? No, raczej był "kontrowersyjny, co najmniej. "Jeżeli nie masz pojęcia poco nam ... gratniki, masowe PPK, am kasetowa, Narew i drony... to SPÓJRZ NA MAPĘ POLSKI." - bo minister MB tego chyba nie wie..? (w przeciwienstwie do P Skargi)

  2. Stary_sternik

   Z pobudek religijnych Zygmunt III Waza zawalił sprawę moskiewską.

  3. Piotr Skarga

   Jeżeli uważasz że potrzebujemy aż 6 niszczycieli min to nigdy w życiu ...nie widziałeś mapy polskiego wybrzeża. Jeśli uważasz , że najazd lądowy - jak w przypadku Ukrainy - powstrzymają jakiekolwiek okręty to jakakolwiek dyskusja z Tobą, na jakikolwiek temat związany z obronnością Polski jest po prostu KOMPLETNIE bezcelowa. I na tym poprzestanę bo twoje osobiste "przytyki" świadczą o Tobie a nie o mnie!

 4. Stary_sternik

  To tak samo jak u nas tylko odwrotnie :-) U nas 10 ruskich czołgów na jeden system p-panc.

 5. Gulden

  A mnie intryguje jedno zagadnienie.Na jak długo wystarczy pieniędzy w budzecie Ukrainy,na łaskawie sprzedawany im sprzęt- w tym układzie ppanc.Czyli same wyrzutnie,plus amunicja do nich.Każde takie cacko dobrze działa,wiadomo.Ale też swoje kosztuje.Do wojny potrzeba sporo pieniędzy.A moim zdaniem,nikt im za darmo nie oferuje sprzętu.Nawet jak na chwilę obecną ukraińcom się wydaje że robią dobry biznes,to tak czy siak,zapłacą jak za zboże,za każdą "pomoc".Zresztą,na samych zachodzie już dość krzywo patrzą na ten konflikt(poza Polską chyba,bo tu histeria na całego w TV),i chcą zacząć w końcu prowadzić normalnie swoje biznesy.Choć na wojnie,najlepiej się zarabia.

  1. Ziuta

   dobrze wiesz że Ukraina ma ziemie bogate w gaz i metale szlachetne i dlatego napadliście na Ukrainę. Przecież nie do przyżycia było dla was, że Ukraina nie dość, że może sama na swoje potrzeby wydobyć wystarczająco dużo gazu to jeszcze jest w stanie zaspokoić potrzeby Europy - czyli konkurencja dla gazu z Rosji.

  2. Gulden

   -ziuta-Pierwsze słyszę,że ktoś uruchamia armię,do zdobycia terenu,na którym NIE znajduje się coś wartościowego.Obojętnie,CO by to było-Surowce,Zasoby.Żyzna ziemia.Woda,Korzystny szlak handlowy....I to nie JA,prowadzę wojnę na Ukrainie.To sprawa i ukraińców i rosjan.Ich problem,nie mój.No,poza USA,oni za pomocą armii,na drugim końcu świata,zapewniają pokój,ład i dostatek,plus demokrację w ich stylu.I to za darmo.Bo to im leży na sercu....Vide Irak,i reszta.Cały zysk z ropy Iraku, idzie przykładowo na emerytury,służbę zdrowia irakijczyków....P.S.Tak,nie jestem zabużańskim agentem.:)))

  3. Stary_sternik

   Ziuta, NIE DLATEGO Putin najechał Ukrainę. Proponuję się obudzić i ograniczyć oglądanie TV.

 6. Grażewicz

  Ciszej nad tymi czolgami, samolotami i rakietami. Dawać nie gadać.

 7. Szymano

  Jeszcze napis ruskim trola gdzie one są na pewno pomozesz tym Ukraińcom