Reklama

Geopolityka

MSZ Wielkiej Brytanii ostrzega Rosję przed atakiem na Ukrainę

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss ostrzegła w środę Rosję, że popełni ona „poważny błąd”, jeśli zaatakuje Ukrainę i powiedziała, że Londyn ściśle współpracuje z sojusznikami z NATO, aby wesprzeć Ukrainę.

Ruchy rosyjskich wojsk w pobliżu granicy Ukrainy wywołały na Zachodzie obawy, że Rosja może szykować inwazję. Rosja wielokrotnie zaprzeczała, jakoby zamierzała zaatakować Ukrainę. Podkreśliła, że na własnym terytorium może rozmieszczać wojska gdzie chce, a przy okazji oskarżyła Ukrainę i NATO o podsycanie napięcia.

"Myślę, że byłby to poważny błąd ze strony Rosji" - powiedziała Truss agencji Reuters, zapytana o ewentualne wtargnięcie na Ukrainę. "Jesteśmy bardzo bliskimi sojusznikami Ukrainy i pracujemy z naszymi partnerami w NATO, ale także bezpośrednio z Ukrainą, aby upewnić się, że jest ona pełni wspierana" - dodała.

image
Reklama

W zeszłym tygodniu wizytę w Kijowie złożył brytyjski minister obrony Ben Wallace, który rozmawiał m.in. o zwiększeniu zdolności obronnych ukraińskich sił zbrojnych, w tym poprzez zakup brytyjskiego uzbrojenia, a o poparciu dla Ukrainy dwukrotnie przy okazji różnych wystąpień zapewniał premier Boris Johnson. Sytuacja na Ukrainie ma być jednym z tematów piątkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Borisem Johnsonem w Londynie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. gosc

  nie moga przezyc ,ze ich rosja z dalekiego wschodu popedzila .

 2. bc

  Minister obok słowa błąd użyła słowa "grave" czyli grobowy.

  1. Anty 50 C-cali przed 500+

   Grobowe miny to mieli Husajny, w 1991, trafieni jak grom z jasnego nieba, przez Challenger oddalony o...5 kilometry. Ci co trafili, w cel rozmiaru tego T-ciaka na fotce, zrazu nie wiedzieli w co tak celnie przypieprzyli. Podjechali, a TO T-72

  2. Zaciekawiony

   W jakim języku ta tranlacja?

 3. Hmmm.

  Kto, tak z pamięci, potrafi znaleźć argumenty na określenie wartości brytyjskich zapewnień? Tych militarnych na rzecz obrony innego kraju.

 4. Gruz -300 już jest

  Media donoszą, że wśród rosyjskiego sprzętu wojskowego, jaki znalazł się pod granicą z Ukrainą pojawiły ciężarówki z szokującym sprzętem ukrytym w naczepach. Urządzenia zidentyfikowano jako jeżdżące krematoria IN-50.1K.Putina ma w nich palić ciała poległych w walkach żołnierzy. W ten sposób mają pozbywać się kłopotu z "ładunkiem 200" - tak w Rosji od czasów Afganistanu jest nazywany transport zwłok wojskowych.

  1. bom ciekawy

   Ktore media Mykola?

  2. DShK

   Dla swoich zapewne bo w nich przywali cały świat w akcie desperacji że działa jak Hitler i ma broń nuklearną ! A swoja drogą dziś cieszę się ze mamy Kaliningrad a wiecie czemu ? myślicie że by atomówkę rzucili na swoich ;)

 5. grzesiek

  Daliście gwarancje Ukrainie w Memorandum razem z USA w latach 90 tych w zamian za pozbycie się głowic atomowych. I co z waszych gwarancji? Putin zajął Krym, Donbas. Nie było zadnej reakcji USA ani UK. A jakby było mało to Merkel tuz po aneksj Krymu rozpoczęła forsowanie Nord Stream2 . Tyle dla Niemiec znaczy nienaruszalność granic krajów europejskich. Oni chcą nas uczyc praworządnosci.

  1. Wanilia

   Memorandum gwarantuje nienaruszalność granic i zostało złamane przez Rosję. O interwencji zbrojnej memorandum mówi w przypadku ataku jądrowego. A że Niemcy układają się z Rosją za garść srebrników to inna sprawa. Są podobni do Rosji...

 6. Jerzy

  W 1939 nie wsparliśmy Czechów, może teraz powinniśmy bardziej wesprzeć Ukraińców? Si vis pacem para bellum.

  1. mitomania

   Jak mieliśmy wesprzeć Czechów, jak od 1935 roku mieli uklad o pomocy z ZSRR i żadnej współpracy nie chcieli. W 1919 planowali nawet dokonać rozbioru RP, do spółki z Leninem. Zatrzymali ich alianci nasze wojska.

  2. zeneq

   A o zbrodniach Czechów w 1919 nie piszesz? Ilu jeńców zamordowali w Stonawie i pod Skoczowem? Ilu cywilów bez sądów? Niczym się od CZK nie różnili. A o kolaboracji z ZSRR i akcji blokowania naszych dostaw dla wojska w czasie wojny z bolszewią w 1920. O pomyśle żeby Stalin mógł wprowadzić swoje wojska do Polski żeby chronić im tyłki przed Adolfem nie piszesz? Dopiero Hitler uspokoił ich sowieckie zapędy i antypolską działalność. Ale jak widać nie na długo bo zaraz po wojnie w 1945 znowu wpadli na pomysł żeby zabrać nam ziemię kłodzką i raciborską. I znowu do pierwszych dni zaczęli wysiedlenia i grabieże. I trzeba było ich siłą przekonywać żeby nie pchali się po cudze. Do dzisiaj ta miłość trwa. Turów jest najnowsza odsłoną jak Czesi załatwiają sprawy sąsiedzkie z Polską.

 7. Racjonalny

  Gwarancje Wielkiej Brytanii... Jakie? Jak w 1939?

  1. Gdyby nie te gwarancję to o o to

 8. AgJ

  A kiedy Ruscy ne napadną Ukrainy, to wszyscy powiedzą: -Ruscy nie napadli, bo się przestraszyli naszych ostrzeżeń! Ale wcześniej Krym podprowadzili nie bacząc na sankcje...

 9. Nowa prowincja Chińska

  W przypadku ataku Władimira na Ukrainę Rosja stanie się całkowitym wasalem potężnych Chin.

Reklama