Geopolityka

Minister obrony Ukrainy: nasze okręty będą pływały przez Cieśninę Kerczeńską

Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook
Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Okręty marynarki wojennej Ukrainy nadal będą pływały przez Cieśninę Kerczeńską, a Kijów nie pozwoli Rosji na zajęcie Morza Azowskiego – oświadczył minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak.

"Kiedy tylko będziemy gotowi do kolejnego przejścia (przez Cieśninę Kerczeńską) w ramach rotacji naszych jednostek, będziemy realizowali takie rejsy zgodnie z normami prawa międzynarodowego" – powiedział Połtorak w programie stacji telewizyjnej "Priamyj" w czwartek wieczorem.

"Sądzę, że do tego czasu presja wspólnoty międzynarodowej na Rosję pozwoli jej zrozumieć, że nie wypełnia ona swoich zobowiązań międzynarodowych" – dodał.

Minister podkreślił, że Ukraina ma prawo do korzystania z Cieśniny Kerczeńskiej i wód Morza Azowskiego. Jeśli Ukraina zrezygnowałaby z tego prawa, "będzie to oznaczało, że Rosja dokonała okupacji Morza Azowskiego i stracimy kolejne terytorium" – kontynuował Połtorak.

Cieśnina Kerczeńska łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym. W 2003 r. Ukraina i Rosja zawarły umowę, zgodnie z którą akwen ten uznany został za ich terytorium wewnętrzne. Oba kraje mają tam swobodę żeglugi.

25 listopada w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej siły rosyjskie zaatakowały trzy małe okręty ukraińskiej marynarki wojennej, raniąc trzech żołnierzy, zajęły te jednostki i zatrzymały 24 członków ich załóg. Ukraina uznała ten incydent za akt agresji i ogłosiła stan wojenny na terenach wzdłuż granicy z Rosją, Naddniestrzem w Mołdawii, gdzie stacjonują rosyjskie wojska oraz w obwodach nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Źródło:
PAP

Komentarze (6)

 1. Davien

  Yugol los NS2 jest obecnie coraz bardziej niepewny, po ostatnich wyczynach pirackich Rosji juz nawet Niemcy są za jego skasowaniem wiec jeszcze 1-2 wyskoki Putina i koniec z NS-2.

 2. Yugol

  Panie Marku Kurek i tak zostanie zakręcony z powodu naszej nienawystnej złośliwej polityki czego dowodzi Nord Stream 2.

 3. Davien

  Panie trust ostatnio zgłosiły a i tak rosyjscy piraci je napadli, więc jaka to róznica? Tym razem zapewne postapia z piratami z Rosji jak ci na to zasługuja.

 4. Bartek 1

  Ciekawe czy w zachodniej marynarce istnieje system p-okrętowy na miarę Javelina na lądzie, który mógłby w krótkim czasie wzmocnić marynarkę ukraińską? Proszę też osoby które zaczną straszyć, jak to Rosja się zaraz oburzy i z tego powodu weźmie caaaałe NATO na cel, aby zaczęły zajmować się np. zbiórką na leczenie Czukczy z nałogów wywołanych trudną sytuacją socjalną

 5. trust

  Pewnie, że będą pływały ale tylko wtedy jak zgłoszą zgodnie z procedurą chęć przepłynięcia pod mostem Kerczeńskim, inaczej będzie to podroż w jedną stronę do rosyjskiego portu.

 6. Marek

  Niby jak oni zamierzają tamtędy przepływać, skoro ukraińska marynarka wojenna to jest coś, co w zasadzie nie istnieje? Jak ktoś z zewnątrz nie przyciśnie Rosjan, to będą sobie tam robili to, co tylko chcą. Tak samo, jak przy naszym "genialnym" podejściu do marynarki wojennej, niebawem będą mogli i nam robić brzydkie żarty na Bałtyku. Łącznie z tym, że mogą zakręcić nam kurki i uniemożliwić dostarczanie surowców energetycznych drogą morską z zewnątrz. Nawet czołgi i Iskandery nie byłyby im wtedy potrzebne.