Reklama

Geopolityka

Łukaszenka znowu ostrzega przed majdanem

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Na Białorusi nie będzie przewrotu, a tym bardziej majdanu – powiedział w środę prezydent Alaksandr Łukaszenka. W kraju trwa zbieranie podpisów poparcia dla potencjalnych kandydatów w wyborach prezydenckich.

„Ja wszystko widzę. Przede wszystkim proszę się nie martwić. W odpowiednim miejscu i czasie przywołamy wszystkich do porządku. W kraju nie będzie przewrotu, a tym bardziej majdanu” – uspokajał w środę prezydent szefową Centralnej Komisji Wyborczej Lidziję Jarmoszynę.

W ten sposób Łukaszenka po raz kolejny nawiązał do rosnącej aktywności politycznej Białorusinów, którzy masowo składają podpisy poparcia dla jego oponentów. Według białoruskich władz dozwolone pikiety wyborcze przeradzają się w nielegalne akcje masowe.

„Najpierw przedstawiciele szeregu grup inicjatywnych (komitetów wyborczych) nadużywają prawa do organizowania pikiet w celu rozhuśtania sytuacji w kraju i destabilizacji, a potem utworzą drużyny i grupy bojowników, którzy – niewykluczone – zechcą zorganizować bitwę na placu. Oni do tego wzywają ludzi. Wszyscy się dziwią (i pytają), co Łukaszenka odpowie. Odpowiedź będzie jedna, doskonale to wiecie” – mówił Łukaszenka we wtorek.

Wcześniej ostrzegał, że nie dopuści do majdanu na Białorusi. W jednej z wypowiedzi przypomniał nawet rozstrzelanie demonstracji w Andidżanie w 2005 r. przez uzbeckie wojsko na rozkaz prezydenta Islama Karimowa. W czasie środowej narady Łukaszenka zalecił również swoim podwładnym, by sprawdzili, które firmy prywatne zwalniały ludzi w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Według prezydenta część osób zwolniono za to, że „nie złożyli podpisu poparcia dla alternatywnego kandydata”. „Ty głosujesz na Łukaszenkę, to odejdź” – mówił białoruski lider, przypominając, że „jeszcze na początku roku prosił, by nie zwalniać ludzi z powodu tej pandemii”.

„Trzeba tych burżujów przywołać do porządku. Nikt nie powinien obrażać zwykłych ludzi” – oświadczył. Polecił uruchomić m.in. Komitet Kontroli Państwowej, prokuraturę generalną i władze lokalne, by „przeczesać tych brzuchatych burżujów”.

„Na Goa, Kanary mają pieniądze, a ludziom normalnie zapłacić nie mogą i jeszcze zwalniają” – powiedział Łukaszenka.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. Fanklub Daviena

  Zrobiłem sobie popcorn i z radością oglądam "majdan" w USA. Z ostatnich odcinków najbardziej podoba mi się przewracanie pomników Saddama Kolumba i topienie ich w rzece. Na miejscu drugim podobają mi się podpalenia domów, których właściciele wywieszają amerykańską flagę (nie wiem dlaczego w polskich odcinkach serialu o majdanie w USA o tym nie wspominają). Przeciwnicy kijowskiego majdanu mogli uciec do Rosji. Gdzie uciekną przeciwnicy amerykańskiego majdanu? Meksyk ani Kanada ich nie kochają... :)

  1. y

   To dla "poprawy humoru" obejrzyj sobie lub poczytaj o rewolucji październikowej. Potem o wojnie domowej w Rosji, o gułagach i głodzie na Ukrainie. Nie zapomnij także poczytać o wymordowaniu milionów swoich obywateli przez ZSRR i o politycznych mordach w obecnej Rosji. możesz też poczytać o tym co Rosjanie wyczyniali na Kaukazie. A na deser poczytaj o "seryjnym samobójcy" grasującym od paru lat wśród rosyjskiej generalicji i innych niewygodnych oficjeli. I może wreszcie zrozumiesz dlaczego ludzie z Rosji uciekają do Ameryki, a nie odwrotnie.

  2. bender

   Za wcześnie otwierasz szampana. W 1968 działo się sporo więcej, ba ostrzej było w 1992 w LA. No tak, ale skąd masz o tym wiedzieć...

 2. Wania

  Musi być czujny. W zeszłym roku udało mu się zapobiec przewrotowi generałów czym zdenerwował Kreml, a teraz rosyjscy kandydaci na prezydenta z zielonymi ludzikami chcą zrobić mu majdan. A ten jeszcze paradę zwyciestwa u siebie zrobil, żeby bardziej zdenerwować Putina.

 3. michalspajder

  Hehe, komunizm zyje nie tylko w KRLD. A Lukaszenka sprytny czlowiek, przeciez przez tyle lat inaczej by sie u wladzy nie utrzymal. A nawet jesli majdan bedzie, to on go stlumi w zalazku. Czy to dobre dla Polski, nie wiem, ale my w sumie nie mamy z nimi zadnych relacji, poza czysto dyplomatycznymi.

 4. rex

  ciekawe kogo ostrzega, Rosję czy NATO ?

 5. bender

  Dyktator pokazuje swoją prawdziwą naturę. Jego absurdalne podejście do pandemii najwyraźniej wkurzyło spokojnych Białorusinów. Niestety nie mają dużych szans, żeby zmienić władzę, bo wybory na Białorusi są farsą.

 6. ło

  wszystko widzi i słyszy ,prosto ideał . Braun wie kogo dawać za przykład ?

 7. Davien

  Ten sam Baćka, który nie tak dawno temu mówił, że żadnego koronawirusa nie ma a teraz żebra o środki ochrony indywidualnej bo ma epidemię. Dla Białorusi (podobnie zresztą jak dla Polski) odłączenie się od ZSRR było koszmarną głupotą, błędem i zmarnowaniem potencjału naukowo-przemysłowego kraju.

 8. KrzysiekS

  Próba "Majdanu" na Białorusi była by czysta głupotą ze strony tych którzy by to chcieli zorganizowac. Białoruś na dzisiaj trzeba przyjmowac taką jaka jest i wspierac ją przede wszystkim gospodarczo a zmiany powoli zajdą same każdy woli życ lepiej niż gorzej a Rosja nie ma nic w tym względzie do zaoferowania.

 9. Miro

  Ciekawe jak się skończy jego prezydentura bo wcześniej czy później będzie jej koniec tylko jaki ?

 10. fifi

  Nawet Ukraińcom majdany się już nieco przejadły .Kto wie,może po prostu przestali wierzyć w cuda :)?Tekst o dyrektorze jak zwykle przesmiewczy.Taki trochę w stylu tych o Wałęsie.Pamiętacie?Nie :)....

Reklama