Reklama

Geopolityka

Litwa modernizuje niemieckie haubice

Fot. Federal Ministry of Defence
Fot. Federal Ministry of Defence

Litwa dołącza do grona użytkowników niemieckich haubicoarmat Pzh 2000. Sprzęt zostanie zmodernizowany z pomocą Agencji Wsparcia i Zaopatrzenia NATO. W sumie modernizacja Pzh 2000 ma kosztować Wilno 42,1 mln Euro, co będzie stanowić większość kosztów pozyskania 18 operacyjnych haubicoarmat z nadwyżek Bundeswehry. 

Podczas odbywającej się 21 października br. w Luksemburgu sesji komisji Land Combat Vehicles (LCV) Support Partnership, wchodzącej w skład agencji NATO Support and Procurement Agency (pol. Agencji Wsparcia i Zaopatrzenia NATO), Litwa dołączyła do dedykowanego projektu użytkowników haubicoarmat Pzh 2000.  Innymi uczestnikami są Niemcy, Włochy, Grecja, Holandia i Chorwacja.

Jak zapewniają przedstawiciele Wilna, dzięki udziałowi w tym projekcie Litwa będzie mieć pewność, że zakupione w Niemczech 155 mm haubicoarmaty będą w założonym czasie odpowiednio zmodernizowane, wyposażone w systemy komunikacyjne i zarządzania polem walki oraz osiągną gotowość bojową.

Pozyskanie 16 operacyjnych armatohaubic Panzerhaubitze 2000 wraz z dwoma kolejnymi, przeznaczonymi do szkolenia i trzema, które mają służyć jako magazyn części zamiennych oraz 26 opancerzonych wozów dowódczych M577 V2 i 6 wozów zabezpieczenia technicznego BPZ2 ma kosztować w sumie 58,3 mln euro do 2019 roku. Z tej kwoty aż 42,1 mln zostanie przeznaczone na modernizacje.

Armatohaubice Pzh 2000 zostaną dostarczone Litwie w latach 2016-2019, będą stacjonować w Rukli, znacznie zwiększając możliwości Batalionu Artylerii im. gen. Romualdasa Giedraitisa. Jednostka ma obecnie na swoim wyposażeniu jedynie 105 mm haubice o zasięgu 11 km, podczas gdy Pzh 2000 zapewnia możliwość rażenia celów na odległość około 40 km.

Reklama

Komentarze (5)

 1. piosz

  Ciekawe, że patronem batalionu artylerii w Rukłem jest uczestnik konferedacji barskiej i powstania kościuszkowskiego, polski patriota Romuald Giedrojć...

  1. enter

   Mylisz kolego pojęcia - Romuald Giedrojć był patriotą Rzeczypospolitej OBOJGA NARODÓW, tak samo jak Kościuszko, czy Piłsudski.

  2. AlfRed

   W czasach Giedroycia bycie polskim patriotą nie wykluczało bycia patriotą litewskim.

 2. Racjonalista

  Niemcy to należy całkowicie rozbroić ze wszelkiego uzbrojenia i nawet karabinów im nie zostawiać. Chodzi o to, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy to islamiści przejmują władzę w Niemczech i tym samym wchodzą w posiadanie nowoczesnego uzbrojenia, które mogą następnie przekazać ISIS lub co jeszcze gorsze wykorzystać do jakiej agresji w Europie.

  1. Wicio

   W Niemczech do wyznawania Islamu przyznaje się 8 % mieszkańców. W Rosji wyznawców Islamu mieszka ponad 10%. To raczej Rosję należało by rozbroić.

  2. Tomasz Stelmach

   Za 10 lat możemy nieć problemy z Kalifatem u zachodniej granicy.

 3. ŁWD

  To uczucie kiedy kraj wielkosci woj. Mazowieckiego posiada lepszą artylerie samobieżną od Polski...

  1. cynik

   dlatego ze nie posiada wlasnego "wymyslu" obronnego ktory uszczesliwia swoimi bublami litewskie wojsko

  2. Zenio

   Obecnie Litwa posioada 0 (zero) samobierznych zestawów artyleryjskich. Polska posiada ich jakies 400-450 sztuk. Nawet jak Litwa pozyska te 18 szt armatochaubic nie będzie miała lepszej artylerii samobierznej od nas.

 4. Kris

  Kropla w morzu, w dodatku łatwa do zniszczenia. Niemniej jednak lepiej mieć cokolwiek aniżeli nic.

 5. Arzesz

  W Polsce wszystkie media zaczęły by trąbić że dopiero co pozyskany sprzęt musi być zmodernizowany, że wzięliśmy złom i musimy do tego dopłacać. Ocywiście obwiniany byłby Tusk.

Reklama